•  

Rahu (11.01.2006 11:04)

Naljakas jah, kuidas kunagi rahust räägiti. Oli ju veel lausa võitlus rahu eest.

Aga meenus hoopis see, et katoliku missa lõpeb palvega: „Anna meile rahu.? Ja siis soovitakse Sulle veel et „mine Jumala rahus?.

Et siis nagu rahu ongi Jumala juures? Ja Jumal on rahul? Või rahus? Vahet pole. Igatahes peab rahu siis küll midagi väga väärtuslikku olema, kui seda eraldi palutakse ja see veel kuidagi Jumala päralt on. Või mis?

Ehk ongi. Ja mitte ainult kirikus.

Rahutus on rahust ilmaolek. Rahutusi ei armasta keegi. Rahutu meelega ei saa midagi mõistlikku korda saata. Kõigepealt, öeldakse sulle, rahune maha. Siis vaatame edasi.

Vaata näiteks rahutu vee sisse. Ega ei näe eriti midagi. Alles läbi rahunenud vee võid sa näha tema põhja ja sügavust, hinnata olukorda, saada selgust.

Eks meelega ole vist samamoodi.

Aga seda on ju kõik targad läbi aastatuhandete rääkinud.

Ehk siis nagu rahuneks maha ja kuulaks?

Täna oli siin huvitav kogemus: õhtul oli õues jahedam kui toas.

Aga muidu on kõik hästi.

Tõnn Sarv, Tai.

Eelmised artiklid:

Raha (14.12.2005)

Õigus (24.11.2005)

Teadmised (20.11.2005)

Meri (13.11.2005)

Kahju (02.11.2005) Aga tõesti, miks peaks millestki kahju olema? Nagu vanas rahvalaulus lauldakse: Muretsedes murran meele,kahetsedes käänan kaela... Kui üldse midagi kahetseda, siis ehk vaid seda, mis on tegemata jäänud. Mitte seda, mis juba tehtud.

Rõõm (24.10.2005) Kunagi juhtus, et jalutasin oma vana tädiga mööda halli, novembrikuist Tartut. Udutas vihma, tänavad olid porised, vastutulevad inimesed kühmus ja mornid. Tahtsin just öelda, et on ikka vastik ilm küll. Vist ütlesingi. Aga samal ajal juhtis mu tädi tähelepanu imekaunile kuldkollaste lehtedega vahtraoksale, mis taustal oleva maja karniisiga moodustas vaimustava värvikombinatsiooni. Ja lisas nagu muuhulgas: „Alati on midagi, mis rõõmustab...?Nii ongi. Sa näed seda, mida Sa tahad näha. Kui tahad, ole ilma rõõmust. Aga kui tahad, võid ka ilma olla kurbusest ja masendusest.

Ilmaolek (20.10.2005) Ilma olemine on tore. Ilma peal olemine, võiks ka ütelda. Lühidalt, ilmaolek. Ega selleks ju ole palju vaja, et olla. Suuremast jaost asjadest võib vabalt ilma olla. Näiteks muretsemisest. Või pabistamisest. Suurt kasu nendest pole ju. (Isegi mitte väikest.)


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam