•  

Esimesed köögiviljakülvid (18.03.2019 22:23)

Autor: Aednik24.ee

Märtsikuu algul on paras aeg hakata külvama juurselleri, porrulaugu, paprika ja baklažaani seemneid.

Kuidas üldse teada, millal on õige alustada köögivilja ettekasvatust? Sobiv külviaeg – mis pole liiga vara ega liiga hilja – sõltub sellest, millal saab taimed istutada alalisele kasvukohale avamaal, külmkasvuhoones või rõdul-terrassil olevasse konteinerisse.

Aknalaual sobiva suurusega istikuks sirgumise aeg on igal kultuuril erinev: mõned kasvavad kiiremini, teised aeglasemalt. Juurseller, porrulauk, paprika ja baklažaan vajavad külvamisest alates umbes 60 päeva, et nendest saaks istutamiskõlblike istikuid. Tomatiseemet on paras külvata märtsi keskpaigas.

Poole kiiremini ehk 20…30 päevaga „valmivad“ aga kurgi, kõrvitsa, suvikõrvitsa, arbuusi ja meloni istikud. Nende taimede ettekasvatamisega tasub alustada alles aprilli lõpus.

Olulised ettevalmistused
Kui esimeste külvide jaoks on seemned juba olemas, siis vaata kindlasti üle, kas potte, kassette, turbatablette ja külviturvast on ikka piisavalt või tuleb minna poodi ja üht-teist vajalikku juurde osta.

Need külvinõud, mida oled varem kasutanud, pese puhtaks rohelise seebi või nõudepesuvahendi lahusega, loputa ja lase kuivada, sest niisket kassetti või potti on halb kasutada. Pesemine on vajalik, et vähendada haiguste esinemise ohtu.

Taimede ettekasvatamiseks on hea kasutada külvi- ja istikuturvast. Puista see suuremasse anumasse ja sega korralikult läbi.

Kevadiste külvide jaoks tasub koju varuda pestud liiva või perliiti. Seda on hea juurde panna kasvuturbale, et viimane hoiaks paremini niiskust ja püsiks õhulisem. Umbes 5 liitri turbamulla kohta on paras lisada peotäis kuiva liiva. Perliidi korral tuleb lisada 1 liiter perliiti 4 liitri mulla kohta.

Seejärel vala turbasegule toasooja vett, sega korralikult läbi ja jäta mõneks tunniks seisma. Selle ajaga jõuab turvas läbi niiskuda.

Veealusele pandud turbatabletid paisuvad suure niidirulli kõrgusteks niisketeks turbatünnikesteks poole tunni jooksul.

Ühekaupa kassetti või tabletti
* Nõrga juurekavaga köögivilju, nagu paprika, baklažaan, juurseller ja porrulauk, on mõistlikum külvata mitte külvikarpi, vaid ühe seemne kaupa kassetti või turbatabletti. Siis pole vaja hiljem taimekesi ümber istutada ehk pikeerida ja istikutega tegelemiseks kulub vähem aega.

* Seemned idanevad kiiremini ja tärkavad ühtlasemalt, kui neid enne külvamist vees leotada. Pane seemned toasooja,  22-25º, vee sisse ja hoia üle öö. Hommikul vala vesi ära ja lase seemnetel taheneda, sest niiskena on neid üsna tülikas külvata. Leotatud seemned külva kohe pärast tahenemist. Seemneid ei tohi jätta seisma, sest niiskus käivitas juba idanemise.

* Kui pakendis on ebaloomulikult erksa värviga seemned, siis on need puhitud ehk töödeldud taimekaitsevahendiga. Värvi on kasutatud selleks, et eristada töödeldud seemneid puhtimata seemnetest. Puhitud seemneid ei tohi leotada, sest siis kaitsekiht lahustub ning kasvusubstraati sattudes jääb seeme võimalike haiguste vastu kaitseta.

Täppiskülv tiku abil
* Näpuga on väga kohmakas külvata. Nutikam on kasutada puutikku: tee selle ots märjaks ja pane seemne vastu. Märja otsa külge kleepunud seemne saab asetada täpselt sinna, kuhu vaja.

* Külvatud seemned kata kasvuturba, liiva või vermikuliidiga 1…1,5 cm paksuselt. Kui kate on õhem, ei suuda idulehed vabaneda seemnekestast, mis hakkab  idulehtede kasvu ja koos sellega ka taime arengut takistama. Käsitsi seemnekesta eemaldades võib aga vigastada idulehti.

* Seller vajab idanemiseks valgust ehk tema seemned tuleb vajutada lihtsalt pinnase sisse.

* Lõpuks tuleb külve niisutada. Kasuta pritsi, sest kastekannust tulev veejuga paiskab seemned segi. Kasta alati toasooja, 22…25 °C, mitte otse kraanist lastud külma veega.

* Pane külvianumad idanemise ajaks sooja, 20..30 ºC, kohta. Soojuse ja niiskuse hoidmiseks kata need ajalehe või kilega.

* Kui on näha esimesi tõusmeid, kindlasti eemalda kate ja tõsta anumad mõne kraadi võrra jahedamasse kohta. See on vajalik selleks, et idulehefaasis tõusmed välja ei veniks.

* Kui hoiad tärganud külve minikasvuhoones, tõsta sellelt aeg-ajalt kate pealt, et õhutada ja vältida mulla vettimist.

* Kassetis ja tabletis sirguvaid taimi hakka väetama paar-kolm nädalat pärast tärkamist. Külvimullad sisaldavad ikkagi piiratud koguses toitaineid ning tärganud taimekesed võivad jääda nälga. Kasuta mõnd looduslikku väetist, näiteks Compo BIO vedelväetist.

Eelmised artiklid:

Noore viljapuu koor vajab kaitset (09.03.2019) Esimesed soojad päikesekiired märtsis alati rõõmustavad meid, aga noorte kaitsmata tüvega viljapuude jaoks on märtsipäike valus kogemus, mis tekitab külmalõhesid. Ka jänesed kipuvad märtsis viljapuuaias rohkem pahandust tegema.

Esimesena külva paprikat ja tomatit (02.03.2019) Lõuna-Ameerikast pärit harilik tomat ja paprika on muutunud tänapäeval väga tähtsateks köögiviljadeks meie toidulaual. Tomat ja paprika sisaldavad rohkesti C-vitamiini, mis on eriti vajalik meie immuunsüsteemi jaoks. Lisaks sisaldavad suures koguses A- ja B-rühma vitamiine ning tomatis ja paprikas olevad ained aitavad ennetada kasvajad.

Tunne külvihooajast mõnu! (24.02.2019) Veel mõned nädalad ja ongi esimeste külvide aeg käes. Tasub üle vaadata oma külvivarustus – kas kõik vajalik on olemas, et taimede ettekasvatamine kulgeks mõnusalt?

Varjutuskangas päästab põletusest! (06.02.2019) Päike kipub õrnemaid okaspuid ja igihaljaid lehtpõõsaid valusalt põletama isegi juba jaanuaris. Eriti ohustatud on noored okaspuud ja põõsad. Ole valmis oma taimi kaitsma!

Käes on taimede ettekasvatamise aeg (06.03.2018) Taimede ettekasvatamise aeg on käes ning seemned ootavad mulda panemist. Põhimõtteliselt on võimalik seemneid külvata ükskõik millisesse anumasse, millel on drenaažiks augud põhja tehtud. Taaskasuta ära plastikust jogurtitopsid või seenekarbid. Kui tahad plastikut vältida, kasvata taimi ette wc-paberi või majapidamispaberi rullides, ajalehepaberis. Taimesilte on võimalik teha nii vanast hambaharjast, pliiatsist kui ka jäätisepulgast.

Viimane aeg õieäädikat teha (21.08.2017) Rukkililled 11.08.2017. Tallinn Foto: Koidula Kliimann Õunaäädika baasil valmistatud õieäädikat on sobilik kasutada näiteks salatikastmete või suuloputusvedeliku valmistamiseks.

Kuidas teha väetist taimedest (31.07.2017) Aedniku tööks on vajalikud toimeained taimedele kättesaadavasse vormi muundada ning neid kastekannu ja tavalise pritspudeli abil aias laiali jagada. Suuremate väetisekoguste jaoks on spetsiaalsed aianduspoodides müüdavad taimekaitsepritsid kõige mugavamad. Leebed väetamismeetodid toimivad kõige paremini siis, kui neid võimalikult tihti kasutada.

Vaarika tšai (hapendatud vaarikatee) (07.06.2017) Põhja-Eestis vaarikad veel  7. juunil ei õitse ilm.ee foto Vaarikalehed on praegu suured ja värsked, paras aeg neid tee jaoks korjata. Kuidas neid fermenteerida, kirjutab blogi "Metsik aed".

Võilille sool ja suhkur (31.05.2017) Noor ritsikas võilillel Foto: Riina Mändel Erksavärviline ürdsool sobib hästi nii soojade kui ka külmade roogade valmistamiseks ning suhkur magustoitudele värvi andmiseks.

Täna on sobiv päev lehtköögiviljade külvamiseks (22.05.2017) Thuni külvikalendri järgi on veel täna ja homme hea aeg töödeks lehtköögiviljadega, lehtköögiviljade külvamiseks, korjamiseks ja värskelt söömiseks, muru niitmiseks, toataimede kastmiseks ja väetamiseks.

Tootsipeenra idee kahjurite looduslikuks tõrjumiseks (19.05.2017) Järjest enam populaarsust koguv maheaiandus ning ka kogukonnaaiandus linnades on ajendatud inimeste soovist süüa kemikaalivaba köögivilja ning värsket, kohalikku toorainet. Ka kodus ise oma tarbeaia peenart majandades ei soovi tavaliselt keegi sinna mürki pritsida, kuid sageli on see ainuke väljapääs, kui kahjurid juba platsis on.

Seltsilistaimed. Segaviljelus. Allelopaatia. (12.05.2017) Seltsilistaimedeks nimetatakse seda, kui põhiaiakultuuridega koos kasvatatakse teisi sobivaid toidu-, maitse- ja ilutaimi. Allelopaapaatilised(taimede vastastikused biokeemilised mõjud)mõjud võivad olla nii soodustavad kui ka pärssivad, seepärast kõik taimed omavahel kokku kasvama ei sobigi.

Metsik toit: mai (06.05.2017) Umbrohud koduaiast või metsataimed võivad saada huvitavaks maitse-ja vitamiinilisandiks kevadistesse toitudesse. Maitseid kombineerides ning ainult värskeid ning kõige nooremaid taimeosi kasutades on võimalik leida toitudesse uusi nüansse. Enne toiduvalmistamist pese korjatud taimed korralikult puhtaks.

Maikuu aiatööd (02.05.2017) Puude õitsemise algus eelmisel aastal Tallinnas Nõmme 06.05.2016 Foto: Triinu Sarv Käes on maikuu, mil aiapidajatel on käsil eriti palju töid ja toimetusi. Tänavune kevad on tavapärasest jahedam ja ka prognoosid pole just eriti lootustandvad. Muld on veel külm, näiteks Tiirikojal mõõdeti 1. mail maapinna temperatuuriks -7,7 °C. Väike-Maarjas oli see -1,3 °C, Viljandis -4,0 °C ja Türil -1,1 °C.

Aprilli viimane nädal aias (28.04.2017) 24.04. Muhu, Simiste Foto: Kalmer Saar Kas tomatit saab kasvatada avamaal? Kas kurgid tuleks külvata peenrale seemnest või istutada taimed? Millal sibulad maha panna? Nendele ja paljudele teistele aiateemalistele küsimustele püüame vastuseid leida siinsamas aiapäevikus. Märtsi alguses  ilm.ee külastajatele korraldatud küsitlusest selgus, et aiandus on hobiks paljudele ja et oodatud on aiandusalased nõuanded. Korjamegi siis siia kokku nippe internetiavarustest, püüame klapitada neid ilmaprognoosidega ja lisaks katsetame kõike seda väikesel katselapil Tallinnas Kristiine linnaosas.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam