•  

Kas valida robotniiduk vihmaanduriga või ilma selleta? (20.10.2021 15:59)

Autor: Sisuturundus


Robotniidukid on võrdlemisi uus nähtus. Nende populaarsus kasvab kiiresti, sellega koos ka küsimus, kuidas endale sobivat masinat valida. Enamasti jõuavad taolised arutlused välja ühe ja sama teema juurde – kas eelistada vihmaanduriga robotniidukit või valida andurita robotmuruniiduk.

Robotniidukitel olev vihmaandur annab masinale teada, kui väljas sadama hakkab. Kui robot andurilt vastava signaali saab, suundub masin tagasi laadimisjaama.

Selle üle, kas vihmaandur vajalik on, käib pidev vaidlus. Robotniidukid on veekindlad, mis tähendab, et need ei vaja vihma eest kaitset. Küll aga võib vajada kaitset niidetav muru. Robotitel on tihti probleeme märja muru niitmisega, mille tõttu võivad nad vihmaga töötamisel muru ja aeda kahjustada.

Kas vihmaandur on vajalik?

Vihmaanduri vajalikkus sõltub suuresti roboti kaalust. Vanemad mudelid on tihtipeale raskemad kui uuemad. Nende kaal võib ulatuda lausa 30 kilogrammini. Nii rasked masinad käituvad märja muru korral aga pigem triikraua kui muruniidukina. Muru surutakse tihedalt vastu maad ning niitmisest pole palju kasu.

Vihmaanduriga ja -andurita niidukitel on omad plussid ja miinused. Lõpuks sõltub kõik teie isiklikest eelistustest ning vajadustest. Üldiselt aga, kui tahate minna kindla peale välja, on mõistlik valida vihmaanduriga robot. Sel juhul on õnnetuste ning roboti ebakvaliteetse töö risk võimalikult väike.

Kaasaegsemaid roboteid saab kontrollida äpi kaudu nii kodust kui töölt. Äpp saadab teie telefoni teate, kui tulemas on vihm või torm. Nii saate äpi kaudu roboti tagasi laadimisjaama suunata. Alternatiivselt, võib robot seda teha iseseisvalt.

Vihmaanduriga robotniidukid
Vihmaanduriga robotniidukite eelised


Vihmaanduriga robotniidukid lõpetavad vihma saabudes töö ning suunduvad laadimisjaama. Masina omanik võib olla mureta, sest andurid hoolitsevad vihma korral masina eest ise. Sellega kaasnevad mitmed eelised.

Esiteks, ei pea omanik niiduki läheduses viibima. Kuna enamasti soetatakse robotniiduk põhjusel, et masin töötab iseseisvalt, ei oleks meeldiv, kui vihma korral peab omanik masina eest hoolitsema ruttama. Vihmaanduriga robotite omanikud võivad tööl, poes või sõprade juures viibida, ilma et peaksid muruniiduki heaolu pärast muret tundma.

Teiseks, robotniiduk ei pruugi olla odav lõbu. Seetõttu ei oleks tore, kui masin pärast esimest vihma või tormi kahjustada saaks. Kuna robotniiduk on investeering pikaks ajaks, ei tasu riskida masina katki minemisega, kui sellele tormi tõttu näiteks oks peale kukkuma peaks.

Lisaks sellele nõuab vihmaandruga masin vähem puhastust. Kuna masin suundub vihma ja tormi korral tagasi laadimisjaama, on väiksesem võimalus, et murdunud oksad roboti lõikemehhanismi vahele kinni jäävad. Niiduki peal olevaid kõrsi ja pori on samuti lihtne puhastada – piisab sellest, kui roboti väliskülge sooja veega ja lapiga pühkida ning masin ongi puhas!

Neljandaks, vihmaanduriga robotitega kaasneb vähem hooldustasusid. Juhul, kui masin sõidab tormi korral üle murul lebavatest okstest või maha kukkunud esemetest, võib see suuresti roboti lõiketerasid kahjustada. Kuigi robot ise ei pruugi sellest katki minna, vähendab see masina töökvaliteeti ning eluiga. Niiduk toleb varakult hooldusesse viia ning tuleb maksta hooldustasusid. Kui robot saab anduritelt teate tormi kohta ning suundub tagasi laadimisjaama, on võimalik varakut hooldusesse minekut ennetada.

Anduritega robotitel on ka väikesem võimalus õnnetustesse sattuda. Vihmaga läheb maa märjaks ning libedaks. Seetõttu on robotniidukil raskem pinnasel liikuda, eriti kui on tegemist mäenõlvaku või kaldus pinnaga. Vihmaandurita robot võib libiseda ning ümber kukkuda, nii et masina lõikemehhanism on vihmale paljastatud. Enamikel tänapäevastel robotitel on selleks puhuks sisse ehitetud kallutusmehhanism, mis lülitab niiduki sellise ohu korral automaatselt välja.

Isegi kui kallutusmehhanismiga robotid suudavad vigastuste eest ennast kaitsta, ei tähenda see, et tagurpidi murul lebav masin ohutu oleks. Kui ümberkukkunud robotit tulevad uudistama lapsed või loomad, võivad nad ennast masina paljastatud teradega vigastada. Vihmaanduriga robotid saavad sellist olukorda ennetada ning on tänu sellele turvalisemad.

Vihmaanduriga robotniidukite miinused

Vihmaanduriga robotniidukid võivad olla väga kasulikud, kuid ei tasu varjata, et neil on ka omad puudused. Küll aga tulevad enamasti anduriga niidukite miinused välja pikaajalise vihmaperioodi ajal.

Anduriga roboti töö võib olla ebaühtlasem kui andurita masina oma, seda just pikaajalise saju korral. Kui robot vihma saabudes iga kord laadimisjaama naaseb, ei pruugi tulemus korrapärane olla. Enamus roboteid ei tea, kus on muru niidetud ja kus niitmata. See tähendab, et robotniiduk alustab niitmist iga kord suvaliselt genereeritud trajektoori alusel. Nii võib juhtuda, et muru saab ühest kohast ilus ja lühike, kuid jääb teisest kohast pikk.

Pika sademete perioodiga kaasneb teisigi miinuseid.  Kui vihma sajab mitu päeva järjest ning robot ei saa vahepeal niita, kasvab muru pikaks. Kui muru kõrgus ületab vihmaanduriga roboti lõikekõrguse, ei saa robotniiduk töötada. Sel juhul tuleb pärast vihmaperioodi esimene niitmine käsitsi läbi viia ning allest pärast seda saab robot oma regulaarset niitmist jätkata.

Olgu ära öeldud, et robotniiduk.pro poolt müüdavatel robotniidukitel on kõikidel olemas vihmaandurid, mida on võimalik nii sisse- kui välja lülitada. Nende masinate puhul võib arvestada vaid plussidega. Miinused vihmaanduri olemasolul puuduvad.

Vihmaandurita robotniidukid

Paljud robotniidukid on mõeldud niitmiseks iga ilmaga ning neil puudub seetõttu vihmaandur. Sellised masinad jätkavad niitmist ka vihma ja tormiga ning selleks, et neid tagasi laadimisjaama suunata, tuleb anda vastav käsklus äpis või minna füüsiliselt robotniiduki juurde. Ka sellisel robotitel on omad plussid ja miinused.

Vihmaandurita robotniidukite eelised

Kuna vihmaanduriga robotid ei hooli ilmamuutusest, lõpetavad need oma töö ka siis, kui keset niitmist peaks torm tekkima. Tänu sellele on nende töö ühtlane, sest masinad ei lase ennast vihmast segada. Niiduk jätkab tööd sirgjooneliselt, kuni põrkab vastu eset või jõuab seatud piirini. Tulemuseks on ühtlane niitmusmuster.

Vihmaandurita robotniidukite miinused

Kuigi vihmaandurita robotniidukid ei hooli sademetest ning töötavad hästi ka saju korral, võib torm robotile ohtu kujutada. Andurita niidukite omanikud ei pea muretsema masina mootori pärast, sest vesi ei ole ei mootorile ega akule eluohtlik. Küll aga võivad tormi korral kukkuvad oksad masinat kahjustada. Sel juhul tuleb robotniiduk hooldusesse viia, mis toob kaasa lisakulusid.

Samuti tuleb ise tormihoiatustega kursis olla. Kuna robotil puuduvad andurid, mis teataksid saabuvast vihmast ning mis masina tagasi laadimisjaama saadaksid, tuleb omanikul seda ise teha. Vastasel juhul töötab robot tormis edasi ning võib kahjustada nii ennast kui ka niidetavat pinda.

Andurita niidukitel on suurem risk õnnetustesse sattuda. See võib viia lisakulutusteni hooldusspetsialisti juures. Samuti tuleb robotit tihedamini puhastada, kuna märjad murulibled jäävad lihtsamini rataste ja niiduki terade külge kinni.

Robotniiduki valimine oleneb suuresti sellest, kus te elate. Kui vihm ei ole sagedasti esinev nähtus, ei pruugi vihmaanduriga masin vajalik olla. Kui aga elate tormilises piirkonnas, oleks mõttekas valida mudel, millel on vihmaandur. Vastasel juhul peate masinale liialt tähelepanu pöörama ning roboti ost ei tasu end ära. Kuna mudeleid on tänapäeval igale maitsele, leiate aga kindlasti endale sobiva.

Eelmised artiklid:

Ilmastiknähtustele panustamine (07.09.2021) Foto: Koidula Kliimann

Sademete tõenäosus – Kuidas mõjutab ilm peaaegu kõiki tulemusi (26.07.2021) Ilmselt ei ole see meile kellelegi üllatuseks, et sademed mõjutavad meie igapäevases elus äärmiselt palju tegureid. Kõige lihtsama näitena, kuidas sademed mõjutavad otseselt tulemust, on sport.

Ilmaennustustustest (15.03.2021) Aga kuidas jõudis ennustamine lindude lendamise ja puulehtede värvi vahetumise pealt üsna täpsete ilmaprognoosideni?

Kehv ilm rikub meeleolu? 5 soovitust, kuidas tuju tõsta! Sisuturundus (03.12.2020) Käes on aastaaeg, kus me loodaksime näha juba maapinda ja puid katmas ilusat kohevat lund, kuid pigem saame näha vihmaseid ja kõledaid ilmu. Justkui oleks sügis jälle venima jäänud, saadavad meie päevi hallikad pilved, kust alla sadada võib vihma ja lörtsi. Linnatänavad muutuvad poriseks, mänguväljakud jäävad tühjaks ja õuetegevused asenduvad tubastega. Igavuse peletamiseks tuleb kasutada veidi loovust, et tubane aeg oleks meeldivalt ja huvitavalt sisustatud. Siin on sulle 5 soovitust, mis aitavad kehva ilma korral toas olles leida tegevust ning viia mõtted eemale sombusest ilmast.

Kuidas külm mõjutab Sinu sõidukit (19.12.2019) Foto: Peeter Rokk Külm ilm võib sinu sõidukile mõjuda päris rängalt. Et ära hoida kulukaid parandustöid siis soovitame viia ennast kurssi sellega, mida miinuskraadidesse langenud ilm võib sinu masinaga teha. Külm ilm võib mõjuda palju kiiremini, kui esialgu oodata võiks, nii et tee kindlaks, et võimalused auto korralikuks käivitumiseks on nii soodsad kui vähegi võimalik. Ekstreemselt külm ilm võib auto aku tühjaks tõmmata ja see omakorda peatab auto korrektset käivitamist.

Nanotehnoloogia kaitseb saapaid suure sula eest (25.01.2019) Eestis toodetud nanokaitsevahendid hoiavad jalad kuivana ning pärsivad niiskuskahjustuste ja plekkide teket nahk- ja tekstiilesemetele. Sünoptikud ennustavad lähipäevadeks kogu Eestis tõsist sulailma. Kui tahta täpsem olla, tähendab see läga, liga, löga, soppa, pori, niiskeid jalgu ja rõvedaid soolajälgi saabastel. Nii kurb kui see ka poleks, lõppeb iga lumi ühel hetkel, kuid sulaveest ja räpasest plögast tekkivaid ebamugavusi saab lihtsasti ja mugavalt ära hoida.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam