•  

Milline aastaaeg on tulemas? (29.02.2008 00:00)


Tuisu meelevallas
Autor kasutajanimega vanafed
Foto 2007.a. veebruaripiltide galeriist

Natuke ilmapäevikut lehitsedes saab teada, et tänavu olid ,,tõsisemad’’ talvekuud november ja jaanuar. Kui arvestada talvepäevadeks need ööpäevad, mil keskmine õhutemperatuur oli 0°C ja madalam, oli novembris Tallinnas neid 11, Tartus 16; detsembris Tallinnas 5 ja Tartus 10; jaanuaris nii Tallinnas kui Tartus 14 ning veebruaris Tallinnas 6 ja Tartus 9.

Kuu keskmistest polegi mõtet juttu teha, sest need ju ilma vaheldumist ei peegelda. Kokkuvõttes oma mälupildis oli meil üks lõputu sügistalv, millele näib järgnevat pikaleveniv kevadtalv. Kõik varakevade kuulutajad saavad ilusasti lumevaiba alla ja ehk lähevad veel aasta-ajadki maiks või juuniks paika. Sest märtsikuu arvutatud keskmine peakski ju olema negatiivne, seda isegi Sõrve otsas, seevastu aprilli arvutuste ritta on sattunud vaid üks jürikuu 1955.a., mil kuu jäi kokkuvõttes napilt miinuspoolele.

Talvise ilma toob kohale võimas tsüklon, mis täna läheneb Fääri saartele, vt. http://www.wetterzentrale.de/pics/m7slp.html. 
Lääne-Euroopasse toob see tormi ja vihma, kui põhja pool loob mõneks ajaks ida- ja põhjakaarte tuuli ning sadu on tulekul peamiselt lörtsi ja lumena. Kõik see saab teoks , kui madalrõhuala kese liigub tõepoolest ette arvutatud teed mööda üle Lõuna-Rootsi ja Gotlandi ning seejärel üle Lõuna-Eesti või Põhja-Läti.

Seega peaks alates 3.märtsist ülekaalus olema miinustemperatuur ja lumikate saab veelgi täiendust, mida toovad järgmised üle Läänemere liikuvad väiksemad tsüklonid. Kõige külmemaid öid pakkus Euroopa ilmamudel järgmise nädala teise poolde, mil selgineva taeva all võib sisemaal isegi –15°C ära olla.

Kas see jääb olematu talve viimaseks tähiseks või ongi märts see tänavune üks ja ainus talvekuu, seda otsustame pigem pööripäeva paiku. Esialgu tuleb hoolega jälgida teede seisu, nii lumesaju kui sulavee jäätumise pärast, vt. www.mnt.ee.

Ka www.emhi.ee vaatluste ja hoiatuste veerg võib lähipäevil olulist infot anda, loodame et siiski mitte lumetormidest. Ega kevad ju tulemata jää, hoolimata praegusest läbipaistmatust pilvelaamast.

Merike Merilain, EMHI

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam