•  

Kuidas mõjutab ilm meie psühholoogiat? (01.06.2022 12:05)

Autor: Sisuturundus

Kas te olete tähele pannud, et vihmase ilma puhul on enesetunne kuidagi loid ning energiat jääb vajaka? Raskematel juhtudel hakkavad ka liigesed valutama ning peavalu rõhub ka kõige rahulikemal hetkedel. Tegemist ei ole lihtsalt kujutlusvõimega või et vanem generatsioon seda meile aastate algusest peale rääkinud on, mis aga omakorda tähendaks, et see kõik tõsi on. Tegemist on faktiga, mis on nüüdseks juba teaduslikult tõestatud.

Veebimaailmast leiab palju inglisekeelset teaduslikku infot ilma ning enesetunde omavahelise seotuse kohta. Meie keskkond ning keha on omavahel pidevas liikumises, seotuna tänu faktoritele, mille põhjal inimese keha töötab. 

Teaduslikult on tõestatud, et enim mõjutatud on vanemas eas krooniliste haigustega inimesed, kelle immuunsus süsteem, vaimne tervis ning kehaliselt aktiivsed harjumused on nõrgad. Vähem tunnevad end mõjutatuna noorukid, lapsed ning sportlikku elustiili harrastavad isikud.

Atmosfääri ning ilmastikku mõju inimese kehale hakati  meditsiiniliselt uurima juba aastatuhandeid tagasi, ning Kreeka arst Hippokrates tõestas, et välistingimustes tekkivad muutused mõjutavad otseselt inimeste tervist ning tuju. Samal teemal loodi Venemaal 1725.aastal uurimustöö, mille tarbeks loodi ka eraldi teaduste akadeemia.

Milliseid mõjutusi toovad ilmastikuga seotud nähtused meie psühholoogiale ning vaimsele tervisele?

a) Kõrged temperatuurid - suvisel perioodil kõrgele kerkivad temperatuurid suurendavad ohtu depressiooni tekkeks. Inimesel, kellel on diagnoositud ärevushäire või depressioon tunneb suvekuudel, mil temperatuur on tavalisest kõrgem, tugevamalt vaimsele tervisele rõhuvat tunnet. Äng ning isegi viha võivad tekkida momentaalselt ning nende kontrollimiseks tuleks proovida vältida pikemaid perioode päikese käes. Depressiooni käes kannataval inimesel on vererõhuga tihtipeale probleeme, ning tänu kuumadele temperatuuridele võib vererõhk tõusta ka enese teadmata.

b) CO2 protsendi tõus õhus - regioonides, kus süsihappegaas on tavalisest kõrgem, võib tekkida inimestel hingamisega raskused. Kopsud vajavad hapnikku ning filtreerivad toksiine. Juhul kui õhus on liiga palju või CO2 tõuseb mingil põhjusel- tunneb inimene hingamisel raskusi, mis aga kaasneb ärevuse tekkega.

c) Vihm - vihmased ilmad sunnivad inimesed taanduma siseruumidesse, kus tegevusi ei pruugi jätkuda. Vaimselt mõjutab see negatiivselt enim neid, kelle töö või kodused toimetused on enim seotud välistingimustes toimetamisega. Vaimselt tunneb inimene sel juhul süütunnet (miski jääb tegemata), kurbust (ette võetud plaan on luhtunud), rõõmu (nauding vihmase ilma puhul), rõõm (ootus vihmale /maapind on olnud kuiv ning taimed nõuavad vihma). Siin võib väita, et efekte on nii positiivseid kui ka negatiivseid. Mõne juhul hakkavad inimesed rohkem veebimänge mängima.

d) Äike ja torm - Inimese aju sisaldab magnetiiti, mis võimaldab ajul reageerida maa magnetväljaga ning tunnetada äikese tulekut. Tormi saabumisega toimub inimese ajus ümberlülitus justkui teisele kanalile, mis võimaldaks võimalusel ‘põgeneda’ ohutusse kohta. Psüühiliselt elavneb inimese tundlikkus ning tasakaalukus.

e) Madalrõhkkond- rõhkkonnad tekivad tänu maakera liikumisele ning õhu kaasaliikumisele maakeral. Tavaliselt kaasneb sellega ilmatundlikel inimestel peavalu, migreen või rõhumistunne, mille peamiseks põhjuseks on kuulmissüsteemi häiritus rõhkkonna vahetusel.

Manfred Kaiser kirjeldab oma raamatus “Ilmastiku mõju tervisele” erinevaid situatsioone ning põhjuseid, kuidas ilmastikuolud otseselt ning kaudselt mõjutavad rahva tervist. Inimkäitumises on samuti muutusi ning halvimatel juhtudel ka ekstreemseid (näiteks: kuival ajal lääne tuulte korral kasvab rahutuste hulk ning vägivaldsete juhtumite hulk). See on vaid üheks väheseks näiteks USA riigis tekkivate juhtumite puhul.

Tähelepanu! Tegemist on hasartmängu reklaamiga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks. Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult!

Eelmised artiklid:

Väljas jahe? - 4 lõbusat tegevust toas (01.06.2022) Perekondlikud kokkusaamised on alati märgiks viia oma tegevused toast õue, sest vaid nii saavad kõik osa kehalisest aktiivsusest ning koosviibimise rõõmust. Väljas toimetades kaasatakse tavaliselt kogu pere ühiskondlikesse eesmärkidesse, kuid kui ilm on kehva ning liiga jahe, tuleks siiski tagasi tuppa kolida. Kuid mida põnevat ning lõbusat saab toas teha, kui kogu pere on koos ning ruumi vähe?

Telk – vastavalt ilmale ja kohale (01.06.2022) Vaadates erinevaid nimekirju ja soovitusi, võiks matkamiseks soetada suisa terve kaubikutäie varustust. Mis mainitud saab, on reeglina erinev, küll leiab aga alati sellise eseme nagu telk. Pole ka ime. Tegu on matkaseltsilisega, mis on kodu väljaspool kodu, pakub turvalist varjualust ning hoiab sind kuiva ja mugavana.

3 võimalust säästa elektrit ja hoolida keskkonnast (29.12.2021) Seoses kõrge elektrihinnaga oleme kõik hakanud mõtlema, kuidas säästa energia. Kuidas seda ka teha hoolides keskkonnast, mitte lihtsalt väiksemast elektriarvest? Jagame kolme mõtet, kuidas seda teha.

Naiste villased ja soojad mantlid (29.11.2021) Jahedamad ilmad tähendavad vajadust oma garderoob üle vaadata. Mis sobis suvel, on talvisel ajal liigagi õhuke. Ilmade pimenemisega samal ajal ongi vaja välja otsida naiste soojad mantlid. Talveks sobilikud naiste mantlid ei ole aga kõik identsed. Kuidas siis teada, millised naiste mantlid sobivad ja millised mitte?

Põnevad sügisõhtud Euroleague korvpalli saatel (19.11.2021) November on peagi lõppemas ning see tähendab, et päevad muutuvad aina lühemaks ja õhtud pikemaks ning jahedamaks. Külmakraadid ja tume pilt akna taga aga ei takista sul oma õhtud põnevamaks muuta. Kuumad Euroleague mängud panevad su sügisesi miinuskraade unustama!

11 põhjust, miks soetada koju robottolmuimeja (20.10.2021) Enamike inimeste jaoks on koristamine tüütu ja aeganõudev tegevus. Seda ei jõuta teha enne kodust väljumist ning pärast tööd ollakse küürimise ja puhastamise jaoks liialt väsinud. Tihti võetakse suurem koristus ette nädalavahetuseti ning sel juhul kulub selle peale vähemalt pool, kui mitte terve päev.

Kas valida robotniiduk vihmaanduriga või ilma selleta? (20.10.2021) Robotniidukid on võrdlemisi uus nähtus. Nende populaarsus kasvab kiiresti, sellega koos ka küsimus, kuidas endale sobivat masinat valida. Enamasti jõuavad taolised arutlused välja ühe ja sama teema juurde – kas eelistada vihmaanduriga robotniidukit või valida andurita robotmuruniiduk.

Ilmastiknähtustele panustamine (07.09.2021) Foto: Koidula Kliimann

Sademete tõenäosus – Kuidas mõjutab ilm peaaegu kõiki tulemusi (26.07.2021) Ilmselt ei ole see meile kellelegi üllatuseks, et sademed mõjutavad meie igapäevases elus äärmiselt palju tegureid. Kõige lihtsama näitena, kuidas sademed mõjutavad otseselt tulemust, on sport.

Ilmaennustustustest (15.03.2021) Aga kuidas jõudis ennustamine lindude lendamise ja puulehtede värvi vahetumise pealt üsna täpsete ilmaprognoosideni?

Kehv ilm rikub meeleolu? 5 soovitust, kuidas tuju tõsta! Sisuturundus (03.12.2020) Käes on aastaaeg, kus me loodaksime näha juba maapinda ja puid katmas ilusat kohevat lund, kuid pigem saame näha vihmaseid ja kõledaid ilmu. Justkui oleks sügis jälle venima jäänud, saadavad meie päevi hallikad pilved, kust alla sadada võib vihma ja lörtsi. Linnatänavad muutuvad poriseks, mänguväljakud jäävad tühjaks ja õuetegevused asenduvad tubastega. Igavuse peletamiseks tuleb kasutada veidi loovust, et tubane aeg oleks meeldivalt ja huvitavalt sisustatud. Siin on sulle 5 soovitust, mis aitavad kehva ilma korral toas olles leida tegevust ning viia mõtted eemale sombusest ilmast.

Kuidas külm mõjutab Sinu sõidukit (19.12.2019) Foto: Peeter Rokk Külm ilm võib sinu sõidukile mõjuda päris rängalt. Et ära hoida kulukaid parandustöid siis soovitame viia ennast kurssi sellega, mida miinuskraadidesse langenud ilm võib sinu masinaga teha. Külm ilm võib mõjuda palju kiiremini, kui esialgu oodata võiks, nii et tee kindlaks, et võimalused auto korralikuks käivitumiseks on nii soodsad kui vähegi võimalik. Ekstreemselt külm ilm võib auto aku tühjaks tõmmata ja see omakorda peatab auto korrektset käivitamist.

Nanotehnoloogia kaitseb saapaid suure sula eest (25.01.2019) Eestis toodetud nanokaitsevahendid hoiavad jalad kuivana ning pärsivad niiskuskahjustuste ja plekkide teket nahk- ja tekstiilesemetele. Sünoptikud ennustavad lähipäevadeks kogu Eestis tõsist sulailma. Kui tahta täpsem olla, tähendab see läga, liga, löga, soppa, pori, niiskeid jalgu ja rõvedaid soolajälgi saabastel. Nii kurb kui see ka poleks, lõppeb iga lumi ühel hetkel, kuid sulaveest ja räpasest plögast tekkivaid ebamugavusi saab lihtsasti ja mugavalt ära hoida.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam