•  

Tsirgupäev annab lootust, et külm kaua ei kesta (09.03.2010 13:00)

Sinitihane
foto: kyttin

Tsirgupäeval, 9. märtsil ennustati  ilma: Kui sel päeval on ilm külm, on külma veel 40 päeva.

Tänavusel, 2010. aasta 9. märtsil ei saa ilma küll külmaks pidada, Setumaal on peale keskpäeva tõusnud temperatuur plusspoolele ja päikese soojendav mõju on juba tugevalt tuntav.

Setude rahvakalendris on 9. märts tsirgupäev ehk õigeusupüha sorokasveet,  mis rahvakalendri tähtpäevade andmebaasi Berta järgi on tõeline lindude päev, mil soojal maal pöörab nelikümmend lindu suu suve poole ja pea päeva (päikese) poole, alustades rändamist meie poole. Neile (või pühakutele) küpsetatakse paistekakud ('vatsk'), millest osa viiakse lindudele puuriidale või kõrgemale kohale, osa süüakse ise, osa antakse karjalaskepäeval ja künnipäeval kündjale, karjusele ja karjale. Loitsude ja maagiliste toimingutega peletatakse linde kogu suveks viljast ja marjadest eemale. Maagilisi võtteid tarvitati ka kanade munema panemiseks, eeskätt, et nad munadepühadeks palju muneksid.

 

 

Eelmised artiklid:

Tänane seitsmevennapäev lubab veel heina teha (10.07.2009) Seitsmevennapäevaga seotud  "Kui seitsmevennapäeval sajab, siis sajab seitse nädalat" on ilmselt enimtuntud vanarahva ilmaennustus ja tänapäevani kestnud ilmselt tänu sellele, et see seni ka ka üsna täpselt  paika pidanud. Rahvatarkus lisab, et kui päikest sedapaljugi on, et mees jõuab hobuse selga hüpata ja sellega üle tee sõita, siis on veel heinailma loota.

Kui päike vaatab loojudes tagasi, tuleb ilus ilm (05.07.2009) 4. juuli õhtul Tallinnas Kui päike vaatab loojudes tagasi, tuleb järgmisel päeval ilus ilm, ütleb vanarahvatarkus. Eile õhtul, vahetult enne loojumist vaataski päike korraks tagasi, lauluväljaku poole.

Kui noor kuu saab, siis muutub ilm (17.06.2009) "Kui noor kuu saab, siis muutub ilm", ütleb rahvatarkus. Esmaspäeval, 22. juunil ongi Kuu loomine ja võimalik vanarahva tähelepanekuid ilma seostest Kuu faasidega kontrollida. Aga sellekohaseid tähelepanekuid on aegade jooksul palju tehtud.

Metskuklaste pesade järgi otsustades peaks suvi soe ja kuiv tulema (16.06.2009) Kuklased (metsasipelgad) ehitavad vihmase suve eel, eriti jahedat ja vihmast suve ette aimates oma pesakuhilad kõrgemaks, sooja ja kuiva suve ootel aga sügavasse maasse, ütleb rahvatarkus.

Kui kevadel toomingad kaks nädalat õitsevad, kestab sügis kaks kuud (19.05.2009) Foto: Koidula Kliimannmaipiltide galeriist Vanarahvatarkus ütleb, et "kui kevadel toomingad kaks nädalat õitsevad, kestab sügis kaks kuud, õitsevad nad kolm päeva, siis on sügisel lumi maas." Sellele ütlemisele tuginedes võib arvata, et sügis tuleb pikk - tänu jahedapoolsetele ilmadele on toomingate õieilu jätkunud juba pikemat aega. Tõsi küll, teise, märksa laiemalt tuntud rahvatarkuse järgi kaasnebki toomingate õitsemisega külm ilm.

Tänane jüripäev tõotab sooja suve (23.04.2009) 04.aprill 2009Foto: Leili Valdmets Jüripäeva on rahvakalendris peetud suve alguseks, mil ööd muutuvad valgemaks, hakkab kasvama mets ja rohi, avaneb kogu loodus ja kari lastakse välja. Jüripäevaga seoses on ka mitmeid ilmaennustusi ja neid aluseks võttes võib väita, et tuleb ilus suvi.

Põllule võib saada aprilli eelviimasel nädalal (15.03.2009) 15.03.2009Foto: ilm.ee Vanarahva tarkuse kohaselt lubavad ilmaolud põldu kündma minna 40 päeva peale seda, kui kuusk kolmandat korda talve jooksul on okkad langetanud.

Kui Mart sulatab, siis Kadri külmetab (10.11.2008)

Ahvenauimed lubavad talve alguseks detsembri lõppu (04.11.2008)

Oktoobri lõpu vihm annab hea aasta ja jõuluks tuisused ilmad (28.10.2008) "Oktoobri lõpu vihm annab hea aasta ja tuisused ilmad", ütleb vanarahvatarkus. Vihma sadaski  eile ja täna (kohati tuli rahetki), ilmajaam prognoosib sadu ka lõppeva kuu järelejäänud päevadeks.

Ahvenauimed ennustavad korralikku talve (10.09.2008)

Haned lähevad, kus hallad on? (20.10.2008) Kured lähevad, kurjad ilma, haned lähevad, hallad taga, luiged lähevad, lumi maas... Seda vanasõna teavad vist küll kõik. Haned juba lähevadki, paraku  on veel vähemalt nädala jagu oodata soojade ilmade jätkumist. Ilmajaam lubab veel järgmise nädala algusekski edelatuuli.

Kui kolletamispäeval mets alles roheline, siis on pikk talv tulemas (14.10.2008) Kui lehed oktoobrikuul veel puude otsas ja kolletamispäeval mets alles roheline, siis on pikk talv tulemas, ütleb vanarahvatarkus.

Talv tuleb vanarahva ilmatarkusele tuginedes hiline (15.10.2008) Tibusid loetakse sügisel - hoolimata  looduses tehtud tähelepanekutest on pikaajaliste  ilmaprognooside tõenäosus väike:  "põllumees sügise tark" ning "eks sügisel näe, mis suvi on toond", konstanteeris vanarahvas.

Ilus idu valmistab lõikusepidu (12.10.2008) Ilus idu valmistab lõikusepidu, ütleb vanasõna. Täna, oktoobri teisel pühapäeval tähistab luterlik maailm lõikus-tänupüha.

Sügisene udu tähendab sooja, kevadine udu külma (10.10.2008) "Sügisene udu tähendab sooja, kevadine udu külma", ütleb rahvatarkus. Teine vanasõna täpsustab: "Sügisene udu tähendab kolmeks nädalaks sooja, kevadine aga kolmeks päevaks külma".

Seitsmevennapäev ennustab sadude jätku (10.07.2008)

Seitsmemagajapäev (27.06.2009)


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam