•  

14. oktoober - kolletamispäev (14.10.2011 12:32)

 

Allikas: Elfikelder

Tänane kolletamispäev on taliharja-, künni- ja karusepäeva kõrval üks vähestest tänini säilinud muinasaegseist pühadest, mis pole aegade möödudes ristiusule omaste kommetega rikastunud ega segunenud.

Päeva on nimetatud ka talveööde päevaks, sest nüüdsest alates on öödel talvelõhn ja taeval talveööde värv.

Metsa all jalutades ja varbaga kullakarva lehti laiali lükates, ei leia enam sealt alt pehmet rohuvaipa, vaid möödunudaastase tumedakstõmbunud lehepuru ja mustava mullapinna.
On ööaja algus.

Tänasega algab aasta talveveerand. Kolletamispäeva peeti ammustel aegadel talve alguse päevaks ja ühtlasi ka üheks aastat poolitavaks märgiks, mis asetses muistsete eestlaste ajaarvamises tinglikult suve algust märkiva kevadise künnipäeva (14.04) vastaspoolel.

Tänasel päeval toodi ringi rändavate hingede vaevas olevate loomade jaoks metsast kollaseid lehti aluspõhu sekka, et metsakuld oma kogutud päikesejõuga väsinud loomi veel ees seisvast hingedeaja teisest poolest üle aitaks ja kogu talve neid igasuguste halbade tõbede eest hoiaks.

Nagu nimigi ütleb, oodati tänaseks päevaks lehtede kollaseksminekut. Ka teravili hakkas nüüdsest silmnähtavalt kollast tooni võtma.

Looduse märke loeti selliselt, et kui kolletamispäevaks mets kollane oligi, siis võis oodata lühikest talve ja varajast kevadet – küll aga pidi tulevane talv oma lühidusele vaatamata hirmus käre ja külm saama. Kui aga kolletamispäevane mets veel roheline oli, siis tuleb pikk talv sügava lumega ja hiline kevad.
Seda usuti ka, et kui kolletamispäeval veel pihlakad punaseid marju täis on, siis tuleb tuleva suvi hea marja-aasta.

Toiduks tehti paljudes kohtades ahjukaalikat või ka naerist.

Eelmised artiklid:

31. oktoober - halloween (31.10.2006)

2. november - hingedepäev (02.11.2005)

10. november - mardipäev (10.11.2005)

25. november - kadripäev (25.11.2015) Muinasjutumets 25. novembril 2008. aastal Foto: Leili Valdmets Kui kahenädalatagune mardipäev oli rohkem nagu meestepüha, siis tänasel kadripäeval on naiste ja tüdrukute kord põlvest-põlve edasi antud rituaale toimetada ja kõige selle käigus ka endile tähelepanu nõutada.

28. oktoober - simunapäev (28.10.2005)

30. november - andresepäev (30.11.2015) 2013. a andresepäeval Raplamaal Foto: Evelin Nummert Tänast andresepäeva ootasid kõige rohkem ehk meheleminekueas neiud, kel suur soov novembrikuu viimases öös oma tulevast näha. Arvati, et ka andresepäev on üks selline aeg, kui öösel on võimalik oma tulevase abikaasa nägu unes näha.

Künnipäev - 14. aprill (14.04.2005)


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam