•  

Näpunäiteid õunapuu lõikamiseks (28.03.2019 10:08)

Autor: Aednik24.ee

Praegu on tasakesi jõudnud kätte see aeg, mil tasub teha korda oma õunapuud. Hoolduslõikust tasub teha igal aastal, siis on puud kogu aeg vormis ja töö läheb nobedalt. Ka puu tunneb end paremini, kui lõikad teda sageli ja vähe, mitte harva ja palju.

Kui väljas on miinuskraadid, siis ära lõikamist veel ette võta, kuna taimekoed on läbi külmunud, puit on rabe ja võib kergesti murduda.
Lõigata võid seni, kuni pungad hakkavad paisuma. Tasub meeles hoida, et mida suuremad on pungad lõikamise ajal, seda suurem on mahlavool lõikehaavadest.

Madal ja hõre
Kõige mugavam on hooldada kuni 3,5 m kõrgust puud, sest siis saab hakkama 2 m kõrguse redeliga, mida pole raske tõsta. Mida kõrgem on redel, seda tülikam on seda liigutada ja sellel tööd teha.

Õnneks poogitakse tänapäeval õunapuid sellistele alustele, mis ei lasegi puul liiga kõrgeks kasvada. Näiteks kui alus on „keskmise tugevusega“, siis kasvab puu vaid 3–3,5 m kõrguseks, nõrgemal alusel puud jäävad veelgi madalamaks.
Hõredal võral on mitu eelist. Hõredama võra korral satub rohkem valgust võra sisse ja tekib rohkesti viljaoksi. Hõredas võras kasvavad õunad ka võra sees, nad on suuremad ja ilusamad. Kui puu on väga tihe, saab õunu vaid võra välimisest osast, sest sees on pime.

Hakkame lõikama
*
Esmalt vaata üle, kas tüvel ja okstel on vähikahjustusi. Kõik vähist puretud oksad lõika kohe välja. Nooremal puul püüa ka tüvest vähikolle välja lõigata. Aga kui puu on vana ja üleni vähki täis, siis ilmselt pole mõtet näha vaeva tema korrastamisega.

* Kui puu on liiga kõrge, üle 3,5 m, võta latva ja põhioksi lühemaks. Latv sae ära enne sobivas kõrguses põhioksa. Põhioksi kärbi sobivas kõrguses kõrvaloksa pealt.

* Suured lõikehaavad tee noaga siledaks, siis kasvab haavakude neile kiiremini peale. Suuremad lõikekohad tasub katta kindlasti haavamäärdega.

* Kui võra on liiga lai, kärbi külgoksi kolmandiku kuni neljandiku võrra väiksemaks. Õige lõikekoht on sellise oksa ees, mis suundub võrast väljapoole. Püüa mitte kärpida rõhtsaid ja poolrõhtsaid ilusate õiepungadega oksi, sest need on kõige saagikamad.

* Lõika ära kuivanud, murdunud ja teineteise vastu hõõrduvad oksad.

* Eemalda halva kasvusuunaga oksad: need, mis kasvavad võra sisse või on teiste okstega risti. Kahvelharu puhul eemalda halvema suunaga oks.

* Lõika ära püstised oksad, sest neil tekib vähem viljapungi. Mida rõhtsam on oks, seda saagikam see on. Püstine oks lõika ära enne rõhtsamat külgoksa.

* Lõika ära vesivõsud. Jäta alles vaid need, millest tahad uue oksa kasvatada.

* Kui võra tundub ikkagi veel liiga tihe, lõika veel välja halvema kasvusuuna ja kaldenurgaga oksi. Ära karda, et teed võra liiga hõredaks ja saad nüüd õunu vähem. Kui vilju ongi ehk vähem, on need see-eest suuremad ja ilusamad, sest saavad rohkem valgust ja toitaineid.

Eelmised artiklid:

Lilletaimed aknalaualt: mida ja kuidas ette kasvatada? (25.03.2019) Pika kasvuajaga suvelilledel kulub külvist õitsemiseni natuke rohkem aega. Sellepärast tasub kindlasti nende taimed kevadel ette kasvatada, vastasel juhul näeme õisi alles suve lõpus.

Keeruta endale aiatöödeks vajalik kingikorv! (19.03.2019) Ilm.ee koostöös Aednik24.ee’ga loosib kõigi osalenute vahel 7 päeva järjest välja erinevaid aiandus- ja kodutoodete pakette. Keeruta ise ja kutsu ka pereliikmed keerutama. Siis on loosiõnn suurem.

Esimesed köögiviljakülvid (18.03.2019) Kuidas üldse teada, millal on õige alustada köögivilja ettekasvatust? Sobiv külviaeg – mis pole liiga vara ega liiga hilja – sõltub sellest, millal saab taimed istutada alalisele kasvukohale avamaal, külmkasvuhoones või rõdul-terrassil olevasse konteinerisse.

Noore viljapuu koor vajab kaitset (09.03.2019) Esimesed soojad päikesekiired märtsis alati rõõmustavad meid, aga noorte kaitsmata tüvega viljapuude jaoks on märtsipäike valus kogemus, mis tekitab külmalõhesid. Ka jänesed kipuvad märtsis viljapuuaias rohkem pahandust tegema.

Esimesena külva paprikat ja tomatit (02.03.2019) Lõuna-Ameerikast pärit harilik tomat ja paprika on muutunud tänapäeval väga tähtsateks köögiviljadeks meie toidulaual. Tomat ja paprika sisaldavad rohkesti C-vitamiini, mis on eriti vajalik meie immuunsüsteemi jaoks. Lisaks sisaldavad suures koguses A- ja B-rühma vitamiine ning tomatis ja paprikas olevad ained aitavad ennetada kasvajad.

Tunne külvihooajast mõnu! (24.02.2019) Veel mõned nädalad ja ongi esimeste külvide aeg käes. Tasub üle vaadata oma külvivarustus – kas kõik vajalik on olemas, et taimede ettekasvatamine kulgeks mõnusalt?

Varjutuskangas päästab põletusest! (06.02.2019) Päike kipub õrnemaid okaspuid ja igihaljaid lehtpõõsaid valusalt põletama isegi juba jaanuaris. Eriti ohustatud on noored okaspuud ja põõsad. Ole valmis oma taimi kaitsma!

Käes on taimede ettekasvatamise aeg (06.03.2018) Taimede ettekasvatamise aeg on käes ning seemned ootavad mulda panemist. Põhimõtteliselt on võimalik seemneid külvata ükskõik millisesse anumasse, millel on drenaažiks augud põhja tehtud. Taaskasuta ära plastikust jogurtitopsid või seenekarbid. Kui tahad plastikut vältida, kasvata taimi ette wc-paberi või majapidamispaberi rullides, ajalehepaberis. Taimesilte on võimalik teha nii vanast hambaharjast, pliiatsist kui ka jäätisepulgast.

Viimane aeg õieäädikat teha (21.08.2017) Rukkililled 11.08.2017. Tallinn Foto: Koidula Kliimann Õunaäädika baasil valmistatud õieäädikat on sobilik kasutada näiteks salatikastmete või suuloputusvedeliku valmistamiseks.

Kuidas teha väetist taimedest (31.07.2017) Aedniku tööks on vajalikud toimeained taimedele kättesaadavasse vormi muundada ning neid kastekannu ja tavalise pritspudeli abil aias laiali jagada. Suuremate väetisekoguste jaoks on spetsiaalsed aianduspoodides müüdavad taimekaitsepritsid kõige mugavamad. Leebed väetamismeetodid toimivad kõige paremini siis, kui neid võimalikult tihti kasutada.

Vaarika tšai (hapendatud vaarikatee) (07.06.2017) Põhja-Eestis vaarikad veel  7. juunil ei õitse ilm.ee foto Vaarikalehed on praegu suured ja värsked, paras aeg neid tee jaoks korjata. Kuidas neid fermenteerida, kirjutab blogi "Metsik aed".

Võilille sool ja suhkur (31.05.2017) Noor ritsikas võilillel Foto: Riina Mändel Erksavärviline ürdsool sobib hästi nii soojade kui ka külmade roogade valmistamiseks ning suhkur magustoitudele värvi andmiseks.

Täna on sobiv päev lehtköögiviljade külvamiseks (22.05.2017) Thuni külvikalendri järgi on veel täna ja homme hea aeg töödeks lehtköögiviljadega, lehtköögiviljade külvamiseks, korjamiseks ja värskelt söömiseks, muru niitmiseks, toataimede kastmiseks ja väetamiseks.

Tootsipeenra idee kahjurite looduslikuks tõrjumiseks (19.05.2017) Järjest enam populaarsust koguv maheaiandus ning ka kogukonnaaiandus linnades on ajendatud inimeste soovist süüa kemikaalivaba köögivilja ning värsket, kohalikku toorainet. Ka kodus ise oma tarbeaia peenart majandades ei soovi tavaliselt keegi sinna mürki pritsida, kuid sageli on see ainuke väljapääs, kui kahjurid juba platsis on.

Seltsilistaimed. Segaviljelus. Allelopaatia. (12.05.2017) Seltsilistaimedeks nimetatakse seda, kui põhiaiakultuuridega koos kasvatatakse teisi sobivaid toidu-, maitse- ja ilutaimi. Allelopaapaatilised(taimede vastastikused biokeemilised mõjud)mõjud võivad olla nii soodustavad kui ka pärssivad, seepärast kõik taimed omavahel kokku kasvama ei sobigi.

Metsik toit: mai (06.05.2017) Umbrohud koduaiast või metsataimed võivad saada huvitavaks maitse-ja vitamiinilisandiks kevadistesse toitudesse. Maitseid kombineerides ning ainult värskeid ning kõige nooremaid taimeosi kasutades on võimalik leida toitudesse uusi nüansse. Enne toiduvalmistamist pese korjatud taimed korralikult puhtaks.

Maikuu aiatööd (02.05.2017) Puude õitsemise algus eelmisel aastal Tallinnas Nõmme 06.05.2016 Foto: Triinu Sarv Käes on maikuu, mil aiapidajatel on käsil eriti palju töid ja toimetusi. Tänavune kevad on tavapärasest jahedam ja ka prognoosid pole just eriti lootustandvad. Muld on veel külm, näiteks Tiirikojal mõõdeti 1. mail maapinna temperatuuriks -7,7 °C. Väike-Maarjas oli see -1,3 °C, Viljandis -4,0 °C ja Türil -1,1 °C.

Aprilli viimane nädal aias (28.04.2017) 24.04. Muhu, Simiste Foto: Kalmer Saar Kas tomatit saab kasvatada avamaal? Kas kurgid tuleks külvata peenrale seemnest või istutada taimed? Millal sibulad maha panna? Nendele ja paljudele teistele aiateemalistele küsimustele püüame vastuseid leida siinsamas aiapäevikus. Märtsi alguses  ilm.ee külastajatele korraldatud küsitlusest selgus, et aiandus on hobiks paljudele ja et oodatud on aiandusalased nõuanded. Korjamegi siis siia kokku nippe internetiavarustest, püüame klapitada neid ilmaprognoosidega ja lisaks katsetame kõike seda väikesel katselapil Tallinnas Kristiine linnaosas.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam