•  

Kuidas ajatada tulpe ja nartsisse? (16.11.2019 19:51)

Autor: Aednik24.ee

Kui soovid tavapäraselt varem aknalaual näha õitsvaid tulpe ja nartsisse, siis on paras aeg hakata tegutsema.

Lillesõbrad kammivad praegu usinalt mööda aiaärisid, et leida uusi liike ja sorte kevadel õitsevate sibullillede sekka. Talv on aga nii pagana pikk ja kauneid õisi – kevadekuulutajaid – tahaks juba varem näha…
See on lillesõprade rõõmuks täiesti võimalik, sest sibullilli saab õitsema panna ka enne n-ö õiget aega. Seda nimetataksegi ajatamiseks. Kasutades ära sibullillede elutsükli eripära, saab teatud võtetega sundida sibula kasvama ja õitsema taime sundpuhkefaasi ajal.

Sibullille eluring
Tulpide, nartsisside ja teiste kevadiste sibullillede sibulad vajavad  teatud pikkusega jahedat perioodi, muidu nad ei õitse. Avamaal kasvades läbivad nad selle loomulikul viisil, potis ajatamisel peame sibulatele ise jahedat aega pakkuma.
Sibullillede “paremaks mõistmiseksˮ on hea teada, kuidas kulgeb nende eluring õitsemisest õitsemiseni. Tinglikult võib selle jagada neljaks perioodiks.

1. Hoogne kasv. Kasvavad lehed, taim õitseb, valmivad seemned. Samal ajal kogunevad sibulasse toitained. See periood lõpeb taime maapealsete osade (õied, õievarred, lehed) ning enamasti ka juurte kuivamisega. Sibul on oma töö ära teinud ja tahab nüüd korralikult puhata.

2. Sügav puhkeperiood. Sel ajal ei õnnestu taime kasvama sundida. Sibulas toimuvad biokeemilised ja morfoloogilised muutused, mille kulgu mõjutab enamasti temperatuur.

3. Aeglane kasv. Tekivad uued juured, hakkab arenema võsu. Puhanud sibulad, mis sügisel peenrale istutati, juurduvad. Sel perioodil vajab taim jahedust (külmtöötlus), samas peab olema aga küllaldaselt niiskust. Aeglane kasv kestab novembri-detsembrini.

4. Sunnitud puhkeperiood. Avamaale istutatud sibul ei saa talvel edasi areneda ebasoodsate tingimuste tõttu: on liiga külm, külmunud pinnasest ei saa vett kätte jne. Aga kohe, kui saabuvad soodsad olud (soojus ja niiskus!), algab hoogne kasv. Nii saabki ajatamisel sättida õite avanemise soovitud ajale.

Nii meelitad tulbid õitsema
Ajatamiseks vali varajasemad sordid, sest need hakkavad kiiremini õitsema.
* Aseta sibulad paberkotis või marlisse mähitult külmkapi alumisse sahtlisse (mitte sügavkülma!) ja hoia seal 12 nädalat.
* Külmaperioodi (0–9°) võivad sibulad läbida ka mõnda anumasse istutatult jahedas ruumis (keldris, kasvuhoones, verandal).
* Kasvusubstraadiks on igati sobilik kasutada vabalt neutraliseeritud freesturvast, sest taim kasvab põhiliselt sibulas olevate toitainete varal.
* Istuta sibulad 1–3 kaupa potti nii, et sibula tipp jääb mulla pinnale.
* Kasta potid korralikult läbi.
* Aseta potid aknalauale või selle lähedusse võimalikult valgesse kohta. Valgus on kasvuks ja õitsemiseks väga tähtis!
* Õisi saad näha 40–50 päeva pärast.
* Ära unusta potte kasta, sest enne õitsemist ja õitsemise ajal tahavad tulbid palju juua.
* Kui õienupud hakkavad värvuma, lisa kastmisvette 1–2 korda õitsvatele toalilledele mõeldud vedelväetist (õitsemist soodustav väetis peaks sisaldama vähe lämmastikku, palju fosforit-kaaliumit ning kindlasti mikroelemente).

Nartsissiõisi enne kevadet
Nartsissisibul vajab jahtumiseks ehk külmtöötluseks 12 nädala jooksul 7–9° temperatuuri. Sel ajal areneb sibula kannal olevast pungast võsu sibula tipuni. Ajatamiseks kasuta kindlasti suuremaid sibulaid, ümbermõõduga 14–18 cm. Liiga väikesed ei jaksa õitsema minna.
Tee nii:
* Pane sibulad sobiva mulla või turbaga täidetud potti, nii et tipud jäävad välja. Kasta turvas korralikult läbi ja lase sibulatel 4–6 nädalat juurduda (sobiv temperatuur 10–15°).
* Nüüd alusta külmtöötlust. Sobiv jahe (7–9°) koht on näiteks kelder, eeskoda või veranda. Aeg-ajalt kasta potte, et turvas püsiks mõõdukalt niiske.
* Külmaperioodi lõpusirgel hoia pottidel silm peal: kui võsu ulatub sibula tipust 5–6 cm kõrgemale, on paras aeg potid sooja tuppa tuua. Nüüd kulub õite avanemiseni veel kuni 25 päeva.

Teine võimalus nartsissidele:
* Sibulatele vajaliku külmaperioodi andmiseks hoia neid paberkotis või hõredasse riidesse mähitult külmkapi alumises osas 12 nädalat.  Kindlasti ei tohi sibulaid panna sügavkülma!
* Seejärel istuta sibulad potti ja kasta turvas korralikult läbi. Hoia potte paar nädalat kohas, kus on 10–15° sooja. Sel ajal sibulad juurduvad.
* Nüüd vii potid sooja ruumi (18–20°), kus algab hoogne kasv. Õisi võid näha juba paari nädala pärast.
* Kosuta õitsvaid nartsisse kord-paar õieväetise lahusega.

Eelmised artiklid:

Lupjamine viib murust sambla (15.11.2019) Muru on kaunis ega sammaldu, kui seda paari-kolme aasta tagant lubjata. Parim aeg selleks tööks on oktoobris-novembris.

Paras aeg daaliad üles võtta (29.10.2019) Daaliad ehk jorjenid on aedades veel väga värvikad, kuid juba homme võib kraadiklaas alla nulli langeda ja siis läheb ülesvõtmisega kiireks. Parem on see töö varem rahulikult ära teha.

Sügisene suurpuhastus kasvuhoones (16.10.2019) Kasvuhoone on selleks aastaks oma töö teinud, nüüd tuleb ta põhjalikult puhtaks pesta ja korda teha. Päikest ja soojust on juba nii vähe, et kasvuhoones pole mõtet enam tomatitaimi pidada. Mõni kirsstomat üritab küll veel väga õitseda, kuid pole lootuski, et tema viljad söögikõlbulikuks kasvaksid.

Kuidas võidelda sääskede ja puukidega? (04.06.2019) Sääsevaba aeg lõpeb kevadel siis, kui ööpäevane keskmine temperatuur jõuab 8–9 kraadini. Siis muutuvad need ahned vampiirid aktiivseks. Ühel aastal on sääski tohutult palju, teisel vähe. Sääskede arvukus sõltub ilmast: kui kevadel sajab vähe ja ka lumevee loigud kuivavad ära enne, kui sääsevastsetest saavad valmikud, siis ongi sääski vähem. Tõhusalt hävitab sääsevastseid ka kevadine öökülm.

Muretu suvi ilma tigudeta ja sipelgateta (28.05.2019)

Kuidas istutada tomateid? (17.05.2019) Kütteta kasvuhoonesse saab taimed istutada tavaliselt mai teisel poolel, kuna suuremad öökülmad on selleks ajaks tavaliselt läbi. Algul tasub hoida kasvuhoones katteloor kindlasti käepärast, et ohu korral saaksid selle õhtul kiirelt taimedele laotada. Külmakaitse on kindlam, kui laotad loori kahe-kolmekordselt, kuna kihtide vahele jääv õhk on eriti tõhus isolaator.

Kevadised murutööd (06.05.2019)

Esimesed külvid avamaale (29.04.2019) Külmakindlamad kultuurid võib külvata kohe, kui muld on tahenenud ja harimiskõlblik. Seda, kui tihedalt ja millise reavahega igat sorti külvata, on täpsemalt kirjas seemnepakendil. Köögivili vajab viljakat mulda. Peenra tegemisel kaeva sisse kas orgaanilisi väetisi, nagu kompost, käärinud sõnnik, ja/või pikatoimelist köögiviljaväetist.

Arbuus ja melon kasvama! (23.04.2019) Arbuusid ja melonid pole meie aedades juba ammu mingi eksootika, vaid nendest on saanud täiesti tavalised köögiviljad. Nad on väga soojanõudlikud kultuurid ning suhteliselt pika kasvuajaga, seetõttu tuleb taimed igal juhul ette kasvatada – muidu ei jõua viljad meie lühikese suvega valmida.

Kuidas kasvatada ilusad tugevad tomatitaimed? (15.04.2019) Tugeva ja kompaktse tomatitaime saamine sõltub suuresti kasvukohast. Ilusa istiku saamiseks peab koht olema valgusküllane ja mitte liiga soe. Ära unusta istikuid ka väetada!

Parim aeg istutada ümber toalilli (03.04.2019) Kevad on imeline aeg, kui loodus hakkab ärkama pikast talveunest. Ka toataimedel on algamas uus kasvuhooaeg. Kevadel ümber istutatud taimed juurduvad kõige paremini ning saavad värskes mullas sisse hea kasvuhoo.

Lõika oma põõsad ilusaks (28.03.2019) Nii mõnigi hobiaednik on varakevadel raagus põõsaste ees seistes üsna nõutu: “Mitte tuhkagi ei saa aru, mida ja kust kohast tuleb lõigata.ˮ Tegelikult pole lõikamisel midagi keerulist, kui sa tead, mis põhimõtte järgi tuleb iga liiki hooldada.

Näpunäiteid õunapuu lõikamiseks (28.03.2019) Praegu on tasakesi jõudnud kätte see aeg, mil tasub teha korda oma õunapuud. Hoolduslõikust tasub teha igal aastal, siis on puud kogu aeg vormis ja töö läheb nobedalt. Ka puu tunneb end paremini, kui lõikad teda sageli ja vähe, mitte harva ja palju.

Lilletaimed aknalaualt: mida ja kuidas ette kasvatada? (25.03.2019) Pika kasvuajaga suvelilledel kulub külvist õitsemiseni natuke rohkem aega. Sellepärast tasub kindlasti nende taimed kevadel ette kasvatada, vastasel juhul näeme õisi alles suve lõpus.

Keeruta endale aiatöödeks vajalik kingikorv! (19.03.2019) Ilm.ee koostöös Aednik24.ee’ga loosib kõigi osalenute vahel 7 päeva järjest välja erinevaid aiandus- ja kodutoodete pakette. Keeruta ise ja kutsu ka pereliikmed keerutama. Siis on loosiõnn suurem.

Esimesed köögiviljakülvid (18.03.2019) Kuidas üldse teada, millal on õige alustada köögivilja ettekasvatust? Sobiv külviaeg – mis pole liiga vara ega liiga hilja – sõltub sellest, millal saab taimed istutada alalisele kasvukohale avamaal, külmkasvuhoones või rõdul-terrassil olevasse konteinerisse.

Noore viljapuu koor vajab kaitset (09.03.2019) Esimesed soojad päikesekiired märtsis alati rõõmustavad meid, aga noorte kaitsmata tüvega viljapuude jaoks on märtsipäike valus kogemus, mis tekitab külmalõhesid. Ka jänesed kipuvad märtsis viljapuuaias rohkem pahandust tegema.

Esimesena külva paprikat ja tomatit (02.03.2019) Lõuna-Ameerikast pärit harilik tomat ja paprika on muutunud tänapäeval väga tähtsateks köögiviljadeks meie toidulaual. Tomat ja paprika sisaldavad rohkesti C-vitamiini, mis on eriti vajalik meie immuunsüsteemi jaoks. Lisaks sisaldavad suures koguses A- ja B-rühma vitamiine ning tomatis ja paprikas olevad ained aitavad ennetada kasvajad.

Tunne külvihooajast mõnu! (24.02.2019) Veel mõned nädalad ja ongi esimeste külvide aeg käes. Tasub üle vaadata oma külvivarustus – kas kõik vajalik on olemas, et taimede ettekasvatamine kulgeks mõnusalt?

Varjutuskangas päästab põletusest! (06.02.2019) Päike kipub õrnemaid okaspuid ja igihaljaid lehtpõõsaid valusalt põletama isegi juba jaanuaris. Eriti ohustatud on noored okaspuud ja põõsad. Ole valmis oma taimi kaitsma!

Käes on taimede ettekasvatamise aeg (06.03.2018) Taimede ettekasvatamise aeg on käes ning seemned ootavad mulda panemist. Põhimõtteliselt on võimalik seemneid külvata ükskõik millisesse anumasse, millel on drenaažiks augud põhja tehtud. Taaskasuta ära plastikust jogurtitopsid või seenekarbid. Kui tahad plastikut vältida, kasvata taimi ette wc-paberi või majapidamispaberi rullides, ajalehepaberis. Taimesilte on võimalik teha nii vanast hambaharjast, pliiatsist kui ka jäätisepulgast.

Viimane aeg õieäädikat teha (21.08.2017) Rukkililled 11.08.2017. Tallinn Foto: Koidula Kliimann Õunaäädika baasil valmistatud õieäädikat on sobilik kasutada näiteks salatikastmete või suuloputusvedeliku valmistamiseks.

Kuidas teha väetist taimedest (31.07.2017) Aedniku tööks on vajalikud toimeained taimedele kättesaadavasse vormi muundada ning neid kastekannu ja tavalise pritspudeli abil aias laiali jagada. Suuremate väetisekoguste jaoks on spetsiaalsed aianduspoodides müüdavad taimekaitsepritsid kõige mugavamad. Leebed väetamismeetodid toimivad kõige paremini siis, kui neid võimalikult tihti kasutada.

Vaarika tšai (hapendatud vaarikatee) (07.06.2017) Põhja-Eestis vaarikad veel  7. juunil ei õitse ilm.ee foto Vaarikalehed on praegu suured ja värsked, paras aeg neid tee jaoks korjata. Kuidas neid fermenteerida, kirjutab blogi "Metsik aed".

Võilille sool ja suhkur (31.05.2017) Noor ritsikas võilillel Foto: Riina Mändel Erksavärviline ürdsool sobib hästi nii soojade kui ka külmade roogade valmistamiseks ning suhkur magustoitudele värvi andmiseks.

Täna on sobiv päev lehtköögiviljade külvamiseks (22.05.2017) Thuni külvikalendri järgi on veel täna ja homme hea aeg töödeks lehtköögiviljadega, lehtköögiviljade külvamiseks, korjamiseks ja värskelt söömiseks, muru niitmiseks, toataimede kastmiseks ja väetamiseks.

Tootsipeenra idee kahjurite looduslikuks tõrjumiseks (19.05.2017) Järjest enam populaarsust koguv maheaiandus ning ka kogukonnaaiandus linnades on ajendatud inimeste soovist süüa kemikaalivaba köögivilja ning värsket, kohalikku toorainet. Ka kodus ise oma tarbeaia peenart majandades ei soovi tavaliselt keegi sinna mürki pritsida, kuid sageli on see ainuke väljapääs, kui kahjurid juba platsis on.

Seltsilistaimed. Segaviljelus. Allelopaatia. (12.05.2017) Seltsilistaimedeks nimetatakse seda, kui põhiaiakultuuridega koos kasvatatakse teisi sobivaid toidu-, maitse- ja ilutaimi. Allelopaapaatilised(taimede vastastikused biokeemilised mõjud)mõjud võivad olla nii soodustavad kui ka pärssivad, seepärast kõik taimed omavahel kokku kasvama ei sobigi.

Metsik toit: mai (06.05.2017) Umbrohud koduaiast või metsataimed võivad saada huvitavaks maitse-ja vitamiinilisandiks kevadistesse toitudesse. Maitseid kombineerides ning ainult värskeid ning kõige nooremaid taimeosi kasutades on võimalik leida toitudesse uusi nüansse. Enne toiduvalmistamist pese korjatud taimed korralikult puhtaks.

Maikuu aiatööd (02.05.2017) Puude õitsemise algus eelmisel aastal Tallinnas Nõmme 06.05.2016 Foto: Triinu Sarv Käes on maikuu, mil aiapidajatel on käsil eriti palju töid ja toimetusi. Tänavune kevad on tavapärasest jahedam ja ka prognoosid pole just eriti lootustandvad. Muld on veel külm, näiteks Tiirikojal mõõdeti 1. mail maapinna temperatuuriks -7,7 °C. Väike-Maarjas oli see -1,3 °C, Viljandis -4,0 °C ja Türil -1,1 °C.

Aprilli viimane nädal aias (28.04.2017) 24.04. Muhu, Simiste Foto: Kalmer Saar Kas tomatit saab kasvatada avamaal? Kas kurgid tuleks külvata peenrale seemnest või istutada taimed? Millal sibulad maha panna? Nendele ja paljudele teistele aiateemalistele küsimustele püüame vastuseid leida siinsamas aiapäevikus. Märtsi alguses  ilm.ee külastajatele korraldatud küsitlusest selgus, et aiandus on hobiks paljudele ja et oodatud on aiandusalased nõuanded. Korjamegi siis siia kokku nippe internetiavarustest, püüame klapitada neid ilmaprognoosidega ja lisaks katsetame kõike seda väikesel katselapil Tallinnas Kristiine linnaosas.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam