•  

Talve uued katsetused (15.02.2008 00:00)

 
Foto jääpiltide galeriist
Autor Meelis Sügis

Mõned külmakraadid ning luust ja lihast läbitungiv tuul ning taasjäätuvad veekogud on tänase ilma nägu. Kui talve seostada lumega, siis see jääbki tänavu juhukülaliseks. Suurim võimalus kõikjal lumehelbeid näha ongi täna ja eriti rannikul.
Arktilise õhu kohale transportinud tsüklon lahkub areenilt laupäeva ööseks ning korraks saab ohjad lääne poolt lähenev kõrgrõhuhari. Kuigi külma õhu juurdevool lakkab, on maapinnalähedase õhutemperatuuri suurim langus tulemas just nüüd. Tuul vaibub ja taevas püsib veel selge suurema osa ka pühapäeva ööst. Võib-olla saavad Kuusiku ja Jõgeva selle aasta veebruari madalamad näidud kätte, need võiks olla -15°C lähedal.

Pühapäeval tekib kaugel põhjalaiustel liikuva järgmise võimsa tsükloni servas Skandinaavial uus osatsüklon, mis toob kiire õhurõhulanguse ka meie regiooni. Edela- ja läänetuul paisub tormilähedaseks ja sula ei jää saabumata. Enne sooja frondi üleminekut võib mõni aeg ka lund tulla ning isegi paiguti tuisata. Päeva lõpul on teed libedad ja märjad.

Esmaspäeval pöördub lahkunud tsükloni kannul õhuvool taas loodesse. Millist õhku sealt tuleb, kas püsib sula või külmetab taas, teavad erinevad mudelid erinevalt.
Selgeks saab siiski, et stabiilne talv jääbki nägemata. Eks see annab visionääridel ja ka mudeleil väga huvitavaid kevade variante välja pakkuda. Kuidas meeldib, kui talv tuleb alles aprillis või mais? Vaata >>>.

Loodud segadustes paluks aga mitte süüdistada El Niño’t, tõsist poisikest, vaid hoopis tüdrukuke La Niña vallatleb Vaiksel ookeanil juba sügisest saadik ,vaata >>>  ning Briti teadlased on välja mõelnud, kuidas Vaikse ookeani külm vesi globaalses ilmas meieni jõuab, vaata >>>

Merike Merilain, EMHI

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam