•  

Eelmise nädalaga lõppesid keskmisest kõrgemad temperatuurid (18.11.2008 00:00)

Foto: Lea Marmor
novembripiltide galeriist

Tunduvalt üle keskmise soojem nädal.
...võiks olla märksõnaks möödunud nädalale. Periood algas mardipäevaga, kui lõuna- ja edelatuule iilid ulatusid saartel üle 30 m/s ning õhutemperatuur  tõusis ligi kümmekond kraadi üle keskmise. Nädala kõige soojem temperatuur mõõdeti Tartus 11. novembril, kui 12,5 kraadine õhutemperatuur loeti ka sama kuupäeva rekordiks selles linnas.  

Nädala lõikes kihutasid madalrõhulohud üksteise järel Atlandilt üle Briti saarte ja Skandinaavia lõunaosa Läänemerele, kust edasist teekonda jätkasid enamjaolt üle Soome kirde suunas. Lõuna- ja edelatuule puhangud ulatusid pea iga päev saartel üle 20 m/s, 14.-15. kuupäeval 23-24 m/s. Väikest hingetõmbeaega tuulele pakkus 12.-13. kuupäeval üle mere levinud väike kõrgrõhuhari.

Sajuta ei möödunud aga ükski päev. Vihmasemad olid mardipäev (10.11) ja sellele järgnenud 11.nov., kui näiteks Tallinnas ja Vilsandil sadas kahe päeva peale kokku üle 13 mm. Teine sajusem periood oli  nädala lõpus, kui Põhjalahele jõudnud madalrõhulohus arenes uus osatsüklon, mis üle Soome liikus ja Eesti ilma vihmaseks muutis. Kõige sajusem oli Pärnu, kus vihma mõõdeti peaaegu 22 mm, mis on sisuliselt 10 päeva kogus. 

Veetemperatuur oli lahtedes 5 kuni 6°C piires, avamerel kuni 8 kraadi. Siseveekogud jahutas maha nädala alguses tsükloni järel tugeva loodetuulega kohale kantud külm õhumass, nii et tänase (18.11) seisuga on veetemperatuur meie siseveekogudes 2 kuni 5°C.

Tänane hommik tervitas suuremat osa mandri-Eestist juba miinuskraadidega. Kõige külmem oli läinud ööl Väike-Maarjas, kus termomeetri näiduks mõõdeti 5 külmakraadi. Eelmise nädala kõige külmem öö oli 15.11 Võrus ja Tartus (1,96°C), kui peale järjekordset madalrõhulohku pöördus tuul lühiajaliselt läände ja loodesse ning kandis kohale veidi külmemat õhku.

Kokkuvõte: novembri III nädal alustas meteoroloogiliste numbrite poolest täiesti keskmiste näitajatega. Seda just õhutemperatuuri poolest (nov. keskmine 1,4°C).

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam