•  

Päike on muutunud aktiivseks, naistepäeval on lootus virmalisi näha (07.03.2012 00:00)

Päikesel toimus täna praeguse tsükli tugevaim, X-5 klassi purse. Purskest lähtuv laetud osakese voog ei tule päris otse Maa suunas, kuid möödudes peaks see siiski mõjutama Maa magnetvälja. Magnettorme ja sellega kaasnevaid virmalisi on siis oodata 8. või 9. märtsil.

Eelmine tugevam, X-klassi purse toimus 5. märtsil ja seekordne koronaalse massi väljapurse põrkus Maa magnetväljaga täna varahommikul.  Kell 15 on magnettormi tugevuseks Kp=5, mis on viiepallisel kosmosetormi skaalal G1 ehk nõrgeim magnettorm, kuid viimase 24 tunni maksimum oli G2.

Päikesetuule liikumise prognoos USA ilmateenistuse kosmoseilma ennustuskeskuselt (pildil klikates näeb animatsiooni)
Kollane ring keskel on Päike, Maa on roheline ring paremal.

Andmeid Päikese aktiivsuse ja Maa magnetvälja olukorra kohta reaalajas ja linke prognoosidele leiab lisaks siit.

Teavitusi virmaliste kohta saab tellida, kui saata tühja sisuga e-mail aadressil aurorasnow-feed@posti.fmi.fi.

 

Eelmised artiklid:

Virmalised vehklesid eile ja neid on tulemas veelgi (28.02.2012) Valmar VoolaidRoheline taevas27. veebruari virmalised, kella 20 ja 21 vahel.

Oli järjekordne virmalisteöö. Videod (25.01.2012) Kaader Lapimaa virmaliste videost Eile jõudis Maa magnevälja häirima Päikeselt purske tõttu väljunud päikesetuul (inglise keeles koronaalne aine purse ehk CME) ja seetõttu võis kõrgematel laiuskraadidel pilvitu taeva korral imetleda virmalisi.

Selge taeva korral näeks täna õhtul virmalisi (24.01.2012) Virmalised võitlevad pilvede ja Helsinki linnakumaga1.november 2011. MurasteFoto: Rene Jakobson Täna jõuab Maani laetud osakeste voog Päikeselt ja põhjustab magnettorme. Pilvitu taeva korral oleks virmaliste nägemise tõenäosus suur lisaks põhjaaladele ka keskmistel laiuskraadidel, seda isegi Eestist lõuna pool. Ilmaprognoosi kohaselt on aga meil täna õhtul ja öösel pilves ilm, kohati siiski on võimalus üksikuteks lühiajalisteks selginemisteks.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam