•  

Lumi ja äike 4. detsembril (05.12.2010 14:30)

Autor: Kaivo Lõppe

Ülitugev lumesadu tuisuga Laagris 4. detsembri õhtul

Eile, 4. detsembri õhtul jõudis Soome lahele täituva osatsükloni kese, mille läheduses tekkis palju rünksajupilvi. Jäävaba meri andis pilvedele lisaenergiat oma soojuse ja niiskusega. Nende tegurite koosmõjul tekkisid mere kohal võimsad rünksajupilved, mis pakkusid mitmele poole väga tugevaid lume(kruubi)hooge, Soome lahel ja Paldiskis ka äikest!

Laagris tuli ka 15 min pikkuseid tugevaid lumehooge, milles nähtavus oli kohati nullilähedane. Äikese ajal esines ka tugevaid tuulepuhanguid, mis olis seotud äikesepilvest laskuvate õhuvooludega. Pärast lumehooge tõusis õhurõhk kiiresti – jätkuv tugev tuul oli reaktsioon suurele rõhumuutusele.
Kuidas märgata talvisel ajal äikest Soome lahe radaril? Tugev lumesadu on märgitud üldjuhul oranžist tumepunaseni. Kui on Testbedil punase keskel veel lillasid alasid, tähendab see äikest ja sellega peab arvestama ka talvel. 

Testbedi radar kl 19.30. Sel hetkel nähti Paldiskis äikest ja tõepoolest, lillakas-roosa ala on seal olemas.

Täna, 5. detsembril, oli ilm sulapiiril, aga lund vähemaks siiski ei läinud. Edasised paar päeva on suhteliselt soojad, tuul on mõõdukas ja soojalt poolt, ent päris sula siiski ette näha pole. Saartel ja läänerannikul võib temperatuur siiski püsida või tõusta kuni paar kraadi üle nulli .
Kui vaadata satelliidipilte , siis võib märgata, et edelast ja läänest läheneb ulatuslik pilvemass. See on uus madalrõhuala, mis toob järgmisteks päevadeks peamiselt lund juurde. Sajuvõimalus püsib mitu päeva.

Eelmised artiklid:

Külm õhk ja soe vesi toodavad ohtralt lund (29.11.2010) Tugev lumesadu päeval Laagri rongijaama lähedal. Viimastel päevadel on mitmel pool tulnud taevast alla ohtralt lund, eriti palju just rannikualadel.  Põhjus peitub külma õhu ja sooja vee kokkupuutes, tekkis järveefekt.

Külmem ilm tulekul (25.11.2010) Foto: Lea Marmor Koolipoiss Kaivo uuris erinevaid ilmaprognoose ja -kaarte ning pani kokku oma nägemuse edasisest:

Kadripäeva lumi ja järveefekt (25.11.2010) Radaripilt: FMI Tänane ja lähipäevade lumi veekogude läheduses on tingitud järveefektist. Sellest räägib koolipoiss Kaivo.

Kadrilaupäeva lumi ja edasine ilm (24.11.2010) 24.11.10 Tallinna kesklinnFoto: Evelin Nummert Täna hommikul, kui ärkasin, vaatasin esimese asjana aknast välja. Vastu vaatas sealt 5..8 cm paksune lumekiht, oli ka paksemaid kohti, kuid need olid põhimõtteliselt tuisuvaalud. Puude tüvede peal oli veidi lund, oksad olid peaaegu lumest tühjad, kuna tuul ei lase lumel sinna kinnituda. Samal ajal sadas nõrka, 15 min hiljem mõõdukat peeneteralist lund ja tuiskas.

Lumetuisk 23.-25.11.2010 (23.11.2010) Täna hommikupoole jõudis Lõuna-Eestisse lõunatsükloniga seotud sajuala. Algul oli sadu nõrk, kuid hakkas intensiivistuma ja praegu on see enamjaolt mõõdukas, Kesk-Eestis kohati tugev. Ka on alates pärastlõunast lisandunud tuul, mis tasahaaval tugevneb (öösel prognoositakse rannikul puhanguti kuni 25 m/s ), seega on oodata ka tuisku. On huvitav märkida, et täpselt 2 aastat tagasi (23.11.2008) tabas Eestit lumetorm, kuid märksa võimsam. Seega sama asi kordus (lõunatsüklon, lumesadu ja tuisk), ainult et nõrgemal kujul.

Külm õhk pealetungil (20.11.2010) Külm õhk liigub tasapisi lõuna poole. Sellest räägib koolipoiss Kaivo Lõppe.

Lumi 18. novembril (19.11.2010) Lumi 18. novembril Pirita terviserajal. Foto: Urmas 16.-17. novembril oli märgata Baltimaade lõunaosas sajuala, mis ei saanud põhja poole liikuda, kuna seda takistas kõrgrõhkkond. 17.nov päeval hakkas see aga kirde suunas liikuma, mis tõi Eestisse ööl vastu 18. novembrit üsna märkimisväärselt lund, mõnel pool oli 18. nov hommikuks maas üle 20 cm lund! Sajuala oli seotud lõunatsükloni ja selle kaasatoodud sooja õhumassiga.

Polaarfront ja soojalaine (15.11.2010) 13. novembri õhtul oli satelliidipildilt näha harvaesinevalt hästi polaarfronti. Polaarfront ulatus Assooridest  (Portugalist läänes) üle Kesk-Euroopa kuni Venemaani. Sellega käis kaasas ka jugavool (olgu öeldud, et jugavool on troposfääri ülaosas läänest itta puhuvate tugevate tuulte vöönd).  Polaarfrondi ja jugavooluga seotud pilvevööndit võib alloleval satelliidipildil hästi näha.

Uus rubriik: koolipoisi ilmajutud (15.11.2010) Alates tänasest on ilm.ee keskkonnas uus rubriik nimega koolipoisi ilmajutud. Seda peab Lilleküla Gümnaasiumi 8. klassi õpilane Kaivo Lõppe, kel on suur ja sügav huvi meteoroloogia vastu.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam