•  

Vesine aasta lõpp (27.12.2013 00:16)

Autor: Maile Meius, Ilmateenistus

Tehnilise rikke tõttu ilmataadi külmakamber ei tööta ja pidevalt undavad soojapuhurid tõid esimeseks jõulupühaks mõned uued maksimaalse õhutemperatuuri rekordid. Tallinnas sai verivärskeks soojarekordiks +5.2°C, Pärnus +5.9°C ja Tartus +6.1°C. Detsembrikuu absoluutsetest maksimaalsetest õhutemperatuuridest jäävad need aga siiski tükkmaad maha. Viimased pärinevad mitte väga kaugest minevikus, vaid aastast 2006 ja siis mõõdeti Pärnus 10.3°C, Tallinnas 10.9°C ja Tartus 11.5°C sooja.

Talvepilved
23.12.2013.Andineeme
Foto: Jüri Voit

Suuri ümberkorraldusi ilmapildis ei toimu ka käesoleva aasta viimasel nädalavahetusel. Täna Saksamaa-Poola piirilt Stockholmi lähistele jõudev väike osatsüklon liigub edasi põhja-kirde suunas ning katab meid oma sooja ja niiske idatiivaga.

Laupäeval-pühapäeval laieneb Baltimaade kohale Briti saartelt üle Norra mere Skandinaavia põhjatipu suunas tüüriva ulatusliku madalrõhuala lõunapoolne külg. Ilm Eestis püsib jätkuvalt vihmane, mõõdukalt tugeva lõuna- ja edelatuulega ning positiivse õhutemperatuuriga.

Uue nädala alguses liigub tsüklon edasi üle Koola poolsaare itta ja selle järel hakkab õhurõhk Läänemere ääres tõusma. Esmaspäeval annab kaugenev madalrõhkkond endast märku veel vihma ja puhangulise tuulega, teisipäeval laieneb Baltimaade kohale aga kõrgrõhkkonna põhjaserv. Suurem soe tõrjutakse Peipsi taha, kuid õhutemperatuur püsib siiski nõrgas plussis. Tuul võtab suurema hoo maha ja saju võimalus on väike.

Uue aasta esimeste päevade ilmakaardid on vasturääkivad. Osad ilmamudelid pakuvad Eesti jaoks järjekordse sooja saabumist, teised kõnelevad vastupidiselt ilma külmenemisest. Kumb tõeks osutub, näitab aga aeg.

Eelmised artiklid:

Tugevat tuult jätkub terveks nädalaks (23.12.2013) Talve vikerkaar 23.12.2013.Andineeme Foto: Jüri Voit Ööl vastu Jõululaupäeva (24.12.) lahkuva madalrõhkkonna järel tugevneb kõrgrõhuhari. Saju võimalus on juba väiksem ja edelatuul nõrgeneb tasapisi. Õhutemperatuur on 0..+3°C. Päeval eemaldub kõrgrõhuhari juba Venemaale. Norra rannikule liigub uus aktiivne tsüklon ja selle serv laieneb jõuliselt üle Skandinaavia. Tuul pöördub lõunasse ja kagusse ning tugevneb puhanguti 15, saartel 20 m/s. Lisandub soojemat ja niiskemat õhku. Tihenevatest pilvedest sajab vihma, sisemaal võib algul lühikest aega sekka ka lörtsi tulla. Väiksem on saju võimalus Kagu-Eestis. Õhutemperatuur on +1..+5°C.

Aasta lõpeb tuuliselt ja soojalt (22.12.2013) Külma ei tule, ütleb mutt ja töötab edasi 18.12.2013 Viljandimaal Foto: Vello Mägi Esmaspäeval (23.12.) liigub aktiivne madalrõhkkond üle Botnia lahe Soome ja selle lõunaservas puhub Eestis veel väga tugev edelatuul, puhanguid on sisemaal üle 15 m/s (tõenäosusega 75%), rannikul 23 m/s. Hommikul ja ennelõunal on tuul kõige tugevam, sisemaal võib puhanguid 18, saartel 25 m/s olla. Pärastlõunal eemaldub madalrõhkkond Valge mere äärde ja tuul annab pisut järele. Aeg-ajalt sajab vihma, õhtupoolikul sisemaal ka lörtsi. Õhutemperatuur on ööpäeva vältel +1..+5°C.

Tormised iilid rahunevad veidi pühade ajal, kuid ilm on ikka tuuline (20.12.2013) Foto: Henry Küla Laupäev (21.12.) on madal- ja kõrgrõhuala piirimail pilvine. Öösel sajab veidi vihma, sisemaal ka lörtsi. Puhub mõõdukas edelatuul. Õhutemperatuur on 0..+4°C. Hommikupoolikul suureneb lühikeseks ajaks kõrgrõhuharja mõju. Norra merele jõuab aga uus aktiivne madalrõhkkond ja selle lohk liigub Läänemerele. Edelatuul tugevneb 5-12, puhanguti 15, õhtuks saartel ja rannikul 20 m/s (tõenäosusega 50-75%). Pärastlõunaks jõuab vihm saartele, õhtul levivad sajupilved üle Mandri-Eesti, sekka võib ka lörtsi tulla. Õhutemperatuur on +2..+5°C.

Ka pimedus on õdus (20.12.2013) Lambivalgus Foto: Peep Loorits Viimased kuivad päevad olid väljas tegutsemiseks väga soodsad ja isegi tormide prahi võis rehaga kokku kraapida. Kahjuks on sajud taas tulekul, sest Atlandil kujunevad ikka ja jälle erakordselt sügavad tsüklonid ja lükkavad edelavoolus sooja niiske õhu ka Läänemere äärde. Nii polegi ilma poole pealt mingeid erilisi pühade tunnuseid loota. Kui ka väheke sajab lund, siis pikka pidu sel pole. Aga kas peab see lumi olema ja tulema? Soojaga on ju kerge ka toasooja hoida ja eks seegi ole sel pimedal ajal üks tähtis asi.

Laupäevast läheb ilm väga tuuliseks (19.12.2013) Foto: Reet Sepp Reedel (20.12.) liigub madalrõhulohk üle Eesti. Öö hakul võib kohati veidi lund ja lörtsi pudeneda. Pärast keskööd jõuab tihedam sadu Saaremaale ja Hiiumaale ning liigub hommikuks mandrile. Sajab lund ja lörtsi, sartel ja läänerannikul enamasti vihma. Õhtu poole läheb ka ida pool sadu järk-järgult üle vihmaks. Lõunakaare tuul on tugevam eelkõige Lääne-Eesti rannikualadel, nõrgem sisemaal. Õhutemperatuur on öösel -1..+3, päeval 0..+4°C.

Jõuluilma teevad plusskraadid ja tugev tuul (18.12.2013) Foto: Jüri Voit Ilma ülevaade 19.12.- 25.12.2013. Neljapäeval (19.12.) kõrgrõhuhari eemaldub. Norra merele jõuab järjekordne aktiivne madalrõhkkond ja selle idaserv laieneb Läänemere äärde. Tuul pöördub lõunasse ja kagusse ning tugevneb. Siin-seal võib veidi lörtsi ja vihma sadada, sisemaal ka nõrka nõrka lund pudeneda. Õhutemperatuur on öösel -2..+2, päeval -1..+3°C.

Tänase seisuga paistab jõululaupäev vihmane, lörtsine ja tuuline (17.12.2013) Jõulud linnas Foto: Mari Prikenfeld Jõululaupäeval (24.12.) liigub üle Eesti madalrõhulohk. Sajab lörtsi ja vihma. Puhub tugev edela- ja lõunatuul. Õhutemperatuur on ööpäeva vältel 0..+4°C.

Nädal tuleb tuuline ja sajune (16.12.2013) Foto: Reet Sepp Teisipäeval (17.12.) liigub madalrõhkkond üle Botnia põhjatipu Koola poolsaarele ja selle servas sajab ööl vastu teisipäeva lörtsi ja vihma, puhub väga tugev edelatuul, maksimaalsed puhangud ulatuvad sisemaal 15, rannikul 23 m/s. Hommikul tuul nõrgeneb ja päeval on edelatuule puhanguid kuni 14 m/s. Madalrõhkkond eemaldub Valge mere äärde. Saju tõenäosus on keskpäevani väiksem, pärastlõunaks lisandub läänekaarest niiskust ning ilm on taas sajusem, tuleb põhiliselt vihma, kohati sekka ka lörtsi. Õhutemperatuur on ööpäeva vältel +2..+6°C.

Öösel küll tuul vaibub, kuid madalrõhkkondi on järjest tulekul (13.12.2013) Praegu veel toidupuudust ei ole Foto: Leili Valdmets Laupäevaks (14.12.) tugevneb kõrgrõhkkond. Tuul vaibub, vaid idapoolsetes maakondades on enne keskööd veel loodetuule puhanguid 14 m/s. Selgineva taeva all langeb õhutemperatuur öösel -2..-7°C-ni. Päeval läheneb Läänemerelt küll madalrõhulohk ja lääne poolt alates pilved tihenevad, kuid ilm püsib sajuta. Alles hilisõhtul võib Hiiumaal ja Saaremaal lund pudeneda. Tuul pöördub kagusse ja õhtupoolikul läheb saartel pisut tugevamaks. Õhutemperatuur on 0..-4, saarte rannikul kuni +2°C.

Ka kolmas talvetorm ei too talve (13.12.2013) Tuul tõusmas Foto: Jüri Voit Reede varahommikul lõõtsub veel lääne-loodetorm täie jõuga. Eks kahjude kohta tulevad numbrid pressi vahendusel väheke hiljem. Tsükloni kese on hommikul Karjala kohalt ida-kagusse ruttamas ja Norra merelt saabuv kõrgrõhuhari rahustab loodetuule õhtuks igal pool. Loodevool lennutab ajutiselt ka külmema õhu kohale. Neis paigus , kus tuul teid pole jõudnud ära kuivatada, võib õhtul ja ööl vastu laupäeva ootamatut libedust esineda. Sadu jääb sellest tormisest külalisest meile tulemata.

Peale tormi läheb ilm külmemaks (12.12.2013) Foto: Reet Sepp

Lähipäevad tulevad väga tuulised (11.12.2013) Tugevnev tuul lükkab raevukaid laineid Foto: Laidi Koppel Neljapäeval (12.12.) jääme madalrõhkkonna lõunaserva. Õhumass on võrdlemisi soe. Kohati tibutab vihma. Öö ja ennelõuna on tuulised, puhanguid on kuni 13 m/s. Õhtupoolikul jõuab aga Skandinaaviasse uus aktiivne osatsüklon ja tõstab Läänemere ääres edelatuule sisemaal 13, rannikul 17, õhtul 20 m/s. Õhutemperatuur on ööpäeva vältel +1..+5°C.

Ilm on jätkuvalt väga heitlik (10.12.2013) Autotulede vihus tekkis väike udukaar Foto: Jüri Voit Kolmapäeva (11.12.) öö hakul on ilm sajune – lääne pool sajab lörtsi ja vihma, ida pool tuleb algul veel lund ja tuiskab. Pärast keskööd saab laialdane sadu läbi. Jäiteoht aga püsib ja nähtavust halvendab udu. Edela ja läänetuul rahuneb 5-12 m/s. Õhutemperatuur tõuseb 0..+4°C-ni, öö hakul on Kesk- ja Ida-Eestis veel -1..-6°C. Päeval võib mõnes kohas tiba vihma tulla. Sooja on 1..5°C.

Selge taeva korral tuleb eelolev öö harjumatult külm, kuid varsti läheb jälle soojaks (09.12.2013) Linnutee ja virmaliste kuma Foto: Kalmer Saar Teisipäeva (10.12.) ööks tugevneb kõrgrõhkkonna mõju. Ilm on vaikne ja külm, õhutemperatuur on -5..-12°C, kui taevas pikemaks ajaks selgeks jääb, siis võib -15°C ümbrusse langeda. Päeval eemaldub kõrgrõhkkond aeglaselt Venemaale, sest üle Skandinaavia laieneb Soome madalrõhkkond. Madalrõhulohk jõuab päeval Läänemerele. Edelatuul tugevneb sisemaal puhanguti 12, saartel ja rannikul 17 m/s. Saartel hakkab lund ja lörtsi sadama ning keskpäevaks laieneb sadu mandri lääneserva. Õhtuks laieneb sadu juba Peipsi äärde, läänepoolsetes maakondades läheb üle vihmaks. Õhutemperatuur on Kesk- ja Ida-Eestis -1..-6°C, Lääne-Eestis tõuseb 0..+3°C-ni.

Ajavahemikul pühapäevast kolmapäevani võib kuni 12 kraadi külma tulla (06.12.2013) Külmapoiste näputöö Foto: Avo Soidla Laupäeval (7.12.) eemaldub tsüklon Leedu kohalt Venemaa poole, selle loodeserv ulatub üle Eesti. Sadusid on öösel harvem. Päeval aga tuleb üle maa lumehooge, võib tuisata. Puhub põhjakaare tuul 3-8, Põhja-Eestis ja saartel 8-12, puhanguti 16 m/s. Õhutemperatuur on öösel sisemaal -1..-6, rannikul üle 0°C, päeval -3..+1°C.

Talvine nädalavahetus (06.12.2013) Foto: Jüri Voit Lääne-Euroopat kõvasti räsinud aktiivne madalrõhkkond jõuab täna Kuramaa lähistele ja liigub edasi kagusse. Õhukeerise viha on aga juba lahtumas ja nii pääseb Eesti seekord suurematest tormikahjustustest. Küll aga on madalrõhkkond katnud meid tiheda pilvevaibaga, mille servast langeb aeg-ajalt lörtsi- ja lumeräitsakaid. Madalrõhkkonna põhjaservas valitsevad idakaare tuuled kannavad Eestisse ka külmema õhu, mistõttu hakkavad pärastlõunal termomeetrite näidud kõikjal vabariigis langema.

Üks äge tsüklon läheb, teine tuleb, kolmas ja neljas juba järjekorras (04.12.2013) Foto: Kadri Veskioja

Tuleb tuisku ja tormi, tuleb lund, lörtsi ja vihma (03.12.2013) Foto: Reet Sepp Kolmapäeva (4.12.) öösel oleme veel eemalduva madalrõhuala kauges edelaservas. Mitmel pool sajab vihma või lörtsi. Puhub läänekaare tuul 2-8, saartel ja rannikul puhanguti kuni 14 m/s. Õhutemperatuur on 0..+4, Ida-Eestis langeb kuni -3°C. Samal ajal tekib Skandinaavia lõunaossa jõudnud madalrõhulohus uus osatsüklon, mis jõuab homme päevaks Eesti kohale. See toob kohati tugevat sadu ning tekib jäiteoht! Põhja-Eestis sajab lörtsi ja lund. Puhub põhjakaare tuul 3-8 m/s. Õhutemperatuur on -1..+1°C. Lõuna-Eestis sajab lörtsi ja vihma. Õhtul läheb sadu üle lumeks. Puhub valdavalt edelatuul, mis pöördub pärastlõunal loodesse ja põhja 4-10, saartel ja rannikul puhanguti 14 m/s. Õhutemperatuur on +3..+5°C, õhtul hakkab langema.

Alates neljapäevast tõuseb tuul väga tugevaks, tulemas on vihma, lörtsi ja lund (02.12.2013) Talv tuleb! Foto: Eve Kõrts Neljapäeval (5.12) püsib Põhja-Euroopa kohal tugev läänevool. Üks madalrõhkkond alles eemaldub, päeval jõuab uus juba Skandinaaviasse. Öö hakul on sajuhooge vähe ja ilm rahulik. Õhutemperatuur on 0..-5°C, lääneservas aga tõuseb juba üle 0°C. Edelatuul tugevneb. Pilved tihenevad uuesti hommikuks ja neist tuleb saartel nii lörtsi kui vihma. Mandril sajab enamasti lörtsi. Õhtul muutub sadu tihedaks ning edela- ja lõunatuul paisub väga tugevaks. Õhutemperatuur on -1..+3°C.

Uus nädal toob uued tormid (01.12.2013) Meri keeb Foto: Leili Valdmets Esmaspäeva (2.12.) öö on tormine. Sisemaal ulatuvad loodetuule puhangud kuni 25, rannikul 30 m/s, Saaremaal, Hiiumaal ja Virumaa rannikul võimalikud puhangud 33 m/s. Nähtavust võivad piirata lühiajalised lumehood. Päeval on saju võimalus väike. Loodetuul nõrgeneb pärastlõunaks. Õhtul pöördub aga edelasse ja hakkab saartel uuesti tugevnema. Õhutemperatuur on öö hakul veel 0°C ümbruses, hommikuks langeb -4..+1°C-ni ja püsib ka päeval nendes piirides.

Tugev läänevool toob tormituuli (29.11.2013) Julged jalutajad muulil 17.11.2013. Merivälja Foto: Koidula Kliimann Laupäeva (30.11.) öö püsib kõrgrõhuharja mõjul rahulik, sajuta ja külm. Õhutemperatuur on -2..-8°C, vaid saarte rannikul on 0°C lähedane. Päevaks läheneb madalrõhulohk. Lisandub pilvi ja siin-seal sajab veidi lund ja lörtsi. Edela- ja läänetuul pisut tugevneb. Õhutemperatuur on 0..-3, saartel kuni +2°C.

Sooja ja külma duell (29.11.2013) Foto: Leili Valdmets Sooja ja külma duell on saanud täie hoo sisse ning selle tulemusena võib lähiaja ilmast kõike oodata. Põhilisteks ilmakujundajateks on sõjakad madalrõhkkonnad, kuid täielikult ei puudu ka mõned üksikud rahutoojad – kõrgrõhuharjad. Kiireid manöövreid tegevate tsüklonite tõttu tuleb meil valmis olla nii vihmaks, lörtsiks kui ka lumeks, jäisteks teedelõikudeks ja uduvaaludeks ning miinus- ja plusskraadide vahel pendeldavaks termomeetri näiduks. Kindlasti ei jää märkamatuks ka tuul, mis üsna sageli endale tormi kujul tähelepanu nõuab.

Ka uus nädal tuleb väga muutliku ilmaga (28.11.2013) Rünksajupilved kuu taustal 28.11.2013 Kuusalu Foto: Jüri Voit

Saartel ja rannikul on järjest torme oodata (27.11.2013) Merirahu ei ole alati rahulik Foto: Mari Prikenfeld

Tulemas on tuult ja tormi, lund, lörtsi ja vihma (26.11.2013) Foto: Reet Sepp Kolmapäeva (27.11.) öö hakul kõrgrõhuhari eemaldub. Taevas on veel selgem ja õhutemperatuur on -1..-6°C, meretuulele avatud on juba üle 0°C. Pärast keskööd jõuab aktiivne madalrõhkkond Botnia põhjatippu ja selle mõjul paisub edela- ja läänetuul meie rannikuvetes väga tugevaks, Soome lahe rannikul puhangud ulatuvad üle 20 m/s. Alates Põhja-Eestist hakkab lund ja lörtsi sadama, rannikul läheb sadu üle vihmaks. Õhutemperatuur tõuseb. Päeval jääme madalrõhkkonna lõunaserva. Hommiku poole sajab lörtsi ja vihma. Pärastlõunal saju võimalus väheneb. Tuul puhub edelast ja läänest ning on pisut rahulikum. Õhutemperatuur tõuseb +1..+6°C-ni.

Kolmapäeval paisub tuul väga tugevaks, sajab lund, lörtsi ja vihma (25.11.2013) Foto: Ingrid Tiitre Teisipäeval (26.11.) liigub üle Eesti kõrgrõhuhari. Ilm on enamasti sajuta ja aeg-ajalt on pilvi hõredalt. Tuul puhub öösel põhjakaarest ja ulatub rannikualadel puhanguti 15 m/s. Hommikul nõrgeneb. Õhutemperatuur on -2..-7, meretuulega rannikul 0°C lähedal. Päeval jõuab Norra looderannikule uus aktiivne madalrõhkkond ja laieneb Läänemere poole. Tuul pöördub läände ja edelasse ning tugevneb õhtul saartel ja looderannikul 13 m/s. Õhutemperatuur on sisemaal 0..-2°C, tuulele avatud rannikul on paar kraadi sooja.

Tänase seisuga on Atlandi tsüklonid juba kolmapäevaks ägenemas ja meie ilm muutub kiiresti (22.11.2013) Foto: Evelin Nummert Laupäeva (23.11.) öösel ja ennelõunal ulatub üle Eesti kitsas kõrgrõhuvöönd. Sadusid on harva, suurem on võimalus on idapoolsetes maakondades. Õhutemperatuur on 0..+6°C. Kui taevas paariks tunniks selgineb, siis võib ta pisut alla 0°C langeda ja selleks on võimalus läänepoolsetes maakondades. Päeval läheneb Skandinaavia põhjaosale uus äge madalrõhkkond, laieneb Skandinaaviasse ja tõstab edelatuule õhtu poole tugevamaks. Sooja on 3..6°C.

Vihm läheb üle (22.11.2013) Tasapisi talve poole Foto: Leili Valdmets Sügise ilmasündmuseks Euroopas jääb pikaks ajaks Sardiinia äkkuputus, mis mõne Itaalia allika põhjal olevat kord tuhande aasta jooksul juhtuv sündmus, vaata SIIT ja SIIT. Mällu kerkis ähmane meenutus kooliajast, kus välisilm oli suletud, kuid ikka jõudis mingi info kohale . Ja siin see on- Firenze üleujutus 1966, samuti novembrikuu, vaata SIIT Kes viitsib, võib arhiivist ka selle sündmuse ilmakaardid leida 3.-4.november, otsi . Äsjase sündmusega sarnased pildid!

Ilm läheb külmemaks (21.11.2013) Foto: Ülle Mürksepp Reedel (22.11.) liigub madalrõhkkond Läänemerelt Soome poole ja hääbub. Öö hakul sajab vihma. Pärast keskööd tihedam sadu eemaldub. Puhub võrdlemisi nõrk lõunakaare tuul. Õhutemperatuur on 0..+6°C. Päevaks jääme ikka võrdlemisi sooja õhumassi, ilm püsib sombusena ning siin-seal tuleb ka tiba vihma. Tuul on nõrk. Õhutemperatuur on 5..8°C.

Laupäeval toob loodetuul külmemat õhku (20.11.2013) Olen halo pidanud alati kindlaks ilmamuutuse märgiks. Nii ka läks: edelast saabuvad pilved matsid õhtuks kogu taevalaotuse endasse. Viljandis,18.11.13 Foto: Gaida Jakson Neljapäeval (21.11.) liigub Poola rannikult Läänemerele madalrõhkkond ja jõuab õhtuks juba Läänemere põhjaosa kohale. Eesti jääb selle idaserva. Vihma sajab laialdaselt ja tihedam on sadu öösel. See tsüklon ei ole aktiivne ega põhjusta tuule märkimisväärset tugevnemist. Üksnes öösel võivad Soome lahe ääres tõusta puhanguid 13-15 m/s. Õhutemperatuur on öösel 4..6, päeval 5..8°C.

Nädala lõpus on lörtsi oodata (19.11.2013) Foto: Kalmer Lehepuu Laupäeva (23.11.) öösel ja ennelõunal ulatub üle Eesti kitsas kõrgrõhuvöönd ja saju võimalus on väiksem. Päeval liigub Skandinaavia põhjatipu suunas uus äge madalrõhkkond ja võib meil edela- ja läänetuule tugevamaks tõsta. Õhtupoolikul pöördub tuul loodesse, suureneb saju võimalus ja saabuvas külmemas õhumassis tuleb juba lörtsi. Öine õhutemperatuur on 0°C lähedane, päeval +1..+5°C.  

Ülekaalus on küll plusskraadid, kuid vihma sekka võib ka lörtsi tulla (18.11.2013) Foto: Ringa Kedelauk Teisipäeval (19.11.) kõrgrõhkkonna mõju väheneb. Skandinaavia põhjatipu ja Teravmägede vahelt suundub madalrõhkkond Barentsi merele. Madalrõhulohk liigub Läänemere poole, selle vihmapilved jõuavad öö hakul saartele. Pärast keskööd kandub sadu mandrile, kus võib sekka ka lörtsi tulla. Lõunatuul on tugev, puhangud ulatuvad sisemaal 12-13, rannikul 17-18 m/s. Õhutemperatuur on +1..+5, Ida-Eestis võib öö hakul 0°C ümbrusse langeda. Päeval kandub madalrõhulohk ühes suurema sajuga Soome poole. Meil sajab siin-seal. Enamasti tuleb sadu vihmana, vaid Eesti idaservas on ka lörts võimalik. Tuul pöördub edelasse ja nõrgeneb veidi. Õhutemperatuur on 4..7°C.

Ilm püsib soe, niiske ja tuuline (15.11.2013) Foto: Leili Valdmets Laupäeva (16.11.) öösel liigub üle Skandinaavia põhjatipu itta madalrõhkkond, mille lõunaserv katab Eesti. Õhtuks tsükloni mõju nõrgeneb. Edela- ja läänetuul tugevneb öösel kiiresti 7-12, puhanguti 15, rannikul 10-15, puhanguti 20 m/s. Öösel loode poolt algav vihmasadu levib kiiresti üle Eesti. Juba ennelõunal lääne poolt alates pilvisus hõreneb ja sadu lakkab. Õhutemperatuur on öösel +2..+6, päeval +6..+9°C.

Vaheldusrikas hilissügis (14.11.2013) Foto: Jüri Voit   Novembri esimene pool saab otsa ja veel pole ilmaarvutustest selgeid külmenemise märke välja lugeda. Seega lähema 7 ööpäeva jooksul jätkub tsüklonite kiire rännak üle ja ümber Skandinaavia. Kui seejuures vahel ka madalat päikest näeb, pole kaamosest veel meelerahu rikkujat.

Nädalavahetus tuleb soe, kuid tugeva tuulega (14.11.2013) Pühapäev Suurupis Foto: Kvkinvest Laupäeval (16.11.) öösel teeb meil ilma seesama üle Skandinaavia põhjatipu itta liikuva madalrõhkkonna lõunaserv. Õhtuks tsükloni mõju nõrgeneb. Edela- ja läänetuul tugevneb öösel kiiresti 7-12, puhanguti 15, rannikul 10-15, puhanguti 22 m/s. Öösel loode poolt algav vihmasadu levib kiiresti üle Eesti, päeval pilvisus hõreneb ja sadu Loode-Eestist alates lakkab. Õhutemperatuur on öösel +2..+6, päeval +6..+10°C.

Plusskraadid püsivad (13.11.2013) Hommikupilved Foto: Reet Sepp Neljapäeval (14.11.) liigub üle Eesti kuivemat ilma tagav kõrgrõhuhari. Ilm on olulise sajuta. Mõõdukas loode- ja läänetuul pöördub õhtuks edelasse. Õhutemperatuur on öösel 0..+5, päeval +4..+7°C.

Tuuliste ilmade sekka mahub ka mõni vaiksem päev (12.11.2013) Pärnu Foto: Krister Rajandu Kolmapäeva (13.11.) öösel liigub aktiivne madalrõhulohk üle Eesti itta. Öö on sajune ja tuuline, edelatuul puhub kiirusega 7-12, puhanguti 15-20 m/s, päeval sajuhood järk-järgult nõrgenevad ja harvenevad ning edela- ja läänetuul nõrgeneb 5-10, saartel ja rannikul puhanguti 13-16 m/s. Õhutemperatuur on öösel +2..+7, päeval +4..+8°C.

Nädal tuleb tuuline ja niiske (11.11.2013) Foto: Leili Valdmets Teisipäeva (12.11.) öösel liigub üle Eesti kõrgrõhuhari. Päeval jõuab aktiivne madalrõhulohk Rootsist Läänemerele. Öö on olulise sajuta, kuid mõnel pool tekib udu. Puhub nõrk läänekaare tuul. Hommikul alates saartest tugevneb edelatuul rannikualadel puhanguti 18-22 m/s, ka sisemaal ulatuvad tuulepuhangud 15 m/s. Õhutemperatuur on öösel -4..+3, päeval +3..+7°C.

Tuulte pöörises (08.11.2013) Vari 6.11.2013 Kuusalu Foto: Jüri Voit Jätkub madalrõhkkondade kõrghooaeg. Erineva mõõtkavaga ja varieeruva tugevusega tsüklonaalseid õhukeeriseid on Euroopa põhjapoolsematel aladel liikvel samapalju kui tööpäevadel autosid suurel kiirteel. Nädalapäevadest madalrõhkkonnad palju aga ei hooli ja puhkepause võtavad vastavalt oma suvale.

Uuel nädalal teeb ilma Norra merelt lähenev võimas madalrõhkkond (06.11.2013) Tuules ja vihmas Foto: Koidula Kliimann Neljapäeval (7.11.) tugevneb lühiajaliselt kõrgrõhuhari, kuid kohatistest vihmahoogudest see ei säästa. Öö on rahulik, päeval tugevneb edelatuul. Õhutemperatuur on öösel 0..+5, päeval 5..7°C.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam