•  

Parimad pilved 2009 (24.09.2009 00:00)

Tartus, Raekoja platsil asuvas AHHAA teadustelgis on kuni 26. septembrini avatud fotonäitus "Taevalikud pilved", kus on eksponeeritud 21 fotokonkursile "Pildistame pilvi 2009" saadetud tööd. Kokku tuli fotosid 1138 ja nende hulgast valis huvipakkuvamad  näitusele Ain Kallis, kommentaarid kirjutas Jüri Kamenik.

500 krooni eest raamatuid Eesti Entsüklopeediakirjastuselt saavad kuue pilvefoto autorid:

Kaie Kattai
Pilvelained
Pildistatud augustis 2003 Lihula vallas, Saastna külas, Pikanina neemel.

Kommentaar: Üsna kindlasti on tegemist Kelvin-Helmholtziga, mis tekib suure tuulekiiruse nihke tõttu. Midagi sarnast näeme tuulise ilmaga ka veekogudel, sest lained tekivad keskkonna tiheduse ja liikumiskiiruse muutumise (ülemineku) piirkonnas.

Mart Soosalu
UFO käis külas

Kommentaar: sõõr on tekkinud lennuki kondensjälgedest (Cc tractus) – tõenäoliselt on õhuvoolud aidanud kaasa jälje “sulgumisele”

Andree Paat
Kihnu
Lisaks ajakirja Loodusesõber eriauhind
.

Kommentaar: Kihnu kohale saabub Cb arcus, kusjuures foto vasakus servas on pilvevall (täpsemalt shelf cloud) muutunud nn rullpilveks (roll cloud). Rullpilve iseloomustab see, et on eraldunud täielikult emapilvest. Tegemist on haruldase arcus-pilve vormiga. Rullpilv näitab tihti tugevaid tuuli ja isegi mikrotormi (täpsemalt microburst) võimalust. Inglise keelsed terminid olen seetõttu toonud, et eesti keeles pole vastav terminoloogia välja kujunenud ja kui kellelgi on huvi, siis nende võõrmõistetega jõuab ikka õige nähtuseni.

Kaja Luks
Äikse järel 
Helsingis sadama piirkonnas peale äiksevihma

Kommentaar: Cb mammatus on üsna haruldane ja väga silmatorkav oma välimuse tõttu. Mullid märgivad tugevat turbulentsi pilves. Mammatus võib ka mittekonvektiivsete pilvedega kaasneda.

Loe ka "11. mai äikesed ja sellega kaasnenud efektid"

Mihkel Tiidus
Lained

Kommentaar: tõenäoliselt asperatus või üleminekuline pilvetüüp (vaata "Linnu pilved" - mõlemad on 19. aprilli pildid, sellest sarnasus). Tavalisemad (undulatus-) pilvelained tekivad sageli enne sadu.

Mare Tiitso
Tahmased 
21. aprill 2009a.

Kommentaar: mitmel kõrgusel on näha ülemisi pilvi (peamiselt kiudpilved – Ci fibratus-duplicatus). Madalamal asuvad pilved on tumedad, kõrgemal asuvatele veel jõuab päikesevalgust ja on seetõttu oranžid.

***********************************************************************************************

Veel näitusel eksponeeritud pilte:

Andrus Erik
Peidan päikese endasse

Kommentaar: arvatavasti on tegu udutaoliste kiudkihtpilvedega (Cs nebulosus). Kõrgkihtpilvede suurema tiheduse tõttu oleks päike palju kahvatum, mitte aga nii ere, nagu siin fotol.

Peeter Puusild
Nii kuum
20.05.2008 Läänemerel kell 22.00

Kommentaar: Kui atmosfääris on piisavalt tolmu ja niiskust, siis koos taandpilvedega (vesperalis) muudab see päikeseloojangu värvikaks.

Lee Nuutre
Ilmapoiste köievedu
24.mai 2009 Tallinnas

Kommentaar: 24. mai õhtul liikus Soome lahelt Tallinna lähedale äikesepilv, mille ees liikus tugevaid tuuli märkiv nn roll-cloud (arcus-pilvede üks ja haruldasematest vormidest)

Alo Kaare
Dünaamika 
Haapsalu lähistel, kevad.

Kommentaar: keskmiste pilvede hulka kuuluv laineline kõrgrünkpilv (Ac undulatus) moodustab üsna sageli ilusaid laineid.

Kalle Viks
Osaline päikesevarjutus
01.08.2008 Tallinnas, läbi CD

Kommentaar: 1. augustil 2008 oli Eestis nähtav osaline päikesevarjutus. Tallinnas oli sel hetkel vähe pilvi, kuid pärastlõunal arenes mitmel pool äikesepilvi ja oli rahet (eriti Kirde-Eestis, vaata uudist).

Helis Mahmastol
Öös on asju Selline pilt avanes mulle kella 3 ajal öösel, kui teletorni tagant hakkas vaiksel kumama soe päike ning taevasse olid maalitud imelised hele hele - sinised pilved:)

Kommentaar: 2009. aastal oli väga sageli näha helkivaid ööpilvi ehk polaarmesosfääripilvi, mis tekivad enamasti südaöö paiku, kui Maa tagant ulatub päikesekiirgus ka suvistel öödel kõrgetesse atmosfäärikihtidesse. Kui mesosfäär on väga külm, siis tekib selle ülaosas jääkristalle, mis peegeldavad päikesevalgust.

Daredevil
Päikeseloojang Splitis
Pildistatud juuli alguses Horvaatias

Kommentaar: termilise konvektsiooni tõttu on tekkinud üpris võimas pilvetorn. Mäestikud lisavad majesteetlikkust.

Kaie Kattai
Värvitips
Pildistatud juulis 2003 Läänemaal Saastnas

Kommentaar: tegemist on ilmselt päikesesapi ehk ebapäikesega. See on halonähtus, mis tekib, kui päikesekiirgus murdub heksogonaalsete (kuusnurksete) jääkristallide püramiidjates tippudes. Võib tekkida nii kõrgete pilvede kui jääudu või jääkristallide korral (viimastel juhtudel maapinna lähedal).

Kalvi Palling
Torm tulekul...

Kommentaar: Cb arcus on rünksajupilv (sageli ühtlasi äikesepilv), mille ees liigub kaarjas ja madal-tume pilvemoodustis. Selle üleminek toob kaasa tavaliselt tuule.

Marko Plovits
Väike keeristorm 
14.8.09

Kommentaar: 14. august oli jahe ja väga ebastabiilse õhumassiga päev. Paljudes kohtades tekkis äikesepilvi ja sadas rahet. Pildile on jäänud lehterpilv (funnel-cloud), mis ilmselt ei ulatunud maapinnani ega tekitanud mingit kahju (sel juhul räägiksime juba trombist ehk tornaadost).

Rene Liisma
Väga mustad pilved maandavad ennast
Roosta rannas öösel

Kommentaar: pilved on tumedad öö tõttu. Äikesepilve tegelikku tumedust öösel ei saa näha (tajuda), kuid välkude järsk ja ere sähvatus muudab pilved sageli pimeda ajal väga kontrastseks. Äikesepilved võivad olla tegelikult ka väga heledad.

Airi Kurs-Lutsar
Ufopilve uks avaneb... 
Tartus, 08.09

Kommentaar: ilmselt on keskmise kihi pilve taustal näha kihtrünkpilvi (Stratocmulus). Madal päike muudab pilvede välimust mõnikord tundmatuseni. Taeva värviküllasus on antud juhul ilmselt tingitud atmosfääri suurest veeauru sisaldusest .

Joosep Tammemäe
...ja vikerkaar lõi otse maasse
26.08.07 Viljandimaa

Kommentaar: pildil on mitu pilvetüüpi, kuid vikerkaare põhjuseks on hoovihm lamedast rünksjupilvest (Cb humilis), mis on ilmselt hajumisstaadiumis.

Piret Rebane
Taevalik lainetus 
Tehtud 11. mail 2009, Võrumaal. Tegemist oli hommikuse vaatega taevale, natuke enne seitset.
  

Pille Riin Pettai
Linnu pilved
Lausa ebamaine taevas. Pidistatud 19. aprill Tallinnas, Nõmme metsas. Vedas, et kaamera juhuslikult kaasas oli.

Kommentaar: haruldane undulus asperatus.

Vaata äramärgitud töid

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam