•  

Marko Kaasik: talvel on oodata vaheldumisi külma- ja sulaperioode, jõulud võivad valged tulla (11.10.2012 14:03)

Külm hommik 29.01.12
Foto: Peep Loorits

Marko Kaasiku USA ilmateenistuse (NOAA) atmosfääri dünaamika mudelile toetuv hooajaprognoos ennustab, et tänavu on Euroopas oodata ühtlase läänetsüklonite voo asemel rohkem suuri seisvad kõrg- ja madalrõhkkondi, mis võivad sarnaselt möödunud talvele tuua vaheldumisi külma- ja sulaperioode. Loe lä'hemalt>>>

Oktoober
Õhurõhk Skandinaavias ja sellest põhja jäävatel polaaraladel ei ole nii madal kui tavaliselt, Euroopa mandriosa kohal aga tavalisest natuke madalam. Seega on rõhuerinevused tavalisest väiksemad ja Islandi tsüklonid loiumad kui muidu oktoobris. Samas võivad kõrgrõhkkonnad lõunast tuua mõõdukalt sooja õhku. Kokkuvõttes ootame keskmisest mõnevõrra kuivemat oktoobrit. Õhusooja tavapäraselt või külmade ööde arvelt natuke vähem.

November
Suhteliselt kõrge õhurõhk ja selle tulemusena loid tsüklonaalne tegevus Põhja-Euroopas püsib. Ootame umbes tavapärase temperatuuriga küllaltki sademetevaest novembrit. Arvatavasti on ka tuult vähem kui tavaliselt. Õhutemperatuur normilähedane, kuu lõpupoole langeb püsivalt alla nullkraadi.

Detsember
Ka detsembris ootame väiksemaid õhurõhu erinevusi ja loiumaid madalrõhkkondi kui tavaliselt. Oodatavalt tuleb detsember natuke tavalisest külmem. Kuigi sajab vähevõitu, peaks vähemalt Ida-Eestis lumi kuu keskpaiku maha tulema, jõuludeks arvatavalt kogu Eesti mandriosal.

Jaanuar
Siberi kõrgrõhkkond laieneb Skandinaavia suunas ilmekamalt kui paljuaastase keskmisena. Ootame tavaliselt veidi rohkem ida- ja põhjatuuli, kõrgrõhkkonnad toovad külmalaineid. Keskmiselt peaks jaanuar tulema mõõdukalt külm, mis peaks tagama lumikatte vähemal mandri-Eestis vaatamata suhteliselt vähestele sademetele.

Veebruar
Kõrgrõhkkondade ülekaal Põhja-Euroopas jätkub. Ootame keskmisest natuke külmemat ja vähesema sajuga veebruari.

Märts
Jätkuvad kõrgrõhkkonnad toovad küllaltki palju päikesepaistet ja märts kujuneb juba üsna kevadiseks. Ootame paljuaastasele keskmisele lähedasi sajuhulki ja temperatuure.

Täpsemalt

 

 

Eelmised artiklid:

Norra ilmateenistuse hooajaprognoos oktoobrist detsembrini (13.09.2012) Prognoosikaart: Norra ilmateenistus Norra ilmateenistuse hooajaprognoosi kohaselt tulevad meil aasta viimased kuud oktoobrist detsembrini keskmisest umbes pool kraadi soojemad. Keskmise arvutamise aluseks on võetud samade kuude keskmine temperatuur aastatel 1961-1990.

Marko Kaasiku hooajaprognoos lubab üsna tavalist suve teist poolt ja varasügist ning varajast talve (05.07.2012) JahilPildistatud 20.08.10Foto: Peep Loorits  

Norra ilmateenistus: juuli august ja september tulevad keskmisest veidi soojemad (15.06.2012) Prognoosikaart: Norra ilmateenistus Norra ilmateenistuse hooajaprognoosi kohaselt tulevad meil juuli, august ja september keskmisest umbes pool kraadi soojemad.

Marko Kaasiku hooajaprognoos lubab tavalist suve (07.06.2012) Suvevärvid 13. juulil 2011 TallinnasFoto: Peeter Rokk Marko Kaasiku hooajaprognoos lubab soojapoolset suve algust, kuid hiljem tavalist suve ning varasügist, mis möödunud kuumade suvede taustal võib paista päris jahedana.

Norra ilmateenistus prognoosib õige pisut keskmisest soojemat suve (17.05.2012) Prognoosikaart: Norra ilmateenistus Norra ilmateenistuse hooajaprognoosi kohaselt tulevad meil suvekuud juunist augustini keskmisest umbes pool kraadi soojemad.  

Venemaa ilmateenistus: eelolev suvi ei tule sama kuum kui kaks eelnevat (25.04.2012) Rene JakobsonVärske hommik järveuduga4. juuli 2010 kell 05:40. Hommik Kakerdi järve ääres Venemaa ilmateenistuse spetsialist Ludmilla Paršina ütles raadiole "Вести ФМ" antud intervjuus, et eeloev suvi ei tule nii kuum kui olid kaks eelnevat, kõige soojem tuleb juuli.

Norra ilmateenistus prognoosib üsna tavapärast kevadet ja suve algust (17.04.2012) Prognoosikaart: Norra ilmateenistus Norra ilmateenistuse hooajaprognoosi kohaselt tuleb meil periood maist juulini sooja poolest üsna keskmine.

Marko Kaasiku hoojaprognoos lubab soojapoolset kevadet ja suve algust (08.04.2012) KevadunistusedFoto: Peep Loorits Marko Kaasiku uus hooajaprognoos lubab soojapoolset kevadet ja suve algust, tavalist suve teist poolt ja varasügist:

Norra ilmateenistus prognoosib järgnevaks kolmeks kuuks keskmisest veidi soojemat ilma (20.03.2012) Prognoosikaart: Norra ilmateenistus Norra ilmateenistuse hooajaprognoosi kohaselt tuleb periood järgnevaks kolmeks kuuks, aprillist juunini kraadi võrra keskmisest soojem.

Norra ilmateenistus prognoosib lähikuudeks üsna tavapärast ilma (20.02.2012) Prognoosikaart: Norra ilmateenistus Norra ilmateenistuse hooajaprognoosi kohaselt tuleb periood märtsist maini üsna normikohaste temperatuuridega, arvutused näitavad pool kraadi keskmisest kõrgemaid temperatuure.

Marko Kaasik: Talvele peaks järgnema küllaltki soe kevad ja suvi (06.02.2012) Kevadised värvidFoto: Peep Loorits Uus prognoos näitab mõnevõrra karmimat talve teist poolt, kui varem arvatud – külma on oodata lähedaselt paljuaastasele keskmisele. Talvele peaks järgnema küllaltki soe kevad ja suvi. Samas on karta järjekindlalt kuivapoolset kevadet ja suve,  mis koos suhteliselt soojade ilmadega võib põhjustada süveneva niiskuse defitsiidi.

Norra ilmateenistus: veebruar, märts ja aprill tulevad keskmisest kaks kraadi soojemad (18.01.2012) Prognoosikaart: Norra ilmateenistus Norra ilmateenistuse hooajaprognoosi kohaselt tuleb periood veebruarist aprillini kuni kaks kraadi keskmisest soojem.

Marko Kaasik: Pehmepoolsele talvele peaks järgnema soe ja päikeseline kevad (10.01.2012) Tuulik ja külatee08. jaanuaril 2012Foto: ReedikS Marko Kaasik kirjutab oma kuue kuu ilmaprognoosi saateks:" Paistab, et talv hakkab nüüd peale, kuigi kuu aega hilinedes ja pehmepoolsena ning kestab normaalse ajani. Talvele peaks järgnema soe ja päikeseline kevad."

Norra ilmateenistus: järgmise aasta kolm esimest kuud tulevad normist soojemad (19.12.2011) Prognoosikaart: Norra ilmateenistus Norra ilmateenistuse hooajaprognoosi kohaselt tulevad järgmise aasta kolm esimest kuud 2,5 kraadi keskmisest soojemad.

Marko Kaasiku uus kuue kuu prognoos kaldub enam sooja talve poole (06.12.2011) Mälestus ülemöödunud aasta soojast detsembri algusest, millele järgnes külm talv06.12.09 Sombune ja pime detsembri algus TreppojalFoto: Lüüli Suuk-Aasmäe

Norra ilmateenistus prognoosib sooja talve (18.11.2011) Norra ilmateenistus prognoosib keskmisest soojemat talve. Detsember, jaanuar ja veebruar võivad tulla Eestis 2 kuni 2,5 kraadi normist kõrgema temperatuuriga.

Marko Kaasik: küllaltki varajasele ja külmale talve algusele võib järgneda soojapoolne süda- ja hilistalv (18.10.2011) 01.02.2009. Valgamaa, viisteist kraadi külmaFoto: Kalmer Lehepuu Marko Kaasik kirjutab 17. oktoobril uuendatud kuue kuu prognoosi kohta, et see  on muutunud eeloleva talve suhtes ebalevaks: küllaltki varajasele ja külmale talve algusele võib järgneda soojapoolne süda- ja hilistalv. Samas on määramatused suured.

Norra ilmateenistus prognoosib novembrist jaanuarini normist soojemat ilma (18.10.2011) Norra ilmateenistus andis välja prognoosi novembriks, detsembriks ja jaanuariks, mille kohaselt on meil oodata kolme kuu kokkuvõttes kraadi võrra keskmisest soojemat ilma. Normi aluseks on võetud aastad 1961-1990.

Norra ilmateenistuse andmetel tulevad aasta viimased kuud keskmisest soojemad (29.09.2011) Norra ilmateenistuse pikaajalise, ajavahemikku oktoobrist detsembrini hõlmava prognoosi järgi on oodata normist kraadi võrra soojemat ilma terveks järelejäänud aastaks.

Venemaa ilmateenistus: 68-70 % tõenäosusega tuleb keskmiste temperatuuridega talv (09.09.2011) Venemaa ilmateenistuse oktoobrikuu prognoosikaart Venemaa hüdrometeoroloogiateenistusel valmis ilmaprognoos külmaks poolaastaks ehk nende sõnul kütteperioodiks - ajavahemikuks oktoobrist märtsini. Oodata on 68-70 % tõenäosusega üsna keskpäraste temperatuuridega talve.

Norra ilmateenistus prognoosib meile samasugust sügist nagu oli aastatel 1961-1990 (17.08.2011) Norra ilmateenistuse 16. augustil avaldatud prognoosikaardilt näeme, et ajavahemik septembrist novembrini 2011 tuleb normikohaste temperatuuridega, vaid Põhja-Eestis võib 0,5 kraadi kolme kuu keskmisena soojem olla.

Norra ilmateenistus prognoosib augustiks, septembriks ja oktoobriks keskmisest soojemat ilma (20.07.2011) Norra ilmateenistus avaldas prognoosi perioodiks august 2011 kuni oktoober 2011, mille kohaselt on meil oodata keskmisest kraadi võrra soojemat ilma. Keskmise aluseks on võetud õhutemperatuur aastatel 1961-1990.

Vene ilmateenistus prognoosib tavapäraste temperatuuridega suve (01.06.2011) Venemaa ilmateenistuse mudelprognoos juuniks, juuliks ja augustiks. Kooostatud 26. mail. Värvidega on näidatud temperatuuride erinevus keskmisega võrreldes kraadides.

Norra ilmateenistus prognoosib keskmisest soojemat suve (18.05.2011) Norra ilmateenistuse hooajaprognoosi järgi otsustades tuleb Eesti saartel ja läänerannikul juunist augustini ilm paari kraadi võrra soojem kui 1961-1990. aastatel keskmiselt. Edasi lääne poole liikudes on loota poolteist kraadi soojemat ja Ida- ning Lõuna-Eestis kraadii võrra samast normist soojemat ilma. Eesti kirdeosas võib olla normilähedase või õige pisut soojemate temperatuuridega ilm.

Taani ilmateenistus prognoosib perioodiks maist juulini normist veidi soojemat ilma (20.04.2011) Taani ilmateenistuse DMI eile avaldatud hooajaprognoosi kohaselt on Eestis loota maist juulini poole kraadi võrra  ja põhjarannikul ning saartel kraadi võrra keskmisest soojemat ilma.

Norra ilmateenistus prognoosib maiks, juuniks ja juuliks normilähedasi temperatuure (19.04.2011) Temperatuurikaart: met.no Norra ilmateenistus prognoosib perioodiks maist juulini normilähedasi või sellest pisut kõrgemaid temperatuure. Keskmise aluseks on võetud keskmised temperatuurid  ajavahemikul 1961-1990 ja kõigi kolme kuu temperatuurid on arvutatud kokku.

Vene ilmateenistus prognoosib kuni septembrikuuni pikaajalisele keskmisele vastavat ilma (24.03.2011) aprillikuu kaart: Гидрометцентр Vene ilmateenistus avaldas pikaajalise hooajaprognoosi vegetatsiooniperioodiks ehk ajavahemikuks aprillist septembrini. Eestis on 69-72% tõenäosusega oodata kogu selle aja jooksul temperatuure, mis vastavad pikaajalistele keskmistele. Ka sademete puhul pole normist kõrvalekaldumisi prognoositud.

Norra ilmateenistus prognoosib keskmistele lähedasi temperatuure perioodiks aprillist juunini (16.03.2011)  Norra ilmateenistuse täna avaldatud hooajaprognoosi järgi otsustades võib periood aprillist juunini Eesti lääneosas ja saartel tulla normikohaste temperatuuridega ja Kagu- ja Lõuna-Eestis on lootust kraadi võrra kõrgematele temperatuuridele. Vahepealsel alal võib siis lõppkokkuvõttes kevad pool kraadi soojem olla.

Taani ilmateenistus ennustab keskmisest soojemat kevadet (01.03.2011) Taani ilmateenistuse DMI täna avaldatud kevadprognoosi kohaselt võib ajavahemikus märtsist maini õhutemperatuur kolme kuu kokkuvõttes tulla keskmisest soojem. Keskmise aluseks on võetud aastad 1961-1990.

Kevad võib tulla normist veidi soojem (16.02.2011) Ajavahemik märtsist maini võib tulla tavalisest veidi soojem. Normist kõrgemaid temperatuure prognoosivad tänase seisuga Norra, Soome ja USA ilmateenistused ning Marko Kaasik Tartu Ülikoolist.

USA ilmateenistus prognoosib sooja kevadtalve (01.02.2011) USA ilmateenistuse NOAA mudelprognoos näitab Eesti kohale nii talve lõpuks kui kevade alguseks punaseid toone, mis normist 1-2 kraadi kõrgemaid temperatuure tähistavad.

Talve lõpp võib tulla pehme (18.01.2011) Allikas: Met.no Norra ilmateenistuse eile avaldatud prognoosi kohaselt on periood veebruarist aprillini  Põhja-Euroopas ja ka Eestis normist soojem: lääne pool Eestis ühe kraadi ja ida pool 1,5 kraadi võrra.

Kevad võib tulla soe (05.01.2011) USA ilmateenistuse NOAA mudelprognoosi kohaselt on peale külmi talvekuid oodata keskmisest pehmemat kevadet.

Norrakad prognoosivad keskmisest soojemat, ameeriklased aga külmemat talve (16.12.2010) Norra ilmateenistuse täna avaldatud prognoosi kohaselt võivad temperatuurid jaanuarist märtsini lõppkokkuvõttes Eestis tulla normikohased või õige veidi sellest kõrgemad. Keskmise aluseks on võetud keskmised temperatuurid  ajavahemikul 1961-1990.

Norra ilmateenistus prognoosib keskmisest soojemat talve (16.11.2010) Temperatuurikaart: met.no Norra ilmateenistus prognoosib ajavahemikuks detsembrist veebruarini keskmisest soojemat talve.  

Venemaa ilmateenistus prognoosis eile normikohast talve (10.09.2010)

Talv võib tulla külm (09.09.2010) Kaardid: NCEP/CFS USA ilmateenistuse NOAA kliimaennustuskeskuse iga päev värskendataval atmosfääri dünaamika mudeli talvisel prognoosikaardil on Ida-Euroopa sinistes toonides, mis keskmisest külmemat ilma tähendab.

September - jälle normist soojem? (12.08.2010) Kaardid: NOAA/CPC USA ilmateenistuse NOAA kliimaennustuskeskuse atmosfääri dünaamika mudelprognoosi abil koostatud temperatuurikaarti uurides omandab  septembrikuu päev-päevalt aina punasemaid toone, mis normist soojemat ilma tähistavad.

Ka august võib tulla normist soojem (10.07.2010) NOAA prognoos augustiks 8. juuli seisuga USA ilmateenistuse NOAA kliimaennustuskeskuse atmosfääri dünaamika mudeli järgi otsustades võib näha, et juulikuu on ja jääb keskmisest soojemaks, aga ka augustis on lootust veidi soojemale ilmale.

Suvi võib tulla normist soojem (10.06.2010) USA ilmateenistuse NOAA kliimaennustuskeskuse atmosfääri dünaamika mudel on meie jaoks taas suve "soojemaks arvutanud".


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam