•  

11. mai äikesed ja sellega kaasnenud efektid (12.05.2009 14:30)

Autor: Jüri Kamenik

11. mail kell 18.27 Tartus
Foto: Jüri Kamenik

11. mail arenesid nii Eestis kui Lõuna-Soomes konvektsioonipilved ja paljudes kohtades oli äikest:

allikas: Egon Tinno

Selle põhjusi otsime alljärgnevalt ilmakaardilt:

allikas: Soome Meteoroloogiainstituut FMI

Eesti kohalt taandus 11. mail itta ja kagusse väheaktiivne madalrõhkkond, mille tagalasse voolas loodest jahedamat õhku. See põhjustas ebastabiilsust ja konvektsioonipilvede arengu koos kohatise äikesega.

11. mai hommik oli ennelõunal pilvine, eriti Kesk-ja Ida-Eestis. See andis võimaluse jälgida (vähemalt Tartus) üht huvitavat efekti: pilves ilm muutub sageli enne äikest tunduvalt selgemaks. Selle põhjus peitub arvatavasti õhuvooludes: kihtpilved tekivad inversioonikihi alla, mis aga puudub või on katkendlik, kui on tugev konvektsioon (õhu püstvoolud atmosfääris). Äikese läheduses on need voolud tugevad ja puhuvad kihtpilved laiali. Sarnast efekti võis jälgida möödunud aastal näiteks 17. mail Loode-Eestis ja 14. juulil enne tugevat äikest Kagu-Eestis (mõlemad õhtusel ajal).

Pärastlõunal oli tekkinud katkematu konvektsioonipilvede vöönd põiki üle Eesti (edelast kirdesse) ja liikus ida poole. Enam oli äikest Kesk-ja Kirde-Eestis, kuid ka Tartu lähedal arenes suhteliselt ootamatult üks äikesepilv.
See pilv moodustus kirdetaevasse umbes kl 18-19 vahel ja esimest välku täheldati kl 19.12, kokku oli üldse võimalik Tartust märgata 5 välku (viimane neist 19.20), kusjuures siingi ilmnes äikeste puhul vahel ilmnev efekt: esimesed välgud olid hästimärgatavad pilv-maa välgud, viimased pilvesisesed (näha ainult helendus). Põhjuseks arvatavasti laengute nõrgenemine pilves – esimese välgu puhul on vaja vallandumiseks ilmselt suuremat laengut, järgmiste puhul väiksemat, sest õhk on välgulöökidega enam ioniseeritud või on põhjus selles, et äikesetegevus nõrgeneb ja lahendused on võimalikud ainult pilveosade vahel. Veel on võimalus, et välgud jäid sajuala sisse, aga visuaalsel vaatlusel võis selle välistada. Viimase kahe välguga müristamist kuulda polnud. Esimesed välgud oli sinakasvalged, viimased 3 tundusid violetsed. Otsene äikesetegevus jäi Tartus siiski vähemalt 15-20 km kaugusele. Loe välkude värvusest>>>

Pilv liikus ida poole, kuid hästi oli märgata tuule muutusi: alguses oli tuulevaikus või väga nõrk kagutuul, siis vastavalt pilve liikumise pöördus ja hakkas idast, viimaks madala pilveosa üle liikudes põhjast ja loodest puhuma. Seda saab selgitada nõnda, et äikese korral moodustub omaette tuultesüsteem. Samuti oli hästi märgata  kõrgemate ja madalate pilveosade erinev liikumissuund ja äikesepilve sissevool.

Efektidest veel. Pärast esimese konvektsioonilaine möödumist tekivad sageli sekundaarsed ehk teisesed rünksajupilved ja äikesepilved. Põhjusi on mitmeid: võib-olla on varasem inversioonikiht esimese lainega laiali puhutud ja tõusuvooludel pole takistusi; võib-olla kandub külma õhku portsjonitena juurde, mistõttu ka konvektsioon käib lainetena. Konvektsiooni lainelist liikumist võis jälgida ka 11. mail. Ilmselt esimese laine järel jahtus maapind ning järgneva tekkeks oli vajalik teatud soojenemisaeg, et pilved võiksid uuesti pea tõsta.

Pärast äikesepilve möödumist võis jälgida värvi-ja vormiküllast pilvedemaastikku. Aeg-ajalt sadas kuni hilisõhtuni hoovihma. Lisaks sadas Tartus lühikest veel kahel korral rahet: kl 21.30 Emajõe ümbruses ja pärast kl 23 Raamatukogu lähedal (täpne aeg jäi kahjuks fikseerimata). Paar tänavat eemal ei pruukinud midagi sadada, sest rahe on ekstreemselt lokaalne nähtus.

Äikesepäev juhatas sisse pikema jahedusperioodi. Suvele on see hea, sest sageli on sooja mai järel saabunud võrdlemisi kehva suvi. Meenutuseks, et 1999. aastal sadas umbes samal ajal lund ja lörtsi ning tuiskas. Minimaalne õhutemperatuur oli alla -5°(!), aga suvi tuli vahemereliselt soe.

Fotoseeria äikese arengust:
Jüri Kamenik

Foto 1. Kaabukujulised pilved. Need märgivad konvektiivseid pilvetippe, sest tõusev õhuvool surub enda ees kõrgemale võrdlemisi stabiilse õhu kihti ja tekitab viimase üleslükkel kondensatsiooni.

Selginemisefekt. Pildi ülaosas on näha hajuvad kiht-ja kõrgrünkpilved ning taamal konvektsioonipilvede vöönd. Nende vahele jääb suhteliselt selge taevas.

Konvektsioonilained. Esimene neist on läbi, taamal on kerkimas uus, sest maapind on vahepeal jõudnud uuesti soojeneda.

Kerkimas on äikesepilv. Pilve alumises osas heledam pilvevöönd on arvatav sissevool.

Sama pilv mõni minut hiljem Toomemäelt vaadatuna. Pilverünk on puhastunud madalamatest pilvedest, torni juures on sissevooluala (hallikas, vasakul ülespoole suunduv pilveriba).

 

Umbes 15 min hiljem. Pilveserv on tunduvalt lähemale nihkunud.

Lahkuva äikesepilve serv. Intensiivne kobrutus on põhjustatud tugevatest õhuvooludest pilve sees.

Lõpetuseks kena ülevaatlik pilt 11. mai Tartu äikesest:
Autor: Sander Lõuk


 

 

Eelmised artiklid:

Välkude värvus on erinev (12.05.2009) Foto Madis MarkÄikesejahi galeriist Kes jälgib välkusid hoolikamalt, võib üsna kerge vaevaga märgata, et välgud pole sugugi ühesuguse värvusega. Kõige sagedamini on violetseid/roosakaid välkusid, veidi vähem kollakaid ja kõige vähem sinakasvalgeid. Erandkorras võib välk ka rohekas vms tooniga olla.

Õhtused vaatemängud Eestimaa taevas (05.05.2009) 3. mail veidi enne poolt kaheksat õhtul MustamäelFoto: Liina Maldremaipiltide galeriist Lõppenud aprill ja alanud mai on eelkõige õhtuti pakkunud värvikavaid ja huvitavaid vaatemänge. Enamasti on need seotud halodega.

Miks on nii soe? (28.04.2009) Foto: Helen Talliaprillipiltide galeriist 23. aprillist on üsna järsult läinud ilm soojaks. Päevamaksimumid ületavad 20° (nii kestab see 29. aprillini), on kuiv ja tuuline. Põhjus on üldiselt polaarfrondis, mis on taandunud põhja poole ja nende kaudu põhjatsüklonite ketis, mis on nabanööridega (frontidega) omavahel ühendatud. Sisuliselt jääme tsüklonite sooja sektorisse, kuhu on kujunenud ulatuslik kõrgrõhuala. Põhjatsüklonite surve püsib ja see hoiab tuult tugevana, kuid aitab soojuse juurdevoolule kaasa.

Järjekordne taevane vaatemäng (24.04.2009) Esmaspäeva õhtul võis märgata ilusaid ja huvitavaid pilvi, mis värvusid päikeseloojangus punaseks. Nende pilvede teaduslik nimetus on Ci fibratus ja Ci spissatus, st domineerivad kaks kiudpilveliiki, mis olid taevas läbisegi.

Mida huvitavat tõi 15. aprill? (16.04.2009) Pilveviirud Tartus 15. aprillil pärast külma fronti. Osaliselt kase taga oleval pilveviiru ülemises osas on väike, kuid hästijälgitav häiritus näha. Võib oletada, et tegemist on Kelvin-Helmholtziga. Väliselt kadus nähtus paari minuti möödudes. Autori foto Irisatsioon ja võimalik Kelvin-Helmholtz külma frondi järel Tartus

1. aprill Tartu moodi (01.04.2009) Autori foto 1. aprilli hommik oli Tartus vihma- ja lörtsisajune. Lörtsi sadas hooti ja päris tugevasti. Kohati moodustus maapinnale 1-2 cm lörtsikiht, mis aga paari tunni möödudes sulas. Aeg-ajalt oli tuul vähemalt mõõdukas.

Kuri lumi? (26.03.2009) Pilvede varjud ja sajujooned taevasAutori foto Vahel on kiud-või kihtpilvede ja nende tükkide all näha kiulist või udutaolist, aga pilvedest hõredamat massi. Sageli on need pilvedest suunatud maa poole, aga katkevad või nõrgenevad tunduvalt enne maapinda. Neid nimetatakse virgadeks ehk sajujoonteks.

Lumesadude põhjustest 26. märtsil ehk miks mõnel pool sadas tugevat lund, kuid teisal oli ilm kogu aeg selge? (26.03.2009) 26. märts pakkus vaheldusrikast ilma – paljudes kohtades oli ilm selge, aga samal ajal sadas nii mõnelgi pool palju lund. Mõnele inimesele tuli see lumi kindlasti üllatusena. Miks nii juhtus?

Jääkristallid värvisid päikeseloojangu punaseks (25.03.2009) 21. märtsil paiknes läänekaares pilvi, kuid taevas oli siiski vahetult silmapiiri kohal selge. See õhtu pakkus intensiivselt punast päikeseloojangut, kuid ainult pilve ja silmapiiri vahel. Miks?

Millest oli tingitud pühapäevane pärastlõunane pilvedemäng taevas? (25.03.2009) Foto: Liina MaldreKevadfotokonkursi galeriist Ilm.ee galeriidesse on viimastel päevadel lisandunud fotosid huvitavast taevasest vaatemängust - horisondi kohalt lehvikukujuliselt hargnevatest pilvedest, mida võisid inimesed imetleda pühapäeva, 22. märtsi pärastlõunal. Nähtuse põhjused seletab lahti Jüri Kamenik.

Täna räägitakse Tartus äikesest ja välkudest! (18.03.2009) Foto: Villem Voormansikäikesepiltide galeriist 18. märtsil annab Jüri Kamenik kl 17.30 Tartu Botaanikaaias loengu teemal: Huvitavat äikesest ja välkudest (äikeseteooria). Loeng annab ülevaate, mida äike endast kujutab, kuidas seda uuritakse, miks ta tekib, kuidas end äikese eest kaitsta, erikummalised lood äikesest ja välkudest, püüame piiluda keravälgu saladustesse jpm.Loeng on kõigile huvilistele avatud ning võimalus küsimusi esitada!  

Libeduses on süüdi jäävihm, jäide ja ebatavaline temperatuurijaotus (10.03.2009) 9. märtsil sadas Eestis mitmel pool jäävihma, mis põhjustas jäidet ja libedust, eriti Lõuna-Eestis. Kõige äärmuslikum olukord kujunes välja Elva-Rannu teelõigul, mis öösel sadanud vihma ja õhus valitsevate miinuskraadidega kattus jääkihiga ja kus üks veoauto sõitis teelt välja. Isegi appitõtanud puksiiriga juhtus sama, rääkimata käimisest, sest püstigi oli raske seista.

Mida teeb Nor´easter USA-s? (03.03.2009) USA-d valitseb ilm, kirjutas Ele Pedassaar viimastel päevadel Põhja-Ameerikat vallanud lumetormi kohta.  Mis tüüpi tormidega on USAs tegu ja kuidas need tekivad?

Tallinnas võis jälgida 21. veebruaril punase päikese loojumist (28.02.2009) Autori fotod 21. veebruaril oli Tallinnas võrdlemisi päikeseline ilm, kuigi taevas oli valkjas.See hämu põhjustas võrdlemisi harvanähtava loojangu, kusjuures eriti huvitav oli päike silmapiiri taha kadumisel.

Pärast lumesadu on loodus sageli vaikne. Miks? Miks lumi krudiseb? (20.02.2009)  Kuulates vaikust - lumiLumega on seotud mõningad huvitavad efektid. Tutvustame neid jõudumööda lugejatele.

Tartus võis jälgida Tyndalli efekti (18.02.2009) Tyndalli efekt on üks valguse hajumisnähtuseid. See tekib siis, kui valgus läbib kolloidlahuse süsteemi (näiteks udu, tolmuse õhu vms). Sellisel juhul hajub valgus keskkonnas suspendeerunud aineosakestel, mis muudab valgusvihu tee keskkonnas nähtavaks, ja tekibki Tyndalli efekt.

Udu ja härmatis Tartus, aga ka mujal Lõuna-ja Ida-Eestis 10. ja 11. veebruaril 2009 (17.02.2009) Udu küll hajus päeva jooksul (püsides Emajõe orus tunduvalt kauem), aga härmatis püsis pärastlõunani, kuid tuulevaikne ja uduvinene ilm püsis terve päeva. Kiudpilved ja halo koos kohati väga sinise taeva ja härmatisega lõid fantastilise looduse vaatepildi.

Miks udu on valge ja taevas sinine? (16.02.2009) Antud tekstis tuleb juttu ainult elektromagnetlainete hajumisest ehk elastset tüüpi hajumisest! Hajumine teeb võimalikuks näiteks radarite töö (pilvedel jm objektidel hajuvad raadiolained).

Lennuki kondensjälgede huvitav areng ühel õhtul (11.02.2009) Isegi pealtnäha tavalise kohaliku kehva suusailmaga võib õues lahtiste silmadega ringi käies näha nii mõndagi huvitavat. Ühte väikest imet nägi ja pildistas Jüri Kamenik. Lisaks oskab ta nähtust lahti seletada:

Teisipäeval oli Tartus tihe udu (11.02.2009)

Salapärane talvine äike – mida on sellest teada? (08.02.2009) Äikest või sellesarnast nähtust võib Eestis märgata ka talvel.2007/2008. aasta talvel oli väga palju äikest. Äikest oli Eestis hilissügisest kuni märtsi lõpuni umbes 10 päeval, kusjuures laiaulatuslikumalt täheldati nähtust 2. veebruaril Lääne-Eestis. Esimene kindel märge taliäikese kohta oli aga 19. jaanuari õhtul, kui Soome lahel märgati välke. “Äikest” oli veel näiteks ka talve lõpetava lumesaju ajal Otepääl märtsi lõpus.Ka 2008. aasta novembris oli äikest: nii enne suurt lumetormi kui lumetormi ajal .

Millest tekivad suured temperatuurierinevused? (03.02.2009) Vahel on ilm Eesti piires väga eripalgeline ning sama võib kehtida ka temperatuuri kohta. Näiteid ei pea otsima kaugest minevikust, vaid näiteks 1. veebruari hommikul mõõdeti mitmel pool külma üle 20 kraadi, samal ajal kui saartel oli enamasti külma vähem kui 10 kraadi:

Tuulevaikuse ja udude aeg ehk veeaurust ja selle kondenseerumisest atmosfääris (01.02.2009) 31. jaanuarilFoto: Liisu Tooljaanuaripiltide galeriist Jaanuarikuus on olnud nii tormituult kui ka vaikusehetki, kuid viimaste ülekaalu tõttu samuti väga palju ududega päevi.Pilved ja udu - on´s sel vahet?Õige vastus on pigem jah, aga natuke ka ei. Uurime lähemalt miks siis nii; kuidas udu tekib, millised on udu liigid jpm.

Võimas märg lumi 26. jaanuaril (31.01.2009) 26. jaanuaril valitses seoses nõrga tsükloniga Eestis enamasti sula ja udune ilm. Paljudes kohtades sadas lund ja lörtsi ning erandiks polnud ka hommikune Tartu. Sajutsoon jagunes üle Eesti kaheks: nõrgem sadu Lääne-ja Loode-Eestis, tugevam Ida-Eestis. Sajuala hääbus õhtu poole ja asendus mitmel pool tiheda uduga. Umbes kl 10 hommikul üllatas ilm Tartus väga võimsa jämeda märja lumesajuga (sadu oli lume ja lörtsi vahepealne): sadavate räitsakate keskmine läbimõõt oli 2 cm, kuid suurimad, mis ma mõõtsin, olid 4 cm-se läbimõõduga. Oleks paar cm veel suuremad, oleksid juba nagu labakindad. Huvitaval kombel ei pööranud tänaval keegi sajule mingit tähelepanu ja sadu kestis umbes 15 min, siis muutus tasapisi nõrgemaks ja helbed väiksemaks.

Jaanuari ilmast/valgussambad 18. jaanuari õhtul (21.01.2009) Foto: Leili Valdmetsjaanuaripiltide galeriist Blogist "Ilm ja inimesed" 19. jaanuaril 2009: Vastavalt Atlandi kaugmõjule on ilm senini olnud väga muutlik ja sagedaste sulailmadega. See tendents jätkub, kuid vähemalt sisemaal jätkub ka lund, sest tuul on valdavalt kagust, mis suuremal osal ajast ei lase sulapiiril saartest või Kesk-Eestist laieneda ida poole (kahjuks nädala teisel poolel võib jõuda sula ajuti kuni Venemaanin välja).


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam