•  

Meie laiuskraadil oskab Emake Loodus üllatada (10.12.2008 00:00)

 

Foto: Marju Villems
detsembripiltide galeriist

Mereline ja mandriline kliima.
Jälle kord peame tõdema, et meie laiuskraadil oskab Emake Loodus üllatada. Kui läinud nädala esimeses pooles jagus vihma võrdselt kõikjale Eestis, siis nädala teine pool lahutas Eesti justkui kaheks.
Detsembri esimestel päevadel jäime Läänemere lõunaosast piki Rootsi läänerannikut põhja või kirde suunas kerkivate madarõhulohkude või osatsüklonite idaserva, mis vähemalt korra ööpäevas tihedamaid sajupilvi üle Eesti kandsid: sadas vihma, kuna õhutemperatuur püsis nii ööl kui päeval plusspoolel: sisemaal oli sooja oli kuni 3, saarte rannikul pea 7ºC. Sõrves mõõdeti nädala maksimum: 6,8ºC. Lõuna- ja edelatuul oli tugevaim kolmapäeval (3.12), kui saartel ulatusid iilid 22 m/s. 
Veetemperatuur meie siseveekogudes püsis ühtlaselt 2 kuni 4ºC vahel.

Pööre ilmapildis toimus neljapäeval (4.12), kui järjekordne osatsüklon Põhjamerelt üle Soome kirdesse kihutas. Tuul nõrgenes seejärel väikese kõrgrõhuharja toel ning  pilvkatte hõrenedes langes reede hommikuks õhutemperatuur paljudes kohtades miinuspoolele. Kõige külmem õhutemperatuur mõõdeti läinud nädalal Valgas: -2,7ºC.

Nädalavahetusel said Eesti ilma kujundajateks Kesk-Euroopast üle Leedu ja Läti Peipsi taha Venemaale kulgevad madalrõhkkonnad, mis Eesti lõuna- ja idaosa paarikümne cm paksuse lumega katsid. Mitmel pool mõõdeti lund 22 cm. Eesti lääne-, eriti loodeosa jäi Soome ja Skandinaavia kohal tugevneva kõrgrõhuharja meelevalda ning ilm püsis olulise sajuta. 

Tuule suund varieerus ida ja põhja vahel, iilid olid tugevamad põhjarannikul (kuni 14 m/s). Huvitav fakt on see, et nii laupäeva kui pühapäeva öösel mõõdeti  kõrgrõhkkonna toel kõige külmemad õhutemperatuuri näitajad saartel asuvates meteojaamades (laupäeval Vilsandil -0,6ºC, pühapäeval Ristnas -2,0ºC).

Merevee temperatuur kõikus läinud nädalal sealkandis 2 ja 4 plusskraadi vahel. Mandri-Eesti sügavamates lahtedes lähenes veetemperatuur nädala lõpus 0ºC-le, 
jõgedes-järvedes sama lugu. Miinusesse langes veetemperatuur nädala lõpus Peipsi rannikul (-0,1ºC).

Päevased temperatuurid tõusid ka nädala teises pooles kergelt plussi (0 kuni +4ºC). 
Muide, Türgi rannikul Vahemeres püsib vesi meie jaoks veel supluskõlbulik: sooja on seal 20-22ºC. Sama kõrgele tõuseb ka õhutemperatuuri päevane maksimum.

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam