•  

Ärajäänud talv (01.02.2008 00:00)


Tuisuilm
Foto: Leili Valdmets
jaanuaripiltide galeriist

Võib-olla oleks õigem öelda, et ega tali taeva jää ja ükskord tabab lumi meid nii kui nii. Kui vaadata vaid viimast 10 aastat, siis on kadunud või ärajäänud lumi 1997.a. tulnud näiteks 27. märtsil tuisuga. 1998.a. jaanuari kõhetule lumikattele tuli tubli lisa 31. jaanuarist kuni 7. veebruarini ning Sakala kõrgustikul oli paksust korraks isegi 40 cm, lumesadu jäi tavaliseks nähtuseks veel aprilliski.  Nii et lootust on veel kõigil lumeootajail ka tänavu.

Samas jätkub lähipäevil arvutud keskmisest vähemalt 6 kraadi soojem ilm, mis annab heal juhul ööpäeva keskmise nullilähedase. Kõige suurem lumelootus on idapoolsete maakondade jaoks seotud juba eile nõrgenema hakanud Atlandi tormitsükloniga, mis lähipäevil aeglaselt Skandinaavial täitudes meilegi midagi puistab.

Tormist jääb maismaa küll puutumata, aga lumepilved liiguvad homme päeval üle maa ning tugev lõunatuul põhjustab tuiskugi. Kuna meil on iga lumesadu rahvuslik õnnetus, siis võiks ju reedel, kus kiiret pole, lihtsalt koju jääda ja ka juba hommikul pigem ühistransporti kasutada. Õnnetuste arv oleks kindlasti väiksem.

Vana tsüklon võib veel ühe lumesaju tuua, kui kese on piki Soomet itta saanud ning tagalasse tulnud külm õhk toob lund pühapäeva pärastlõunal.

Proovib see talv, mis ta proovib, õiget tulemust ikka pole, sest järgmine nädal kipub järjestikuste tsüklonite ahela mõjul jälle vesiseks. Vaid esmaspäeval-teisipäeval on kõrgrõhualal aega end tsüklonite vahele suruda ja karget ilma luua.

Mis muud, kui jälgige omade lumearvutusi>>>
ning ka hoiatustel tuleks silm peal hoida, vaata >>>

Merike Merilain, EMHI

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam