•  

Marko Kaasik: "Ootame leebeid madalrõhkkondi ja pehmepoolset talveilma" (10.10.2013 13:55)

Marko Kaasik kirjutab oma 7. oktoobril täiendatud hooajaprognoosis: Hilissügiseks ja talveks on oodata tavalisest kõrgemat õhurõhku arktilistel aladel ja suhteliselt madalat Euroopa parasvöötmes. Seega on rõhuerinevused tavalisest väiksemad ja läänevool aastaaja kohta suhteliset nõrk. Ometi ei paista, et seekord külm kõrgrõhkkond meil püsivalt kanda kinnitaks. Pigem ootame leebeid madalrõhkkondi ja pehmepoolset talveilma. Suuri sügistorme ei paista. Loe edasi>>>

Sügise lahkumine
27.10.2012 Toila
Foto: Anne Aaspõllu

Oktoober
Suuremal osal Euroopast on õhurõhk tavalisest kõrgem. Siberis paikneva madalrõhuala lääneservas tungib õhk põhjast Lõuna-Venemaale ja Musta mere piirkonda, mistõttu seal on tavalisest külmem. Baltimaadel on põhjavool suhteliselt nõrk, õhumass pärineb mitte Arktikast, vaid veel üsna soojalt ookeanilt ja ilm on valdavalt päikesepaisteline. Ootame tavalisest kuivemat ja veidi soojemat oktoobrit. Öökülmad on siiski sagedased!


November
Arktikas, Põhja-Skandinaavias ja Islandi piirkonnas on õhurõhk tavalisest kõrgem, madalrõhkkonnad liiguvad üle Kesk-Euroopa ja Baltimamade itta, kuid on loiuvõitu. Suurt külma ega ka tugevaid torme novembris ei ole oodata. Nii temperatuur kui saju poolest peaks tulema tavaline november, sajab peamiselt vihma ja ajuti lörtsi.


Detsember
Tavaliselt on madalrõhkkonnad arktilistel aladel detsembris kõige aktiivsemad, kuid tundub, et sal aastal mitte. Põhja-lõunasuunaline rõhujaotus on palju ühtlasem kui paljuaastane keskmine. Briti saartelt üle Lõuna-Skandinaavai Baltimaade ulatuvas vöötmes on oodata madalrõhkkondi, kuid arvatavalt toovade need mõõdukalt lörtsi ja lund, aga mitte tormi. Jõulukuu peaks tulema nii temperatuuri kui õhurõhu sajuhulga poolest tavaline. Seega loodame mandri-Eestis jõuludeks lund.


Jaanuar
Suhteliselt kõrge õhurõhk Arktikas ja madalrõhkkonnad veidi lõuna pool annavad tooni ka jaanuaris. Seega ei ole meil püsiva pakasega kõrgrõhkkonda oodata, kuid arvatavasti ka mitte väga sula ja niisket ilma, sest läänevool on endiselt nõrk. On oodata tavalisest mõnevõrra pehmemat ja üsna keskmise sajuhulgaga jaanuari. Mandri-Eestis peaks lumikate püsima ja täienema, saartel ning rannikul vaheldub sula ja külm.


Veebruar
Jaanuari ilmamuster jätkub. Sajab normilähedaselt või veidi rohkem – peamiselt lund, saartel ja rannikul lörtsiga segi. Keskmine või veidi soojem ja sajusem veebruar.


Märts
Jätkuvalt madal õhurõhk Läänemere aladel ja suhteliselt kõrge kaugel põhjas. Oodatavalt tuleb märts tavalisest pilvisem, esimene pool veel küllaltki talvine kuid mitte kärekülm. Ilm on keskeltläbi tavaline või veidi pehmem, sademeid vähe nagu märtsis ikka


 

Eelmised artiklid:

Venemaa ilmateenistus prognoosib meie kanti üsna tavapärast talve, vaid jaanuar tuleb keskmisest soojem (17.09.2013) Venemaa ilmateenistus avaldas pika prognoosi kütteperioodiks - ajavahemikuks oktoobrist märtsini. Baltimaades on oodata tavapäraseid temperatuure, jaanuar võib aga 60% tõenäosusega keskmisest soojem tulla.

Marko Kaasik: Sügis jätkab ilusa, sooja- ja kuivapoolsena, talve ennustatakse pigem pehmepoolset (11.09.2013) Foto: Kalmer Lehepuu Marko Kaasiku  koostatud prognoosist loeme, et sügis jätkab ilusa, sooja- ja kuivapoolsena. Ka eeloleva talve alguseks prognoositakse tavalisest kõrgemat õhurõhku Arktikas, mida tahtmise korral võib seostada soojenemise ja vaba vee pinna suurenemisega. Kummatigi näitab praegune prognoos, et sel aastal ei too see kaasa külma talve Läänemere piirkonnas – ennustatakse pigem pehmepoolset. Kuigi läänevool on tavalisest nõrgem, paiknevad kõrg- ja madalrõhualad nii, et õhuvool on meie aladel pigem lõunakaartest.

Marko Kaasik: "Kevad hilineb, kuid suvi ja varasügis peaksid tulema sooja poolest üsna normaalsed." (10.04.2013) 2010. aastal oli merel kaua jääd Liivi laht 27.04.2010 Foto: Peeter Puusild Marko Kaasik kirjutab oma 7. aprillil uuendatud hooajaprognoosis: "Vastu ootusi oli veebruar keskmisest märgatavalt pehmem. Veebruariks lubatud külm jõudis kohale alles märtsis – nii külma märtsi ei ole olnud peale kaheksakümnendaid aastaid. Külma oli Eesti keskmisena EMH-i andmeil tervelt 5 kraadi rohkem kui keskmiselt, seega ka kaugelt külmem kui prognoositud. Uus prognoos. Kevad hilineb, kuid suvi ja varasügis peaksid tulema sooja poolest üsna normaalsed. Ootame kuivapoolset suve."  

Venemaa ilmateenistus prognoosib vihmast juunit (10.04.2013) Värvide tähendused kaardil: roosa - keskmisest soojem helesinine - keskmisest külmem heleroosa/heledam helesinine  - keskmised temperatuurid sinised triibud - keskmisest rohkem sademeid kollased triibud - keskmisest vähem sademeid

Marko Kaasik: "Püsivat sulailma enne märtsi viimast dekaadi oodata ei ole" (01.03.2013) Põõsas Pildistatud 20.03.11 Foto: Peep Loorits   Marko Kaasiku NOAA prognooskaartide põhjal koostatud hooajaprognoos näitab jätkuvalt, et talv ei lõppe enneagselt, vaid kujuneb pikaks. Kevadeks ja suveks ennustatakse küllaltki tavalist soojust ja sademeid.

Norra ilmateenistuse hooajaprognoos lubab üsna tavapäraste temperatuuridega kevadet (20.02.2013) Temperatuurikaart märtsist maini: Norra ilmateenistus   Norra ilmateenistuse koostatud hooajaprognoos prognoosib meile perioodiks märtsist maini üsna tavapäraseid temperatuure. Keskmise arvutamise aluseks on võetud aastad 1961-1990.

Marko Kaasik prognoosib järelejäänud talveks vahelduvat ja keskeltläbi mõõdukalt külma ilma (08.02.2013)   Veebruar 2013 Foto: Janek Joab   Marko Kaasik kirjutab oma 5. veebruaril uuendatud  prognoosis, et viimastel andmetel on ähvardus väga külmaks talve teiseks pooleks veidi leebunud. Oodatavalt blokeerib kõrgrõhkkond tsüklonite liikumise Euroopa lähedases Arktikas ja Põhja-Skandinaavias, mis toob sinna palju pakast. Kuid Skandinaavia lõunaosas ja Baltimaadel kõrgrõhkkonna võim nii kindel ei ole, mistõttu ootame vahelduvat ja keskeltläbi mõõdukalt külma ilma.

Norra ilmateenistus ennnustab, et järgnevad talvekuud tulevad soojemad kui aastatel 1961-1990 (20.12.2012) Temperatuurikaart detsembrist veebruarini: Norra ilmateenistus   Norra ilmateenistuse prognoosikaardilt on näha, et jaanuar, veebruar ja märts võivad tulla Eestis 1961-1990. aastate keskmisest 2-3 kraadi soojemad.

Marko Kaasik: jaanuaris ootame normist veidi pehmemat ja sajusemat ilma (13.12.2012) Foto: Helen Parmen   Marko Kaasik uuendas 10. detsembril novembris välja antud sõltumatut kuue kuu ilmaprognoosi, kus ennustas külma ja järsku talve algust. Detsembris tõdeb ta, et talv algas järsult novembri lõpus ja Siberi kõrgrõhkkond hoiab ilma külmana arvatavalt aasta lõpuni. Järgnevateks kuudeks lubatakse siiski pehmemat ilma, kuid jätkuvalt sajab üle normi, mis peaks vähemalt Ida-Eestisse tõhusa lumikatte andma.

Marko Kaasik: Järsule talve algusele järgnevad pehmemad ja lumisemad talvekuud (03.12.2012) Foto: Eve Kõrts Marko Kaasik avaldas 28. novembril järjekordse sõltumatu ilmaprognoosi, kus ennustas detsembri alguseks külma ja järsku talve algust.  Järgnevateks kuudeks lubatakse siiski pehmemat ilma, kuid jätkuvalt sajab üle normi, mis peaks vähemalt Ida-Eestisse tõhusa lumikatte andma.

Norra ilmateenistuse nägemuses tuleb talv soojem kui oli aastatel 1961-1990 (23.11.2012) Temperatuurikaart detsembrist veebruarini: Noora ilmateenistus Norra ilmateenistuse prognoosikaardilt on näha, et talvekuud ehk siis detsember, jaanuar ja veebruar võivad tulla Eestis keskmisest 2-3 kraadi soojemad. Keskmise arvutamise aluseks on võetud samade kuude keskmine temperatuur aastatel 1961-1990.

Accuweather prognoosib Eestile pehmet talve (06.11.2012) Eelolev talv tuleb Eestis keskmisest kõrgemate temperatuuridega, prognoosib kommertsilmateenistuse AccuWeather meteoroloog Meghan Evans.

Norra ilmateenistus: november, detsember ja jaanuar tulevad keskmisest soojemad (17.10.2012) Prognoosikaart: Norra ilmateenistus Norra ilmateenistuse hooajaprognoosi kohaselt tulevad meil november, detsember ja jaanuar keskmisest kraadi võrra soojemad. Keskmise arvutamise aluseks on võetud samade kuude keskmine temperatuur aastatel 1961-1990.

Marko Kaasik: talvel on oodata vaheldumisi külma- ja sulaperioode, jõulud võivad valged tulla (11.10.2012) Külm hommik 29.01.12 Foto: Peep Loorits Marko Kaasiku USA ilmateenistuse (NOAA) atmosfääri dünaamika mudelile toetuv hooajaprognoos ennustab, et tänavu on Euroopas oodata ühtlase läänetsüklonite voo asemel rohkem suuri seisvad kõrg- ja madalrõhkkondi, mis võivad sarnaselt möödunud talvele tuua vaheldumisi külma- ja sulaperioode

Norra ilmateenistuse hooajaprognoos oktoobrist detsembrini (13.09.2012) Prognoosikaart: Norra ilmateenistus Norra ilmateenistuse hooajaprognoosi kohaselt tulevad meil aasta viimased kuud oktoobrist detsembrini keskmisest umbes pool kraadi soojemad. Keskmise arvutamise aluseks on võetud samade kuude keskmine temperatuur aastatel 1961-1990.

Marko Kaasiku hooajaprognoos lubab üsna tavalist suve teist poolt ja varasügist ning varajast talve (05.07.2012) JahilPildistatud 20.08.10Foto: Peep Loorits  

Norra ilmateenistus: juuli august ja september tulevad keskmisest veidi soojemad (15.06.2012) Prognoosikaart: Norra ilmateenistus Norra ilmateenistuse hooajaprognoosi kohaselt tulevad meil juuli, august ja september keskmisest umbes pool kraadi soojemad.

Marko Kaasiku hooajaprognoos lubab tavalist suve (07.06.2012) Suvevärvid 13. juulil 2011 TallinnasFoto: Peeter Rokk Marko Kaasiku hooajaprognoos lubab soojapoolset suve algust, kuid hiljem tavalist suve ning varasügist, mis möödunud kuumade suvede taustal võib paista päris jahedana.

Norra ilmateenistus prognoosib õige pisut keskmisest soojemat suve (17.05.2012) Prognoosikaart: Norra ilmateenistus Norra ilmateenistuse hooajaprognoosi kohaselt tulevad meil suvekuud juunist augustini keskmisest umbes pool kraadi soojemad.  

Venemaa ilmateenistus: eelolev suvi ei tule sama kuum kui kaks eelnevat (25.04.2012) Rene JakobsonVärske hommik järveuduga4. juuli 2010 kell 05:40. Hommik Kakerdi järve ääres Venemaa ilmateenistuse spetsialist Ludmilla Paršina ütles raadiole "Вести ФМ" antud intervjuus, et eeloev suvi ei tule nii kuum kui olid kaks eelnevat, kõige soojem tuleb juuli.

Norra ilmateenistus prognoosib üsna tavapärast kevadet ja suve algust (17.04.2012) Prognoosikaart: Norra ilmateenistus Norra ilmateenistuse hooajaprognoosi kohaselt tuleb meil periood maist juulini sooja poolest üsna keskmine.

Marko Kaasiku hoojaprognoos lubab soojapoolset kevadet ja suve algust (08.04.2012) KevadunistusedFoto: Peep Loorits Marko Kaasiku uus hooajaprognoos lubab soojapoolset kevadet ja suve algust, tavalist suve teist poolt ja varasügist:

Norra ilmateenistus prognoosib järgnevaks kolmeks kuuks keskmisest veidi soojemat ilma (20.03.2012) Prognoosikaart: Norra ilmateenistus Norra ilmateenistuse hooajaprognoosi kohaselt tuleb periood järgnevaks kolmeks kuuks, aprillist juunini kraadi võrra keskmisest soojem.

Norra ilmateenistus prognoosib lähikuudeks üsna tavapärast ilma (20.02.2012) Prognoosikaart: Norra ilmateenistus Norra ilmateenistuse hooajaprognoosi kohaselt tuleb periood märtsist maini üsna normikohaste temperatuuridega, arvutused näitavad pool kraadi keskmisest kõrgemaid temperatuure.

Marko Kaasik: Talvele peaks järgnema küllaltki soe kevad ja suvi (06.02.2012) Kevadised värvidFoto: Peep Loorits Uus prognoos näitab mõnevõrra karmimat talve teist poolt, kui varem arvatud – külma on oodata lähedaselt paljuaastasele keskmisele. Talvele peaks järgnema küllaltki soe kevad ja suvi. Samas on karta järjekindlalt kuivapoolset kevadet ja suve,  mis koos suhteliselt soojade ilmadega võib põhjustada süveneva niiskuse defitsiidi.

Norra ilmateenistus: veebruar, märts ja aprill tulevad keskmisest kaks kraadi soojemad (18.01.2012) Prognoosikaart: Norra ilmateenistus Norra ilmateenistuse hooajaprognoosi kohaselt tuleb periood veebruarist aprillini kuni kaks kraadi keskmisest soojem.

Marko Kaasik: Pehmepoolsele talvele peaks järgnema soe ja päikeseline kevad (10.01.2012) Tuulik ja külatee08. jaanuaril 2012Foto: ReedikS Marko Kaasik kirjutab oma kuue kuu ilmaprognoosi saateks:" Paistab, et talv hakkab nüüd peale, kuigi kuu aega hilinedes ja pehmepoolsena ning kestab normaalse ajani. Talvele peaks järgnema soe ja päikeseline kevad."

Norra ilmateenistus: järgmise aasta kolm esimest kuud tulevad normist soojemad (19.12.2011) Prognoosikaart: Norra ilmateenistus Norra ilmateenistuse hooajaprognoosi kohaselt tulevad järgmise aasta kolm esimest kuud 2,5 kraadi keskmisest soojemad.

Marko Kaasiku uus kuue kuu prognoos kaldub enam sooja talve poole (06.12.2011) Mälestus ülemöödunud aasta soojast detsembri algusest, millele järgnes külm talv06.12.09 Sombune ja pime detsembri algus TreppojalFoto: Lüüli Suuk-Aasmäe

Norra ilmateenistus prognoosib sooja talve (18.11.2011) Norra ilmateenistus prognoosib keskmisest soojemat talve. Detsember, jaanuar ja veebruar võivad tulla Eestis 2 kuni 2,5 kraadi normist kõrgema temperatuuriga.

Marko Kaasik: küllaltki varajasele ja külmale talve algusele võib järgneda soojapoolne süda- ja hilistalv (18.10.2011) 01.02.2009. Valgamaa, viisteist kraadi külmaFoto: Kalmer Lehepuu Marko Kaasik kirjutab 17. oktoobril uuendatud kuue kuu prognoosi kohta, et see  on muutunud eeloleva talve suhtes ebalevaks: küllaltki varajasele ja külmale talve algusele võib järgneda soojapoolne süda- ja hilistalv. Samas on määramatused suured.

Norra ilmateenistus prognoosib novembrist jaanuarini normist soojemat ilma (18.10.2011) Norra ilmateenistus andis välja prognoosi novembriks, detsembriks ja jaanuariks, mille kohaselt on meil oodata kolme kuu kokkuvõttes kraadi võrra keskmisest soojemat ilma. Normi aluseks on võetud aastad 1961-1990.

Norra ilmateenistuse andmetel tulevad aasta viimased kuud keskmisest soojemad (29.09.2011) Norra ilmateenistuse pikaajalise, ajavahemikku oktoobrist detsembrini hõlmava prognoosi järgi on oodata normist kraadi võrra soojemat ilma terveks järelejäänud aastaks.

Venemaa ilmateenistus: 68-70 % tõenäosusega tuleb keskmiste temperatuuridega talv (09.09.2011) Venemaa ilmateenistuse oktoobrikuu prognoosikaart Venemaa hüdrometeoroloogiateenistusel valmis ilmaprognoos külmaks poolaastaks ehk nende sõnul kütteperioodiks - ajavahemikuks oktoobrist märtsini. Oodata on 68-70 % tõenäosusega üsna keskpäraste temperatuuridega talve.

Norra ilmateenistus prognoosib meile samasugust sügist nagu oli aastatel 1961-1990 (17.08.2011) Norra ilmateenistuse 16. augustil avaldatud prognoosikaardilt näeme, et ajavahemik septembrist novembrini 2011 tuleb normikohaste temperatuuridega, vaid Põhja-Eestis võib 0,5 kraadi kolme kuu keskmisena soojem olla.

Norra ilmateenistus prognoosib augustiks, septembriks ja oktoobriks keskmisest soojemat ilma (20.07.2011) Norra ilmateenistus avaldas prognoosi perioodiks august 2011 kuni oktoober 2011, mille kohaselt on meil oodata keskmisest kraadi võrra soojemat ilma. Keskmise aluseks on võetud õhutemperatuur aastatel 1961-1990.

Vene ilmateenistus prognoosib tavapäraste temperatuuridega suve (01.06.2011) Venemaa ilmateenistuse mudelprognoos juuniks, juuliks ja augustiks. Kooostatud 26. mail. Värvidega on näidatud temperatuuride erinevus keskmisega võrreldes kraadides.

Norra ilmateenistus prognoosib keskmisest soojemat suve (18.05.2011) Norra ilmateenistuse hooajaprognoosi järgi otsustades tuleb Eesti saartel ja läänerannikul juunist augustini ilm paari kraadi võrra soojem kui 1961-1990. aastatel keskmiselt. Edasi lääne poole liikudes on loota poolteist kraadi soojemat ja Ida- ning Lõuna-Eestis kraadii võrra samast normist soojemat ilma. Eesti kirdeosas võib olla normilähedase või õige pisut soojemate temperatuuridega ilm.

Taani ilmateenistus prognoosib perioodiks maist juulini normist veidi soojemat ilma (20.04.2011) Taani ilmateenistuse DMI eile avaldatud hooajaprognoosi kohaselt on Eestis loota maist juulini poole kraadi võrra  ja põhjarannikul ning saartel kraadi võrra keskmisest soojemat ilma.

Norra ilmateenistus prognoosib maiks, juuniks ja juuliks normilähedasi temperatuure (19.04.2011) Temperatuurikaart: met.no Norra ilmateenistus prognoosib perioodiks maist juulini normilähedasi või sellest pisut kõrgemaid temperatuure. Keskmise aluseks on võetud keskmised temperatuurid  ajavahemikul 1961-1990 ja kõigi kolme kuu temperatuurid on arvutatud kokku.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam