•  

Talv tekitab kaost Musta mere ääres (31.01.2012 14:50)

Kaader videost

Pakane ja paks lumi  pole Musta mere ääres just igaastased nähtused, kuid tänavu on need ilmastikunähtused põhjustanud kaose nii seal kui terves Venemaa lõunaosas. Enamaltjaolt mööduvad talved Musta mere ääres lumevabalt, kuid nüüd on hanged poolemeetrised.

Suverehvidega sõitvad raskeveokid on lume ja libeduse tõttu teinud avariisid ning blokeerinud maanteid, tuisu ja jää pärast on lenujaamad Anapas ja Gelendžikis suletud, mägedes on tuule tõttu mitmel pool purunenud elektrijuhtmed. Suvituslinnas Jaltas mõõdeti eile uus külmarekord, -7.9 °C
Lumesaju jätkumist ennustatakse veel mitmeks päevaks.

 

Eelmised artiklid:

Ukrainas avati elanikonnale soojenduspunktid (31.01.2012) kaader videost: soojendustelk Ukrainas Ukrainas avati külma tõttu elanikkonnale nn. "soojenduspunktid", need on köetavad telgid, kus saab ennast üles soojendada ning vajadusel ka arstiabi.

Siberi pakane laiendab haaret (31.01.2012) Võimas kõrgrõhkkond EuraasiasKaart: Venemaa ilmateenistus Siberi pakane võimutseb juba pikemat aega lisaks Venemaale ka Mongoolias, Hiina põhjaosas ja Kaukaasias, nüüd on jõudnud ta meile ja ka Balkanimaadesse, Poolasse ja Saksamaale, järjekorras on Prantsusmaa ning Suurbritannia.

Uus soojarekord Siberis, -24,5°C (25.01.2012) Temperatuurierinevused võrreldes keskmisega 25. jaanuarilKaart: Venemaa ilmateenistus Venemaa idaosas Jakuutias  on juba mitmendat päeva erakordselt soe, keskmisest lausa kuni 20 kraadi soojem ilm.  

Jäätorm Ameerika Ühendriikides. Video (20.01.2012) Ameerika Ühendriikide loodeosa tabas kolmapäeval tugev lumetorm, millele eile järgnes jäätuv vihm.

Sahara kõrbes sadas lund. Videod (19.01.2012)  Alžeerias, Sahara kõrbes sadas lund ja seda jätkus terveks päevaks, enne kui ära sulas. Lumetormid Saharas pole kaugeltki iga-aastane nähtus.

Detsembrikuu ilm Euroopas kosmosest nähtuna. Video (19.01.2012) Video Euroopa ilmast eelmise aasta detsembrikuus on kokku pandud umbes tuhandest satelliidipildist, mis on võetutd kuu jooksul 36 000 kilomeetri kõrgusel asuvalt  EUMETSAT Meteosat-9 satelliidilt. Videos on näha suuremaid torme, paksu udu Euroopa kesosas ning ka lumekatet. Kuupäevad on näha videol vasakul all nurgas.

Jaapanis sadas lumetormiga maha kaks meetrit lund. Videod (18.01.2012) Jaapanis Hokkaido saart tabanud lumetorm tõi kaasa kahemeetrise lumekihi. Nii suurt lumekogust pole saar näinud 1946. aastast saadik.

Soomes mõõdeti maksimaalseks tuulepuhanguks 35,8 m/s (26.12.2011) Hoiatuste kaart: Soome ilmateenistus FMI Soomes mõõdeti täna Botnia lahe ääres, Pori linnast põhja pool asuvas Kaskineni linnas hommikul kell 8 maksimaalseks tuulepuhanguks 35,8 m/s. Keskmine tuule kiirus oli 28,5 meetrit sekundis.

Torm on täna võimukaim Botnia ja Soome lahel (26.12.2011) Norras Dagmariks ristitud torm saavutas seal maksimumi eile hilisõhtul ja jätkab nüüd võimutsemist Botnia ja Soome lahel. Soome läänerannikule on antud kõrgeima kategooria hoiatus, Peterburis on oodatav veetaseme tõus kaks meetrit ule keskmise.

Torm märatseb Norras. videod (26.12.2011) Äge tsüklon, mis Saksamaal ristiti Patrickuks ja Norras Dagmariks, on jõudnud juba Norra rannikule. Tormi peetakse viimase kolmekümne aasta jooksul kümne võimsaima hulka kuuluvaks.

Video tsunamile sarnanevast üleujutusest Norras (19.12.2011) Foto: Linn Jensen/YouTube Norra edelarannikul tõi tugev, mere poolt puhunud tuul tormilained randa nii kiiresti, et jäi mulje tsunamist.

Euroopas võimutseb torm Joachim. Videod (16.12.2011) Intensiivne Joachimi-nimeline torm on enese alla haaranud terve Euroopa lääneosa. Alates eilsest ründasid orkaani-kiirusega puhunud tuuled ja tugevad sademed Hispaania rannikut, Prantsusmaad, Šveitsi ja Luksemburgi, täna on torm jõudnud juba Saksamaale ja Poola.

Siberi pakane üritab haaret laiendada (14.12.2011) Härmasadu härma pealeFoto; Karl Ander Adami Soojad õhuvoolud Atlandilt on tänavu tõelise talve Siberi lõunaossa ja Kasahstani ajanud, kuid nüüd üritab vene meteoroloogide poolt siberi- ehk aasia- antitsükloniks nimetatud kõrgrõhkkond oma haaret laiendada.

Euroopat ründavad uued tormid (13.12.2011) Atlandilt pärit tsüklonitel ei paista tänavu lõppu tulevat. Juba eile said järjekordselt esimese ja tugeivama löögi Briti saared, kus  tuule kiirus  ulatus 34-40 meetrini sekundis ja päeva jooksul tuli 14 mm sademeid. Väga tugev tuul puhus ja puhub ka täna Norras, Prantsusmaal, Beneluxi maades,Taanis ja Saksamaal.

Atlandi tsüklonid on Siberi põhjaosa soojaks kütnud (13.12.2011) Venemaa ilmateenistuse prognoosikaart järgnevaks kümneks päevaks. Punasega on märgitud keskmisest kõrgemad, sinisega aga madalamad temperatuurid Läänevool Atlandi ookeanilt  on keskmisest soojema ilma maksma pannud lisaks Põhja-Euroopale ka Siberi põhjaosas ja isegi Tšuktšimaal. Ööpäeva keskmine temperatuur on seal normist kõrgem lausa 12-16 kraadi.

Talvetorm liigub peale Šotimaa laastamist ida poole (09.12.2011) Atlandi põhjaosas moodustunud tänavuse aasta esimene talvetorm andis esimese löögi Briti saartele ja liigub edasi ida suunas.  

Šotimaal mõõdeti neljapäeval tuule kiiruseks ligi 74 m/s. Video (08.12.2011) Šotimaal mõõtis Cairngorm Summit ilmajaam 8.detsembril maksimaalseks tuule kiiruseks 165 miili tunnis (73,76m/s).

Euroopale läheneb hooaja esimene talvetorm (08.12.2011) Hoiatuste kaart: Meteoalarm Atlandi põhjaosas tekkinud tsüklon süveneb ja läheneb hooaja esimese talvetormina Briti saartele. Täna on kõrgeima kategooria hoiatus antud Iirimaa põhjaosale, kus tuulte kiirus ulatub 100-130 kilomeetrini tunnis (28-36 m/s). Šotimaal küündivad tuuleiilid kuni 35 meetrini sekundis.

Põhjamerel valmistub ründama uus torm (07.12.2011) Väike Berit28.11.2011 Tallinn Pealinlaste lemmikkoht tormistel päevadelFoto: Pokuste Vaevalt nädal tagasi laastasid Euroopa põhjaosa tormid Berit ja Väike Berit, nüüd on lähenemas juba uus torm.

Indoneesia põhjaosas purskas vulkaan. Video (07.12.2011) Indoneesia põhjaosas hakkas purskama Gamalama vulkaan. Tuhapilvede ja mäe jalamil voolava laava eest evakueeriti tuhandeid inimesi, suletud on Ternate lennujaam.

Suurbritannias sajab juba lund (02.12.2011) Täna sadas Suurbritannia põhjaosas maha tänavuse talve esimene lumi, sealne ilmateenistus Met Office lubab ka lumelisa - pühapäevaks ja esmaspäevaks anti hoiatus Šotimaa põhjaosale, et elanikud teaksid arvestada saabuvate lumeoludega.

Atlandi orkaanihooaeg mahutati nelja ja poole minuti sisse (30.11.2011) Täna, 30. novembril sai ametlikult läbi kuus kuud kestnud orkaanihooaeg Atlandil. Ameerika Ühendriikide ilmateenistuse NOAA spetsialistid monteerisid kokku nelja ja poole minutilise video, mis jäädvustas kõik selle aja tormid.

Briti ilmaennustaja: talv tuleb karm! (30.11.2011) Meedias varem pilkealuseks olnud Pierce Corbyn sai tähelepanu osaliseks, kui ennustas varakult ette mullust erakordselt külma ja lumist talve Suurbritannia üksiküritajast ilmaennustaja Piers Corbyn, kes oma veebilehel tasulisi pikaajalisi prognoose pakub, teatab, et Suurbritannias ja Lääne-Euroopas on novembri lõpust  kuni 28. detsembrini oodata 85% tõenäosusega eriti külma ilma.

Venemaa ilmateenistus: Talv tuleb peale15. detsembrit ja toob jäävihma (30.11.2011) Jäävihm elupuu okstel 17.01.2011Foto: Eve Kõrts Venemaa Euroopa-osas algab talv detsembri keskpaiku, kinnitas eile, 29. novembril, Venemaa ilmateenistuse juht Roman Vilfand. Temperatuur tuleb aga kõikuv ja see on märk sellest, et võivad esineda jäävihmad.

Jakuutias on ligi 50 kraadi külma (29.11.2011) Venemaa ilmateenistuse progoos järgnevaks kümneks päevaks. Punakad toonid tähistavad keskmisest kõrgemaid, sinised aga keskmisest madalamaid temperatuure. Tõeliselt käre pakane paugub praegu Jakuutias - Venemaa ilmateenistuse andmetel on seal mitmel järjestikulisel ööl temperatuur langenud -48 °C-ni. Aasia kõrgrõhkkonna üks haru püsib kindlalt  Siberi ja Kaug-Ida kohal ja kindlustab külma jätkumise. Lähipäeviks prognoositakse tempratuuri langemist alla 50. kraadi.

Läbi veebikaamera on võimalik näha veealuse vulkaani purskeid (29.11.2011) Veealune vulkaan Kanaari saarestikus asuva väiksema saare, El Hierro lähistel on aktiivne juba ligi kaks kuud. Mõned päevad tagasi paigaldati sinna lähistele veebikaamera, mille kaudu saab oodata-vaadata veealuse vulkaani purskeid.

Venemaa Kaliningradi oblastis jättis torm koolilapsed koju. Video (28.11.2011) Kalinigadi oblastis tühistati täna lõppeva tormi tõttu koolides tunnid ja ilma mõjuva põhjuseta paluti inimestel kodudest mitte väljuda, teatab Venemaa ilmateenistus.

Lõppeva tormi maksimumpuhang, 41 m/s, mõõdeti Rootsis. Videod (28.11.2011) Ahvenamaa, Mariehamni lähistel 26.11.2011Foto: Ingrid Tiitre Täna vaibuma hakkav torm tekitas kaost kõikjal Lääne- ja Põhjamere ääres, esialgsetel andmetel mõõdeti tugevaim tuulepuhang Rootsi lõunarannikul Hanös, kus see ulatus 41 meetrini sekundis.

Täna soojarekordi püstitanud Peterburi ähvardavad üleujutused (28.11.2011) Veebikaamera Moikal. Veeseisu reaalajas näeb pildile klikates Täna, 28. novembri hommikul püstitati Peterburis 8,8 plusskraadiga uus selle kuupäeva soojarekord  ja samas püsib Peterburis üleujutusoht, teatab Venemaa ilmateenistuse kohalik keskus. Pühapäeva, 27. novembri  õhtul anti välja hoiatus, et Neeva veetase võib tõusta kuni 160 cm üle keskmise.

Läänemerel möllab raju (27.11.2011) Hoiatuste kaart: Meteoalarm Tugevad tormituuled mõjutavad täna igapäevaelu kõikides Läänemere-äärsetes riikides, Poolas ja Rootsis on välja antud kõrgeima kategooria hoiatused.

Norra rannikul on oodata 15-16 meetri kõrguseid laineid. Veebikaamerad (25.11.2011) Kristiansundi veebikaamera Norra ja Rootsi ilmateenistused hoiatavad tormi eest, mis lisaks tugevale tuulele ja kõrgetele lainetele toob kaasa rohkelt sademeid ja veetõusu mitmetes kohtades Norra rannikul. Lainete kõrgus võib ulatuda 15-16 meetrini.

Sitsiilias on suured üleujutused. Video (23.11.2011) Pikka aega kestnud vihmasadude poolt põhjustatud üleujutused Sitsiilias tõid kaasa maalihked ja mudavoolud.

Lapimaa talv viibib erakordselt kaua (16.11.2011) Tähed keerutavad tantsu ümber põhjanaelaFoto: Argo Argel Pikka aega kestnud pehmed ilmad on lükanud edasi talve alguse Soome põhjaosas. Erakordselt kaua on talv viibinud Kesk- ja Põhja-Lapimaal, teatab Soome ilmateenistus FMI.

Alaskat ründab ajaloo rängim talvetorm (09.11.2011) Alaska läänerannikut on tabamas Beringi mere ajaloo rängeim talvetorm, hoiatab  Ameerika Ühendriikide ilmateenistus.

Prantsusmaa paduvihmad on võrreldavad Tai omadega (08.11.2011) Euroopa lõunaosas kestab 5. novembril alanud tormine ja paduvihmadega ilm,  Prantsusmaal mõõdeti  kõige tugevamaks sademete hulgaks ühes tunnis 20-60mm.

Keila ründab Omaani. Video (03.11.2011) Radaripilt 02. novembril 2011: SSAI/NASA, Hal PiercePunased laigud tähistavad tugevat sadu Keila keskmes, rohelised sinised toonid aga keskmist ja nõrka vihma Araabia merel moodustus 2. novembril troopiline tsüklon nimega Keila. Araabia merel on troopilised tsüklonid haruldased ja ilmavaatluste ajaloo jooksul pole novembrikuus kunagi Omaani ükski tsüklon ohustanud.

Õnnelik õnnetus: Suurbritannias jäid haagissuvilad kuristiku servale. Video (02.11.2011) Esmaspäeva õhtul toimus Suurbritannias, Walesis, maalihe, mille tagajärjel jäi 15 haagissuvilat kuristiku servale. Õnnetuses keegi kannatada ei saanud.

Ameerika Ühendriikide idaosas möllab varajane talvetorm (29.10.2011) USA ilmateenistuse radaripilt 20.10.11 Haruldaselt varajane ja võimas talvetorm möllab Ameerika Ühendriikide kirdeosas,  Kesk-Atlandi piirkonna põhjaosas ning Apalatši keskosas, teatab USA ilmateenistus.

Venemaal on juba alla 35. kraadi külma (28.10.2011) Lumi põhjapoolkeral 27. novembri 2011. a.  seisugaKaart: NOAA Möödunud ööl langes Venemaa idaosas Jakuutias temperatuur alla -35 °C. Tjoplõi Kljutš nimelises külakeses (Eesti keeles "soe võti") mõõdeti 36 kraadi külma.

Bangkok - idamaade Veneetsia. Videod (26.10.2011) Bangkoki üleujutused kosmosest pildistatunaEuroopa kosmoseagentuuri satelliidipilt Viimase 50. aasta rängimad üleujutused Tais on andnud riigi pealinnale Bangkokile idamaade Veneetsia nimetuse.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam