•  

Marko Kaasiku hoojaprognoos lubab soojapoolset kevadet ja suve algust (08.04.2012 13:51)

Kevadunistused
Foto: Peep Loorits

Marko Kaasiku uus hooajaprognoos lubab soojapoolset kevadet ja suve algust, tavalist suve teist poolt ja varasügist.
Märts oli paljuaastasest keskmisest umbes ühe kraadi võrra soojem, sademeid oli keskmisele lähedaselt, osades kohtades veidi rohkem. Seega oli tegelikkus kuu alguses prognoositule küllaltki lähedane.

Aprill
Peale peaaegu talvist esimest kümmet päeva kujuneb Kesk-Euroopas välja madalrõhukese, millele ida pool vastandub kõrgrõhuala. Nende kahe keerise vahel püsib lõunavool, mis toob küllaltki sooja õhku, aga ka vihma, kui lähedal paikneva madalrõhkkonna lohud meist üle liiguvad. Külma esimese kolmandiku ja kahe soojapoolse kolmandiku keskmisena peaks aprill tulema natuke paljuaastasest keskmisest soojem ja umbes keskmiste sajuhulkadega.

Mai
Meie ilma kujundab põhiliselt kõrgrõhuala, mille kese paikneb ida ja kirde pool. Selle servas lõuna ja kagu poolt saabuvad õhumassid on küllaltki soojad a kuivad. Ootame tavalisest mõnevõrra soojemat, päikesepaistelisemat ja kuivemat maid.

Juuni
Ka juunis on Läänemere ümbrus veidi rohkem kõrgrõhkkondade valduses kui tavaliselt, sest Assoori kõrgrõhuala on tavalisest tugevam ja ulatub kaugemale Euroopa idaossa. Ootame tavalisest natuke soojemat ja ligikaudu normaalsete sademetega juunit.

Juuli
Kõrgrõhkkondade mõju nõrgeneb võrreldes eelnevate kuudega. Ootame keskmist või natuke soojemat ja tavapäraste sademetega juulit.

August
Õhurõhkkondade paigutuses ei ole olulisi erinevusi võrreldes paljuaastase keskmisega. Seega kujuneb august nii temperatuuride kui sajuhulkade poolest tavaliseks ehk arvatavasti sisemaal aasta kõige sademeterohkemaks kuuks.

September
Jätkuvalt ei ole õhurõhkkondade paigutuses olulisi kõrvalekaldeid normist. Ootame tavapäraste temperatuuride ja sademetega septembrit

Loe lähemalt

Eelmised artiklid:

Norra ilmateenistus prognoosib järgnevaks kolmeks kuuks keskmisest veidi soojemat ilma (20.03.2012) Prognoosikaart: Norra ilmateenistus Norra ilmateenistuse hooajaprognoosi kohaselt tuleb periood järgnevaks kolmeks kuuks, aprillist juunini kraadi võrra keskmisest soojem.

Norra ilmateenistus prognoosib lähikuudeks üsna tavapärast ilma (20.02.2012) Prognoosikaart: Norra ilmateenistus Norra ilmateenistuse hooajaprognoosi kohaselt tuleb periood märtsist maini üsna normikohaste temperatuuridega, arvutused näitavad pool kraadi keskmisest kõrgemaid temperatuure.

Marko Kaasik: Talvele peaks järgnema küllaltki soe kevad ja suvi (06.02.2012) Kevadised värvidFoto: Peep Loorits Uus prognoos näitab mõnevõrra karmimat talve teist poolt, kui varem arvatud – külma on oodata lähedaselt paljuaastasele keskmisele. Talvele peaks järgnema küllaltki soe kevad ja suvi. Samas on karta järjekindlalt kuivapoolset kevadet ja suve,  mis koos suhteliselt soojade ilmadega võib põhjustada süveneva niiskuse defitsiidi.

Norra ilmateenistus: veebruar, märts ja aprill tulevad keskmisest kaks kraadi soojemad (18.01.2012) Prognoosikaart: Norra ilmateenistus Norra ilmateenistuse hooajaprognoosi kohaselt tuleb periood veebruarist aprillini kuni kaks kraadi keskmisest soojem.

Marko Kaasik: Pehmepoolsele talvele peaks järgnema soe ja päikeseline kevad (10.01.2012) Tuulik ja külatee08. jaanuaril 2012Foto: ReedikS Marko Kaasik kirjutab oma kuue kuu ilmaprognoosi saateks:" Paistab, et talv hakkab nüüd peale, kuigi kuu aega hilinedes ja pehmepoolsena ning kestab normaalse ajani. Talvele peaks järgnema soe ja päikeseline kevad."

Norra ilmateenistus: järgmise aasta kolm esimest kuud tulevad normist soojemad (19.12.2011) Prognoosikaart: Norra ilmateenistus Norra ilmateenistuse hooajaprognoosi kohaselt tulevad järgmise aasta kolm esimest kuud 2,5 kraadi keskmisest soojemad.

Marko Kaasiku uus kuue kuu prognoos kaldub enam sooja talve poole (06.12.2011) Mälestus ülemöödunud aasta soojast detsembri algusest, millele järgnes külm talv06.12.09 Sombune ja pime detsembri algus TreppojalFoto: Lüüli Suuk-Aasmäe

Norra ilmateenistus prognoosib sooja talve (18.11.2011) Norra ilmateenistus prognoosib keskmisest soojemat talve. Detsember, jaanuar ja veebruar võivad tulla Eestis 2 kuni 2,5 kraadi normist kõrgema temperatuuriga.

Marko Kaasik: küllaltki varajasele ja külmale talve algusele võib järgneda soojapoolne süda- ja hilistalv (18.10.2011) 01.02.2009. Valgamaa, viisteist kraadi külmaFoto: Kalmer Lehepuu Marko Kaasik kirjutab 17. oktoobril uuendatud kuue kuu prognoosi kohta, et see  on muutunud eeloleva talve suhtes ebalevaks: küllaltki varajasele ja külmale talve algusele võib järgneda soojapoolne süda- ja hilistalv. Samas on määramatused suured.

Norra ilmateenistus prognoosib novembrist jaanuarini normist soojemat ilma (18.10.2011) Norra ilmateenistus andis välja prognoosi novembriks, detsembriks ja jaanuariks, mille kohaselt on meil oodata kolme kuu kokkuvõttes kraadi võrra keskmisest soojemat ilma. Normi aluseks on võetud aastad 1961-1990.

Norra ilmateenistuse andmetel tulevad aasta viimased kuud keskmisest soojemad (29.09.2011) Norra ilmateenistuse pikaajalise, ajavahemikku oktoobrist detsembrini hõlmava prognoosi järgi on oodata normist kraadi võrra soojemat ilma terveks järelejäänud aastaks.

Venemaa ilmateenistus: 68-70 % tõenäosusega tuleb keskmiste temperatuuridega talv (09.09.2011) Venemaa ilmateenistuse oktoobrikuu prognoosikaart Venemaa hüdrometeoroloogiateenistusel valmis ilmaprognoos külmaks poolaastaks ehk nende sõnul kütteperioodiks - ajavahemikuks oktoobrist märtsini. Oodata on 68-70 % tõenäosusega üsna keskpäraste temperatuuridega talve.

Norra ilmateenistus prognoosib meile samasugust sügist nagu oli aastatel 1961-1990 (17.08.2011) Norra ilmateenistuse 16. augustil avaldatud prognoosikaardilt näeme, et ajavahemik septembrist novembrini 2011 tuleb normikohaste temperatuuridega, vaid Põhja-Eestis võib 0,5 kraadi kolme kuu keskmisena soojem olla.

Norra ilmateenistus prognoosib augustiks, septembriks ja oktoobriks keskmisest soojemat ilma (20.07.2011) Norra ilmateenistus avaldas prognoosi perioodiks august 2011 kuni oktoober 2011, mille kohaselt on meil oodata keskmisest kraadi võrra soojemat ilma. Keskmise aluseks on võetud õhutemperatuur aastatel 1961-1990.

Vene ilmateenistus prognoosib tavapäraste temperatuuridega suve (01.06.2011) Venemaa ilmateenistuse mudelprognoos juuniks, juuliks ja augustiks. Kooostatud 26. mail. Värvidega on näidatud temperatuuride erinevus keskmisega võrreldes kraadides.

Norra ilmateenistus prognoosib keskmisest soojemat suve (18.05.2011) Norra ilmateenistuse hooajaprognoosi järgi otsustades tuleb Eesti saartel ja läänerannikul juunist augustini ilm paari kraadi võrra soojem kui 1961-1990. aastatel keskmiselt. Edasi lääne poole liikudes on loota poolteist kraadi soojemat ja Ida- ning Lõuna-Eestis kraadii võrra samast normist soojemat ilma. Eesti kirdeosas võib olla normilähedase või õige pisut soojemate temperatuuridega ilm.

Taani ilmateenistus prognoosib perioodiks maist juulini normist veidi soojemat ilma (20.04.2011) Taani ilmateenistuse DMI eile avaldatud hooajaprognoosi kohaselt on Eestis loota maist juulini poole kraadi võrra  ja põhjarannikul ning saartel kraadi võrra keskmisest soojemat ilma.

Norra ilmateenistus prognoosib maiks, juuniks ja juuliks normilähedasi temperatuure (19.04.2011) Temperatuurikaart: met.no Norra ilmateenistus prognoosib perioodiks maist juulini normilähedasi või sellest pisut kõrgemaid temperatuure. Keskmise aluseks on võetud keskmised temperatuurid  ajavahemikul 1961-1990 ja kõigi kolme kuu temperatuurid on arvutatud kokku.

Vene ilmateenistus prognoosib kuni septembrikuuni pikaajalisele keskmisele vastavat ilma (24.03.2011) aprillikuu kaart: Гидрометцентр Vene ilmateenistus avaldas pikaajalise hooajaprognoosi vegetatsiooniperioodiks ehk ajavahemikuks aprillist septembrini. Eestis on 69-72% tõenäosusega oodata kogu selle aja jooksul temperatuure, mis vastavad pikaajalistele keskmistele. Ka sademete puhul pole normist kõrvalekaldumisi prognoositud.

Norra ilmateenistus prognoosib keskmistele lähedasi temperatuure perioodiks aprillist juunini (16.03.2011)  Norra ilmateenistuse täna avaldatud hooajaprognoosi järgi otsustades võib periood aprillist juunini Eesti lääneosas ja saartel tulla normikohaste temperatuuridega ja Kagu- ja Lõuna-Eestis on lootust kraadi võrra kõrgematele temperatuuridele. Vahepealsel alal võib siis lõppkokkuvõttes kevad pool kraadi soojem olla.

Taani ilmateenistus ennustab keskmisest soojemat kevadet (01.03.2011) Taani ilmateenistuse DMI täna avaldatud kevadprognoosi kohaselt võib ajavahemikus märtsist maini õhutemperatuur kolme kuu kokkuvõttes tulla keskmisest soojem. Keskmise aluseks on võetud aastad 1961-1990.

Kevad võib tulla normist veidi soojem (16.02.2011) Ajavahemik märtsist maini võib tulla tavalisest veidi soojem. Normist kõrgemaid temperatuure prognoosivad tänase seisuga Norra, Soome ja USA ilmateenistused ning Marko Kaasik Tartu Ülikoolist.

USA ilmateenistus prognoosib sooja kevadtalve (01.02.2011) USA ilmateenistuse NOAA mudelprognoos näitab Eesti kohale nii talve lõpuks kui kevade alguseks punaseid toone, mis normist 1-2 kraadi kõrgemaid temperatuure tähistavad.

Talve lõpp võib tulla pehme (18.01.2011) Allikas: Met.no Norra ilmateenistuse eile avaldatud prognoosi kohaselt on periood veebruarist aprillini  Põhja-Euroopas ja ka Eestis normist soojem: lääne pool Eestis ühe kraadi ja ida pool 1,5 kraadi võrra.

Kevad võib tulla soe (05.01.2011) USA ilmateenistuse NOAA mudelprognoosi kohaselt on peale külmi talvekuid oodata keskmisest pehmemat kevadet.

Norrakad prognoosivad keskmisest soojemat, ameeriklased aga külmemat talve (16.12.2010) Norra ilmateenistuse täna avaldatud prognoosi kohaselt võivad temperatuurid jaanuarist märtsini lõppkokkuvõttes Eestis tulla normikohased või õige veidi sellest kõrgemad. Keskmise aluseks on võetud keskmised temperatuurid  ajavahemikul 1961-1990.

Norra ilmateenistus prognoosib keskmisest soojemat talve (16.11.2010) Temperatuurikaart: met.no Norra ilmateenistus prognoosib ajavahemikuks detsembrist veebruarini keskmisest soojemat talve.  

Venemaa ilmateenistus prognoosis eile normikohast talve (10.09.2010)

Talv võib tulla külm (09.09.2010) Kaardid: NCEP/CFS USA ilmateenistuse NOAA kliimaennustuskeskuse iga päev värskendataval atmosfääri dünaamika mudeli talvisel prognoosikaardil on Ida-Euroopa sinistes toonides, mis keskmisest külmemat ilma tähendab.

September - jälle normist soojem? (12.08.2010) Kaardid: NOAA/CPC USA ilmateenistuse NOAA kliimaennustuskeskuse atmosfääri dünaamika mudelprognoosi abil koostatud temperatuurikaarti uurides omandab  septembrikuu päev-päevalt aina punasemaid toone, mis normist soojemat ilma tähistavad.

Ka august võib tulla normist soojem (10.07.2010) NOAA prognoos augustiks 8. juuli seisuga USA ilmateenistuse NOAA kliimaennustuskeskuse atmosfääri dünaamika mudeli järgi otsustades võib näha, et juulikuu on ja jääb keskmisest soojemaks, aga ka augustis on lootust veidi soojemale ilmale.

Suvi võib tulla normist soojem (10.06.2010) USA ilmateenistuse NOAA kliimaennustuskeskuse atmosfääri dünaamika mudel on meie jaoks taas suve "soojemaks arvutanud".

Kui soe see suvi siis tuleb? (26.05.2010) Autoga Tallinna linnas 14.mai keskpäevalFoto: Lea Marmor Kevadel järgneb suurele soojale sageli suur jahedus, selle põhjuseks on atmosfääri tsirkulatsioon ning see, et jahedad õhumassid ei ole veel nii soojad kui nad on suvel (südasuvel pärast kuumuse lahkumist on ka jahedas õhumassis enamasti vähemalt 15-20 soojakraadi, mais võib sooja olla alla 10 kraadi).

NASA eksperimentaalne hooaja ilmaprognoos (25.05.2010)

Uudis erakordselt kuumast suvest osutus meediamulliks (25.05.2010) USA ilmateenistuse NOAA hooajaprognoos näitab juba pikemat aega suvekuudeks Eesti kohale helesinist värvi, mis keskmisest pisut jahedamat suve lubab. Nädalavahetusel hakkas meedias ringlema uudis erakordselt kuumast suvest, mis lähemal uurimisel meediamulliks osutus.

Kuuma suve tõenäosus on vähenenud (23.03.2010) Kui veel nädal tagasi prognoosis USA ilmateenistuse NOAA atmosfääri dünaamika mudel NCEP/CFS  väga  suure tõenäosusega keskmisest soojemat ja kuivemat  suve, siis nüüdseks see tõenäosus vähenenud, kuid siiski olemas.

Suvi võib tulla kuum (17.03.2010)

Millal ükskord soojaks läheb!? (10.03.2010) 10.03.2008Foto: Lea Marmor Millal ükskord soojaks läheb!? Kas kevad tuleb soe? Need küsimused on peale erakordselt külma ja lumist talve rohkem päevakorral kui varasemastel aastatel.

Briti meteoroloogid uuendasid hooajaprognoosi (05.01.2010) Briti ilmateenistuse Met Office eile uuendatud hooajaprognoosi järgi jätkub Eesti talv normi piiresse jäävate temperatuuridega, sademete kohta ennustus puudub.

Briti ilmateenistus prognoosib külma ja lumevaest talve (02.12.2009) Briti ilmateenistuse MetOffice 1. detsembril uuendatud talvehooaja ülevaates peetakse tõenäoliseks, et Euroopa idaosas, sealhulgas ka Eestis, tuleb talv tavapärasest külmem. Sademeid võib meil tulla aga normist vähem.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam