•  

2006/2007 talv võib tulla keskmisest soojem (04.01.2007 00:00)

Inglise meteoroloogiateenistuse ennustuse kohaselt tuleb 2007. aasta rekordiliselt soe, vahendab Postimees.

Eksperdid ennustavad, et Vaikses ookeanis esinev ilmastikunähtus El Nino tõstab õhutemperatuuri kõikjal maailma, vahendab BBC.

Teadlaste sõnul ületab tänavune keskmine maakera pinna temperatuur 60-protsendilise tõenäosusega rekordaastal 1998 mõõdetud temperatuuri.

Teadlased ennustavad, et ülemaailmne keskmine pinnatemperatuur on tänavu 0,54 kraadi kõrgem kui senine pikaajaline keskmine temperatuur, milleks on 15 kraadi.

Hardley kliimamuutuste uurimiskeskuse juht Chris Folland ütles, et need tulemused sõltuvad kahest tegurist: kasvuhooneefektist ja El Ninoga seotud sündmustest.

El Nino on ilmastikunähtus, mille üheks tunnuseks on ebatavaliselt sooja vee jõudmine Lõuna-Ameerika kirdeosa rannikule. See on ka kõige suurem mõjutaja ülemaailmse kliima kujunemisel.

Vaikses ookeanis esinevad juba praegu märgid El Ninost, mistõttu ennustavadki teadlased kuumalaine tulekut.

Maailma meteoroloogiaorganisatsiooni (WMO) teatel võib kliima soojenemist märgata pärast selle aasta esimest veerandit.

«Maailma kliima muutumise ja El Nino vahel on väga pikk aeg, kuni 4 kuud, ja võib olla isegi rohkem,» selgitas professor Folland.

Hadley keskusele ei ole see esimene kord ülemaailmset kliimasoojenemist ennustada. Eelnevatel aastatel on nad eksinud 0,06 kraadi piires.


Pilt Suurbritannia Meteoroloogiateenistuse leheküljelt.
Valge värv tähistab keskmist temperatuuri, rohelised ja sinised keskmisest madalamat, kollased ja punased toonid keskmiselt kõrgemat.

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam