•  

31. oktoober - halloween (31.10.2006 21:50)

Elfikeldrist

Tänapäeval on Halloween omandanud karnevalilaadse kommertsliku ürituse iseloomu, millega kaasnevast võimalikult hirmutavate maskide taha varjumisest ja maiustustevoolust tunnevad rõõmu peaasjalikult lapsed.

Tänase päeva kaasaegne nimetus halloween on tuletatud lühend fraasist “all hallow’s eve? ja tähendab tõlkes “kõigi pühakute(päeva) eelõhtu?.

Küll aga tuleks tänase halloween’i juuri otsida hoopiski iidsest keldi usundist, kus oktoobriga lõpeb vana aasta ja mille viimasel ööl ööl pühitsetakse üleminekut uude aastaringi.

Keldi usundis oktoobri lõpus algavad Samhain’i pidustused märgivad aasta viimast päeva ja uue alguse eelõhtut.
Nimetus samhain on tuletatud vanast iirikeelsest sõnast samfuin, mida võib omakorda ligilähedaselt tõlkida sam – suvi ja fuin – loojang e. lõpp.

Pidustustega tähistati teatud perioodi läbi saamist ning ühe eluringi lõppu.

Lisaks kõikvõimalike argipäevaste tööde ja toimingute pöördepunkti tähistavatele riitustele toimus ka mitmeid surnutele ning hingedemaailma asukaile pühendatud rituaale ning ohverdusi. Enamasti on need tegevused suunatud surnute lepitamisele ja tänased ringi rändavate hingede vastu suunatud maagilised toimingud kannavadki endas meelitavat alatooni.

Just tänasel ööl usutakse sein elavate- ja vaimudemaailma vahel eriti õhuke olevat ja seepärast oodatakse koju käima esivanemate hingi, kuid peljatakse veidi ka mõne kurja vaimuga kokku sattumist. Seepärast kaetakse ööseks hingede meeleheaks toidulaud ja tuuakse neile loomohvreid ning püütakse vaimudemaailma asukaile igati meele järele olla.

Kesksel kohal on tänasel ööl sureva ja vaimude maailma suunduva jumala lahkumisele pühendatud rituaalid.

Tänase öö peamist ideed peegeldab rituaal, kus kustutatakse kõik tuled ja lõkked ning süüdatakse need siis uuesti, et sel’ moel tähistada läbi saabunud talvesurma ka peatselt kätte jõudva uue sünni algust. Kindlasti on heaks endeks omale rituaalsest lõkkest vastu hommikut killuke valgust koju viia ja sellest ka oma kolded ning lambid süüdata.

Olulisel kohal on ka surnute ööl ringi hõljuv udu. Usuti, et see udu märgibki piiri elavate- ja vaimude maailma vahel ja et sealt lihtsalt läbi kõndides saadaksegi see muidu nii nähtamatu joon ületatud. Ja kuidas siis keegi – mõni püüdis seda vältida, mõni jälle enda kasuks ära tarvitada.
Veel arvati, et kui seda udu teatud rituaalsel viisil sisse hingata, siis saab enesesse nö. teise maailma teadmisi ahmida … ja jälle ehk targemaks mõnes asjas.
Kuna kaks maailma on tänasel ööl nii tihedalt põimunud ja segunenud, siis on igasugustel maagilistel rituaalidel ning nõiariitustel eriti tugev mõju – seetõttu peeti tänast ööd lisaks hingede hulgakesi rändamisele ka nõidade ringiliikumise ööks.

On oluline märkida, et sarnased iidsed tähtpäevad nagu eelmainitud Samhain on tänapäeval kinnistatud meie kalendris küll enam-vähem kindlatele kuupäevadele ent algselt on selliste teatud ajaperioode lõpetavate ning alustavate rituaalsete pidustuste toimumisaja arvestamisel lähtutud mitte niivõrd kuupäevadest kui just kuufaasidest.
Tänapäeval tegutsevad rühmitused, kes taolisi tähtpäevi endiselt tõsiselt au sees peavad, lähtuvad oma sabati toimumise aja valikul nii kehtivast kalendrist kui ka kuufaasidest – paljud pidasid oma selleaastase samhaini-sabati ära näiteks lõppenud nädala viimastel päevadel.

Eesti rahvausundis halloweeni tähistatud ei ole, kuigi meil kannab sarnast ideed ning kombeid peagi kätte jõudev mardipäev (10.11.).

Ka katolikukirik tähistab homme Kõigi Pühakute Päeva, mis tõenäoliselt nihutati omaaegselt 13. mai kuupäevalt 1. novembrile just seetõttu, et lämmatada iidseist usunditest tänapäeva edasi kandunud paganlike jumalate austamist ning surnutekultust.


Rohkem juttu halloweenist nii meil kui mujal:
http://www.folklore.ee/Berta/tahtpaev-halloween.php

Loe lisaks >>>

Eelmised artiklid:

2. november - hingedepäev (02.11.2005)

10. november - mardipäev (10.11.2005)

25. november - kadripäev (25.11.2015) Muinasjutumets 25. novembril 2008. aastal Foto: Leili Valdmets Kui kahenädalatagune mardipäev oli rohkem nagu meestepüha, siis tänasel kadripäeval on naiste ja tüdrukute kord põlvest-põlve edasi antud rituaale toimetada ja kõige selle käigus ka endile tähelepanu nõutada.

28. oktoober - simunapäev (28.10.2005)

30. november - andresepäev (30.11.2015) 2013. a andresepäeval Raplamaal Foto: Evelin Nummert Tänast andresepäeva ootasid kõige rohkem ehk meheleminekueas neiud, kel suur soov novembrikuu viimases öös oma tulevast näha. Arvati, et ka andresepäev on üks selline aeg, kui öösel on võimalik oma tulevase abikaasa nägu unes näha.

Künnipäev - 14. aprill (14.04.2005)


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam