•  

Tasakaaluolek ja väike soojasüst (16.12.2008 09:26)

Autor: Ele Pedassaar, sünoptik

Foto: Kaie Avistu
detsembripiltide galeriist

Temperatuurigraafikul näevad läinud nädala algus ja lõpp välja üsna sarnased, nii umbes paar kraad normist madalamad (detsembri norm -2,8°C), nädala keskpaiku on meid aga külastanud vähemalt 6°C normist kõrgema temperatuuriga õhumass.

Õnneks saab atmosfääripööriste abil antud olukorda veidi selgitada.
Esmaspäeval (8.12) ulatus Eestini Kesk-Euroopast kõrgrõhuhari, mille taustal ilm mandril üsna vaikne ja ka olulise sajuta oli. Madalaid temperatuure mõõdeti nii mandril (-6,7ºC Viljandis ) kui saartel (0,8ºC Sõrves). Päeval üritas üle Skandinaavia ida poole rühkiv madalrõhkkond meie idülli rikkuda vähemalt saartel, kuhu õhtu poole paar vihmapiiska ja mõned kraadid soojemat õhku tõi. Mandrile sisse murda madalal ei õnnestunud ja nii langes kõrgrõhkkonna toel termomeetri näit 9.12, öösel Tartus 9 külmakraadini. Päeval liikus lohk merelt Lääne-Eesti kohale ja jäi sinna tõtt-öelda püsima terveks ööpäevaks. 10.12. jõudis talle järele juba järgmine, mis täiendava energiaga toppama jäänud lohul kirde suunas edasi liikuda aitas ja nii üle Eesti sajupilved kandis. Ida pool sadas juurde lund, läänes lörtsi ja vihma. Lohu ees arenes mitmel pool mandril udu ning külmale teepinnale sadanud vihm muutis teed jäite ladestudes väga libedaks.  

Neljapäeval (11.12) püsis Eesti kirdenurgas ilm kerge lumesaju taustal talvine, Kesk- ja Lääne-Eesti olid juba uue lõuna poolt läheneva madalrõhkkonna ootel. Saartel hakkas hilisõhtul vihma sadama, mandri lääneosas tuli 12.12. öösel ka lund. Eesti idaosa jäi sajupilvedest puutumata. Kagutuul tugevnes mandril 11-15, saartel 18 m/s. Päeval taandusid sajupilved põhja, tuul püsis endiselt tugevam. Tuuline päev tõi nädala kõrgeima temperatuuri Ruhnu, kus mõõdeti sooja 5,3ºC. Plusskraadidega möödus järgnev öö terves Eestis, kui tsüklon Stockholmi lähistelt põhja eemaldus. Sajupilvedest jäeti ilma 13.12. isegi Lääne-Eesti, kuna Venemaalt oli hiigelmõõtmetega kõrgrõhuala võimsa valitsejana oma positsiooni Läänemere idarannikule laiendamas.
Kiirelt lõi kõrgrõhuala taeva klaariks ning langetas õhutemperatuuri laupäeva õhtuks mandril miinuspoolele. Pühapäeva öösel mõõdeti Võru meteojaamas külma juba 6ºC.

Detsembri kolmas nädal algas üle Eesti taas paar kraadi normist madalama temperatuuriga.
Veekogud:
5ºC on sooja veel Paldiski ja Kunda rannikul, saarte rajoonis 2-3ºC, Narva ja Pärnu lahes on temperatuurinäitajad veel õige pisut plussis (+0,5ºC), jõgedes ja järvedes kõigub veetemperatuur suuremalt jaolt 0ºC lähedal.

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam