•  

Aprillikuu kokkuvõte: päike ja põud (06.05.2009 12:28)

Autor: Ele Pedassaar

Päikest oli tänavu aprillis tõesti palju: 219 tunnist Virumaal Jõhvis kuni 336 tunnini Saaremaal Roomassaares. Paljuaastast keskmist (170 kuni 196 tundi) ületasid selle aasta numbrid vaata et poole enam. Läinud aasta aprillis nähti päikest kõige enam Tallinnas: 241 tundi.

Kõrgrõhkkondade poolt pakutava päikese nahka läksid ka selle aasta sajud. Kuusikul sadas aprillis vaid 2 mm, Peipsi ääres Tiirikojal 18 mm. Paljuaastasest keskmisest (28 kuni 39 mm) on seda tunduvalt vähem. Samas on huvitav ära märkida, et  Tiirikoja sadudest 10 mm sadas maha 6. aprillil Soomest kagusse liikuva madalrõhkkonna lõuna ja lääneservas. 

01.04 Toila vald
Foto: Sergei Perov

Õhutemperatuur oli sarnane möödunud aasta aprilli näitajatele. Kui mullu mõõdeti õhusooja keskmiselt 5,0 kuni 6,4 ºC, siis sel aastal jäi õhutemperatuur vahemikku 4,4 kuni 6,6 ºC. Paljuaastasest keskmisest (2,4 kuni 4,6 ºC) on need numbrid igal juhul kõrgemad.
 
Märtsi alguses sulatasid päike, vihm ja soojakraadid tormilise kiirusega lumikatte veeks, mis hakkas aga häirima liiklust ja tõi Soomaale viienda aastaaja. Samas Haanja küngastel ulatus veel lumikatte paksus 20 cm-ni. Jääkate oli merel lagunenud, üksikud ulpivad koorikud ulatusid Pärnu lahes veel 15-30 cm-ni.

5.aprillil Põlvamaal
Foto: Eve Chamkhi

Esimese dekaadi lõpuks (10. märts) ei registreerinud enam ükski jaam lund, kuigi üksikuid valgeid laike võis metsa all veel märgata. Peipsi järv oli suuremalt jaolt jääkaane all, kuigi näitas juba esimesi märke lagunemisest.
Kui Lõuna-Eestit vaevas lumesulavesi, siis päev-päevalt jõudu koguv päike tõstis põhja pool kõrgeks juba tuleohu. Soodustavaks teguriks oli ka kohati 15 °C lähedale tõusev õhutemperatuur.

18.aprill Lääne-Virumaal
Foto: Kristi Asi

Kuu keskpaigas toimus järsk ilma külmenemine,  mille tõi kaasa põhjast, Barentsi merelt kagu suunas Venemaale liikuv aktiivne madalrõhuala. Selle lohk levis üle Eesti ning 18.04. öösel vihmana alanud sadu läks hommikuks paljudes kohtades üle lörtsiks ja lumeks. Külma õhumassi Eesti kohale kandund loode- ja põhjatuule iilid ulatusid 18-20 m/s. Järgnevatel päevadel ulatusid maksimaalsed soojapügalad Eestis vaid 3...7 °C-ni.      
Pühapäeva (19.04) pärastlõunal nähti Põhja-Eesti taevas erakordselt huvitavaid pilvi .
Vaatamata pealevoolavale külmale, oli nädalaga üles sulanud kogu Peipsi järve Eesti poolne jää. Eesti läänerannikul mõõdeti veetemperatuure kuni 6 °C. 

Aprilli viimane dekaad tõi endaga nii kuu maksimum- kui miimimumtemperatuuri. Külma ilma toonud madalrõhkkonna järel tugevnes kõrgrõhuala, mis 21. aprilli varahommikul õhutemperatuuri Kuusikus -5,6 °C-ni langetas (kuu miinimum). 

Paar päeva hiljem algas pidev ilma soojenemine.
28. aprillil tõusis termomeetri näit Tartu Tõravere jaamas +25,1 ºC-ni, mis sealses jaamas ka sama kuupäeva rekordi lõi ning aprillikuu maksimumiks jäi (Jüri Kamenik: Miks on soe?). Sama numbrini kerkis õhutemperatuur ka järgmisel päeval (29.04) Valgas.

Foto: Leili Valdmets
30.04. Nädalaga on kastanite pungad avanenud, lehed alles kortsus nagu vastsündinud titedki, kuid ajapikku nad silenevad ja kasvavad ning sügisel surevad...nagu inimesedki

Veetemperatuure mõõdeti Eesti rannikul kuu lõpus 7  kuni 13 °C.

Loodus janunes vihma järele.

Huvitavat maailmas:

Austraalia idarannik kannatas üleujutuse all.

USA teadlased andsid välja orkaaniprognoosi eesolevaks hooajaks.

Temperatuurinumbrid ületasid USA-s 100 aasta vanuseid rekordeid. 

Eelmised artiklid:

Läinud aastaga võrreldes oli märts normile lähemal (05.04.2009) Foto: Lea Marmor Võrreldes mullusega, oli märtsikuu Eestis kuivem, kuid külmem, aga pikaajalise keskmisega võrreldes siiski soojem. Kuu keskmine õhutemperatuur jäi piirkonniti  -2,3 kuni +0,5 ºC-ni (paljuaastane keskmine -3,2 kuni -1,0 ºC), möödunud aastal  oli märts ligi 1,5 ºC soojem.  Kuu ekstreemumid olid samuti madalamad mullusest. Kõige külmem öö oli 27.märtsil Väike-Maarjas: -17,9 ºC (läinud aastal oli miinimumnäitajaks 22. märtsil Jõhvis -12,5 ºC), kõige soojem päev oli 13. märtsil Kuusikul:+7,4 ºC (eelmisel aastal oli Narva-Jõesuus 31. märtsil sooja 15,1 ºC).   

Veebruar oli Eestis talvine, mujal tormine (07.03.2009) 1. veebruari loojangFoto: Kaie Avistu Nii Tartu suusa- kui Peipsi uisumaraton, suursugune vabariigi sünnipäeva paraad ja vastlaliug samal päeval: seega, igati korda läinud kuu Eesti rahva jaoks (jutt käib ilmast)! Ja seda kõike veel ideaalilähedaste tingimuste juures.

Jaanuar meil ja mujal (06.02.2009) 1. jaanuar 2009Foto Vivian Ainsalu Jaanuarikuu üldmulje oli võrreldes eelmise aastaga tunduvalt talvisem: ei saanud kurta ei külma üle, mis kaunist härmalõnga puudele kudus ega sooja üle, mis kevadlilled õitsema pani ja kuldnokad talvituma jättis. Paljuaastase keskmisega (-2,4 kuni -7,6ºC) võrreldes oli õhutemperatuur Eestis 2 kuni 3 kraadi kõrgem (-0,1 kuni -3,8ºC), läinud 2008. aasta jaanuaris oli keskmine õhutemperatuur kraadi võrra kõrgem.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam