•  

Oktoober - sügise lõpp (12.10.2005 12:45)

Käesoleva aasta oktoobris on õied üsna suvise moega - soojad ilmad ju!

Allikas: Elfikelder

Kuna oktoober on rahvakalendri tähtpäevade poolest üks vaesemaid ja hägusemaid kuid aastaringis, siis on sellest kuust üsna raske midagi kindlate ja paikapandud ajamärkide järgi rääkida. Vaataks siis niisama natuke ja üldisemalt, mis see oktoober meile toob ja mida viib.

Kuu nimetus oktoober on tuletatud ladinakeelsest sõnast octo, mis tähendab kaheksa. Alates 16. sajandist kuni tänaseni kehtiva Gregoriuse kalendri järgi on oktoober küll aasta kümnes kuu, ent kuu on algselt oma nime saanud hoopis vanarooma kalendri järgi, kus oktoober oli järjekorranumbrilt justnimelt kaheksas.

Oktoobrikuu tähendust ja tähtsust eestlaste jaoks on kõige lihtsam välja lugeda tema rahvapärastest nimetustest.
Nimi viinakuu on laenatud saksa keelest ja viitab sellele, et oktoobris hakkasid talumehed kartulit mõisatesse viinaajamise tarbeks vedama. Porikuu nimetuselе vast' pole mõtet mõne teise keele mõjutuste jälgi otsida, kuigi venelastel on kasutusel nimi гр?зник, ka kolletamiskuu on üsna mõistetav, kui kasvõi hetkeks pilk aknast välja suunata. Soome keelega võib siduda roojakuu nime.
Hingekuuks ja kooljakuuks on oktoobrit nimetatud seetõttu, et hingedeaeg oma hämaruse, vaimude ärkamise ja esivanemate hingede koduskäimisega saigi alguse juba septembri lõpus (29.09.) pühitsetava mihklipäevaga ja kestab siis kuus nädalat ühtejärge kuni mardipäevani (10.11) välja.
Hingedeaja sellist pikkust põhjendati mõnel pool nii, et kui siis mihklipäeval too Miikael kuradi taevast alla maa peale viskas, olla nad tapelnud selle järele kuus nädalat järjepanu ja siis kõik need kuus nädalat sadanud taevast vaime maha otsekui vihma.
Hingedeaja tuul olevat kõige raskem tuul.
Usuti, et see tuul, millega hingedeaeg algab, seesama puhub siis kolm nädalat ühtejärge ja siis, kui pooled hinged läbi, siis tuul keerab ja puhub järgmised kolm nädalat täpselt vastassuunas.
Hingedeaja õhk arvati olevat kõige raskem hingata – niiske, rõhuv, paks ja kleepuv. See olevat sellepärast, et hinged hingavad siis sedasama õhku. Ka hingedeaja unenäod olid inimestele tihtipeale vaevarikkad nii füüsiliselt kui ka psüühiliselt. Need, kel' luupainajad koduskäijaks olid, neil läks nüüd ikka väga raskeks olemine.
Ka loomad olid sellel perioodil loiud ja lõõtsutasid, eriti hullult olevat see mõjunud hobustele – seepärast vanasti hingedeajal püüti hobuseid võimalikult vähe koormata ja ainult hädapärast aeglast sõitu teha.

Sügiskuu nimi rahvakeeles viitab asjaolule, et septembrikuu lõppemisega ka suvised tööd lõpetatud said ja seega nüüd tõeline sügis kätte jõudnud on.

Oktoobrikuisteks töödeks oli ikka veel kestev rehepeks (rehekuu) ja mõned viimased vähesed välitööd – mõnel pool veel ropsiti linu ja tehti kapsaid sisse. Mehed käisid enne lume tulekut veel metsas hagu raiumas.

Päevavalguse aega napib juba tuntavalt ja üha enam võimu koguvate külmajõudude kätte ei taha keegi peale loojangut enam jääda.

Kuigi looduses veel suur värvidemöll valitseb, valmistuvad kõik kohe-kohe algavaks jäiseks ja mustaks ajaks.
Keltiusundile toetuvas iiri kalendris, mis keskendub oma ajaarvamises aastaaegade jaotamisele vastavate pööripäevade ümber, on käesolev kuu kolmekuise sügisperioodi viimane kuu ja nimeks on tal Deireadh Fómhair , mis tähendab tõlkes tegelikult sügise lõpp.

Eelmised artiklid:

14. oktoober - kolletamispäev (14.10.2011)

31. oktoober - halloween (31.10.2006)

2. november - hingedepäev (02.11.2005)

10. november - mardipäev (10.11.2005)

25. november - kadripäev (25.11.2015) Muinasjutumets 25. novembril 2008. aastal Foto: Leili Valdmets Kui kahenädalatagune mardipäev oli rohkem nagu meestepüha, siis tänasel kadripäeval on naiste ja tüdrukute kord põlvest-põlve edasi antud rituaale toimetada ja kõige selle käigus ka endile tähelepanu nõutada.

28. oktoober - simunapäev (28.10.2005)

30. november - andresepäev (30.11.2015) 2013. a andresepäeval Raplamaal Foto: Evelin Nummert Tänast andresepäeva ootasid kõige rohkem ehk meheleminekueas neiud, kel suur soov novembrikuu viimases öös oma tulevast näha. Arvati, et ka andresepäev on üks selline aeg, kui öösel on võimalik oma tulevase abikaasa nägu unes näha.

Künnipäev - 14. aprill (14.04.2005)


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam