•  

Nädal oli täis üllatusi (26.11.2008 00:00)

Üllatusi täis nädal.
Kui pikaajalised ilmamudelid läinud nädala alguses pühapäevaks lumetormi ennustasid, oli seda veel raske uskuda. Aga mida päev edasi, seda rohkem tundus ennustus ka tõeks saavat. Neljapäevaks oli tormi tulek juba päris kindel ja reedel saadeti hoiatused laiali.

Aga alustagem algusest.
Esmaspäeval Venemaale eemalduva tsükloni tagalas tõi loodetuul meile kiiresti külma õhu ning sademed muutusid vihmast tahkemaks. Kui nädala alguses nähti lund Ida-Eestis, siis kolmapäeval üle Eesti liikunud madalrõhulohk puistas kergeid helbeid ka lääne poole.

Neljapäeval kulges üle Eesti väike pööris, mis üsna arvestatava lumekoguse kaasa tõi. Reede hommikul sai lund mõõta juba sentimeetrites (ca 5 cm max).

21.11.2008
Foto: Leili Valdmets
taevapiltide galeriist

Reedel ja laupäeval oli Eesti kohal ilus ja karge talveilm. Külmakraade mõõdeti mõlemal ööl Väike-Maarja meteojaamas 10 ringis (reedel, 21.11: -9,7ºCja laupäeval 22.11: -10,9ºC)  
Reede varahommik tervitas Tallinna lõunapoolset osa äikesega (reedene äike) ja see ei jäänud viimaseks sel nädalal. Pühapäeva öösel sähvisid piksenooled vahetult enne lumetormi Tallinnas Pirital (pühapäevane äike).
Ja siis ta tuligi, see kauaoodatud ja kardetud lumetorm ning ka kõige uskmatum nägi üsna huvitavat looduse vaatemängu.

Tsükloni sünnilugu sai alguse Ukrainast, kuhu lõunast kerkis troopilist õhku, teisalt transporditi Skandinaaviast üle Kesk-Euroopa lõunapoolsetele laiustele külm arktiline õhumass. Selliste temperatuurikontrastide tõttu arenes 22.11 öösel äge tsüklon, mis kiiresti mööda Venemaa läänepiiri põhja suunas liikus ja õhtuks oma lumepilved Eesti kagunurka kandis. Pöörise ees pöördus tuul põhja ja tugevnes hommikuks põhjarannikul 23 m/s.
Ööga levis sadu üle vabariigi ning kiiresti tugevnev tuul keerutas üles ka tuisu. Päeva esimeses pooles kerkis pööris Peipsile: põhjatuul oli tugevaim põhjarannikul, ulatudes 27, Paldiskis ligi 30 m/s. Päeva teises pooles jõudis pöörise kese Virumaale ja õhtuks Soome lahe idaosa kohale: põhjatuul tugevnes 27 m/s ka mandri läänerannikul, saartel mõõdeti tuuleiile 29 m/s.

23.11.2008
Foto: Anna Petrova
lumepiltide galeriist

Esmaspäeva öösel liikus tsükloni kese piki Soome lahte lääne suunas ja jäi hommikutundidel pidama Helsingi lähistele: põhjarannikul andis tuul vähehaaval järele, saartel püsis tormine  (kuni 29 m/s).
Lumikatte paksust mõõdeti esmaspäeva hommikul max kuni 44 cm. 
Esmaspäeva päeval oli pööris Helsingi kohal väheliikuv. Eestis kaevati agaralt lumest autosid välja ning võimaluse piires lükati ka lund. Põhja-Eestis soodustas seda järjest harvemaks jäävad lumehood ja juba nõrgenenud tuul. Lõuna-Eestis jätkus pöörise lõunaservas lumesadu koos 20 m/s tugeva edelatuulega. Tuule pöördumine edelasse ohustas ka Pärnu lahte, kus veetase tõusis pea 150 cm üle keskmise (kriitiline piir 160 cm).

24.11.2008 Pärnus
Foto: Avo Soidla

Tuul nõrgenes Lõuna-Eestis alles kadripäeva (25.11) öösel, kui pööris laskus Soome rannikult üle Läänemere põhjaosa meie saarte kohale, kus keskme lähedal oli pilvi vähe ja tuul vaikne: õhutemperatuur langes hommikul mitmel pool -5ºC-st madalamale ja tekkis udu (mandril oli samal ajal külmakraade kuni 3). Lund tuli ööpäeva jooksul juurde ning näiteks Kuusikul purustati rekord.
Läinud ööl hääbus pööris meie saarte kohal täielikult ning tee soojale läänevoolule on uuesti lahti tehtud.

Veetemperatuurist.
Nii sügavamates lahtedes kui siseveekogudes on veetemperatuur langenud 0ºC lähedale. Üksikutes kohtades ulatuvad näitajad siseveekogudes 3ºC-ni, lahtedes 4 kuni 5ºC-ni.
Veekogude jäätumist siiski näha pole, kuna läänest peale pressiv soe õhumass nullib selle võimaluse sel nädalal ära.

Kokkuvõte: lumi, torm ja äike, samas normilähedane õhutemperatuur.

 

25.11.2008
Foto Lea Marmor
novembripiltide galeriist

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam