•  

Novembri viimane nädal ehk kuidas talv kiiresti ära kadus (02.12.2008 12:31)

Foto: karliinake10
lumepiltide galeriist

Kui keegi juhtus nädalajagu Eestist ära olema, on talle hetkel väga raske selgeks teha, et oi millised hanged meil siin olid ja oi kuidas me sealt autosid välja kaevasime...
Mõne päevaga tegid aktiivsed läänetsüklonid puhta töö ja näiteks 56 cm lumest Kuusikul on tänaseks järel vaid porine ja vettinud maa.

Tsüklonite lund hävitav mootor hakkas tööle juba läinud nädala kolmapäeval (26.11), just siis, kui meie lumetormitsüklon oma viimsele hingusele läks. Nimelt liikus samal ajal Norra põhjarannikule hiigelsuurte mõõtmetega madalrõhuala, mis oma lohu koos tihedate sajupilvedega üle Eesti vedas. Eelmisel ööl (26.11) langes veel tsükloni täitudes ja taeva selginedes Jõhvis termomeetri näit -9,4°C-ni ja see number jäi läinud nädala kõige madalamaks.  Sel ööl ei tõusnud ka saarte rannikul õhutemperatuur 0°C-st kõrgemale.  Päeval sadas Ida-Eestis lund, lääne pool läks sadu üle lörtsiks, saartel lausa vihmaks. Kui idas ulatus päeva maksimum -1,8°C-ni (Väike-Maarjas), siis saartel oli sooja õhu sissetungi juba õige hästi tunda: Sõrves tõusis õhutemperatuur 4,2 soojakraadini.

Neljapäeva öösel esines Venemaale taandunud  lohu järel kohati selgimisi, päeval tuli aga lääne poolt juurde niisket ja sooja õhku ning tahkemad sademed asendusid ka Ida-Eestis vihmaga. Sel päeval muutsid meie teeolud kohati raskeks nii udu kui jäide.   
Nädala kolmel viimasel päeval hävitasid läänetsüklonid niiske ja sooja õhumassi abil armutult meie lumikatte sootuks. Alanud nädalal mõõdeti lumikatte paksuseks Eesti meteojaamades suuremalt jaolt 0 cm, vaid Lõuna-Eestis Otepääl 3 cm.
Nädala maksimumtemperatuur mõõdeti neljapäeval (27.11.) Ristnas: +8,3°C.

Veekogud.
Läinud nädala kiire lume sulamine ning täiendav vihm tõstis veetaseme eriti kõrgeks Põhja- ja Lääne-Eesti jõgedel.

Kui nädala alguses lähenes veetemperatuur kõikjal siseveekogudel ja sügavamates merelahtedes juba 0°C-le, siis nädala lõpus ulatus veetemperatuur jõgedel-järvedel 1 kuni 4, merelahtedes 2 kuni 6 soojakraadini.

Hetkel püsib ilm sügiseselt sompus ja soe.  Nädala teises pooles on näha ka tahkemaid sademeid.

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam