•  

Tormi positiivne pool (24.01.2005 15:22)

Läänemere keskkonnakaitse konventsiooni tegevorgan HELCOM avaldas läinud nädalal pressiteate, milles toob välja jaanuaritormide soodsa mõju Läänemere loodusele. Nimelt vähendavad sellised tormid veidi meie kodumere suletust ja toovad juurde soolast hapnikurikast Atlandi vett. Samas jäi seekordsegi maru jõust ilmselt väheseks, et pakkuda küllaldast värskendust mere süvakihtidele.

Rootsi meteoroloogia ja hüdroloogia instituudilt HELCOMile laekunud teabe põhjal tuli jaanuari kahe esimese nädalaga läbi Öresundi väina umbes 35 kuupkilomeetrit vett. Koos Suur-Beldi kaudu Läänemerre kandunud veega võis “värskenduse? kogumaht ulatuda 140 kuupkilomeetrini.

Teadlaste arvates on võimalik, et need hapnikurohked veed küündisid ka mere edelaosa süvikutesse ja avaldasid neile ajutist positiivset mõju. Hapnikurikka soolase vee sissevool on ainuke võimlus uuendada vett Läänemere keskosas ja parandada selle hapnikubilanssi. Hapniku nappus toob kaasa põhjaelustiku, ka sügavamates kihtides elavate kalade hukkumise ning vabastab merepõhjast hapniku tarvitava fosfori.

Süvavee uuenemine Läänemeres sõltub täiesti klimaatilistest oludest, soola- ja hapnikurohke vee sissevoolust Kattegatist üle Taani väinade mere lääneossa ning aeglasest liikumisest keskmerre. Selleks peavad esmalt kümmekond päeva järjest puhuma idatuuled, et vee hulk meres väheneks, siis on aga oluline järsk tuule pöördumine läänekaarde ja tugevnemine; samuti see, et sellised tuuled puhuksid taas vähemalt kümmekond päeva.

Enne 1980. aastat realiseerus selline stsenaarium suhteliselt sageli, vast umbes korra aastas. Viimasel paarikümnel aastal on seda paraku ette tulnud väga harva; kaks viimast suuremat sissevoolu olid 1993. ja 2003. aastal. 2003. aasta sissevool lõpetas pika stagnatsiooniperioodi ja tõi umbes 200 kuupkilomeetrit jahedat, soolast ja hapnikurohket vett. 97 suure sissevoolu edetabelis ulatuselt 25. kohale kerkinud värskenduse mõju ei kestnud paraku kuigi kaua ja juba 2004. aasta keskpaigaks oli Bornholmi ja Ida-Gotlandi süvikute vesi taas jõudnud anoksia, hapnikuvaeguse seisundisse.

Toomas Jüriado, HELCOMi materjalide põhjal 24/01/2005

Roheline Värav

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam