•  

2006. a oktoobrikuu agrometeoroloogiline iseloomustus (20.11.2006 10:04)

Oktoober oli tänavu erakordselt soe (joon.1) — keskmine õhutemperatuur 3 kraadi tavapärasest kõrgem. Jõgeva juba 1922. algava vaatlusrea järgi on porikuu veelgi soojem olnud ainult kolmel aastal — 1967., 1995. ja 2000. aastal. Keskmine õhutemperatuur langes püsivalt alla 10 kraadi ja sellega koos lõppes aktiivne vegetatsiooniperiood alles oktoobri esimese kümme­päevaku lõpus, mis on tavalisest ligi kolm nädalat hiljem. Heinaädal kasvas kuu algul veel jõudsasti ja oktoobri esimesel poolel oli võimalik põuase suvega napiks jäänud rohusöödale talveks lisa varuda. Väga soe oli ilm ka kuu teisel poolel 22…27. kuupäeval. 24. oktoobril tõusis päeval temperatuur õhus Mandri-Eestis üle 15 kraadi, Kagu-Eestis isegi 16…17 kraadini. Jõgeval on 15 kraadist kõrgemat temperatuuri oktoobri lõpukolmandikus esinenud viimase 85 aasta jooksul ainult ühel korral 1943. aastal. Taimekasvuperiood vältas tänavu peaaegu oktoobri lõpuni. Ainult viimasel kolmel-neljal päeval jäi ööpäeva keskmine õhutemperatuur valdavas osas Eestist alla 5 kraadi, kusjuures nendest kahel päeval idapoolses osas ka alla 0 kraadi. Kirde-Eestis ning paiguti ka mujal moodustus 29…30. oktoobril selle sügise esimene ajutine 5…9sentimeetrine lumikate. Kõige tugevam oli külm 30. oktoobril, mil mõõdeti mandril miinimumtemperatuurideks õhus -5…-8 kraadi.

Efektiivset üle 5 kraadi soojust kogunes kuu jooksul Jõgeval 111 kraadi, mis on tavapärasest ligi kaks korda rohkem. Aktiivset üle 10 kraadi kogunes 140 kraadi tavalise 35 kraadi asemel. Kogu tänavune suvi oli nii soe, et nii efektiivsete kui ka aktiivsete temperatuuride summad, mis kogunesid soojal poolaastal, on senistele rekorditele lähedased.

Vihma sadas oktoobris Jõgeval 89 mm, mis on  keskmisest 23 mm rohkem ja moodustab tavapärasest summast 136%. Sajusem oli kuu algus ja viimane kümmepäevak. Kogu Eestis mõõdeti kuu sademete summadeks 55…162 mm (joon. 2).

Mitmel ööl (1…2., 6…8, 22…23. ja 27. oktoobril) esines paiguti äikest. Oktoobrikuu äike ei ole haruldane nähtus. Viimase 40 aasta jooksul on seda esinenud Jõgeval 16 aastal. Erandlikum on äikese esinemine mitmel korral oktoobrikuu jooksul. Jõgeval on varem kahel korral, nagu tänavu siinkandis oli, ette tulnud äikest viimase 40 aasta jooksul ainult kolmel aastal.

26. oktoobril võis jälgida mitme tunni vältel omapärast loodusnähtust — halo, s o  vikerkaarevärvides rõngast ümber päikese. Halo teke on seotud valguse murdumisega õhus hõljuvates jääkristallides ja nähtus ennustab sügisperioodil halba ilma (suure saju lähenemist), mis ka seekord paika pidas. Järgnes 27…28. oktoobri tugev sügistorm, mis tõstis veetaset meres ja põhjustas ka maismaal vihmasajuga kaasnenud tormituultega puude murdumist, hoonete katuste lõhkumist ning hulgaliselt elektrikatkestusi.

Kuiva suve ja väheste sademetega septembri teise poole järel oli oktoobri algul muld kuiv (joon. 3). Porikuu esimestel päevadel sadanud vihmad suutsid niisutada esialgu ainult mulla pealmist kihti, hiljem niiskusolud paranesid ka sügavamal. Sooja sügisega jõudsid septembri esimesel poolel külvatud taliviljade orased areneda kuu lõpuks 5 võrseni.

Mitmed taimeliigid õitsesid teistkordselt (võililled, õunapuud, kullerkupud, sinililled). Koristatud ja veel kündmata rapsipõllud kollendasid õitest. Temperatuuri langus kuu viimastel päevadel oli taimede jaoks liiga järsk. Päikest oli vähe, ilm soe ja sombune, temperatuuri ööpäevane kõikumine väga väike, mistõttu kujunesid karastumistingimused taimede jaoks enne saabunud külmasid ebasoodsateks. Suure osa lehtedest viis puudelt ja põõsastelt alles 27…28. oktoobri tormituul. Võõrliikidel (sirel, laialehine pärn, karvane viirpuu jt) püsisid lehed alles rohelistena ning jäid okstele endiselt külge vaatamata tormituultele. Samuti võis näha lehti kuu viimasel päeval arukasel ja marjapõõsastel. Halvasti karastunud taimed omavad väiksemat vastupanuvõimet külmale.

Jõgeval, 06. 11. 2006.
Koostanud Laine Keppart
Jõgeva SAI agrometeoroloog-ekspert

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam