•  

Detsembri kolmas nädal: miinuskraadidega vihm (25.12.2008 11:02)

Autor: Ele Pedassaar, sünoptik

Foto: Rauno Paap
detsembripiltide galeriist

Läinud nädal möödus Eestis kahe võimsa keerise rindejoonel. Nädala esimestel päevadel hoidis ohje enda käes Venemaal võimutsev üüratute mõõtmetega külm kõrgrõhuala, mis selge taeva all kohe esmaspäeva öösel (15.12) õhutemperatuuri Eesti kagunurgas, Võrus -9ºC-ni langetas. Nimetatud näitaja jäi ka nädala üldiseks miinimumiks. Samal ajal tegi Lääne-Euroopat valitsev madalrõhkkond meeleheitlikke pingutusi, et sooja ja niisket õhku Läänemere idakaldale saata. Tulemusena juhtus see, mis ikka juhtub, kui soe ja niiske õhumass üritab külmal ajal visale külmale ja kuivale õhule vastu hakata. Kõigepealt tekkisid loomulikult udu ja jäide, parimad sõbrad. Järgnesid tahked sademed, teraline lumi ja jäävihm. Viimane kujunes tõeliseks autojuhtide kiusajaks, kui kiirelt külmale klaasile jäätus. Tekkinud klaasja kile klaasilt kraapimine võttis aga omajagu lisaaega. Piisad ühinesid ka udu sees ja langesid uduvihmana maale.

Niimoodi võideldes möödus mõni päev ja lõpuks kõrgrõhuala väsis. Neljapäevaks (19.12) oli madarõhkkonna toel saartel õhutemperatuur tõstetud üle 5 soojakraadi (nädala maksimumtemperatuuri näitas  Ristna: 5,5ºC) ning sadas puhast vihma. Ida-Eestis oli veel paar kraadi külma ja sademed jõudsid maapinnale tahkes faasis, enamjaolt suurendati siiski lumikatet.

Reedel saabus lisaenergiat ka lõunapoolsematelt laiustelt: sadu muutus tihedamaks. Saartel oli ööpäevaringselt üle 4ºC sooja ning ladistas vihma sadada, mandril jäi õhutemperatuur 0ºC lähedale, ida pool oli endiselt paar kraadi külma ning lumikate sai lisa. Laupäeval sarnane tendents jätkus, lõunakaare tuul tugevnes saartel 16 m/s. Pühapäeval jäime Eesti kohal täituva tsükloni sooja sektorisse: õhutemperatuur tõusis ka Ida-Eestis kergelt plusspoolele ning märg lörts kärpis veidi mahasadanud lund. Lumikatte paksus ulatus nädala lõpus Eesti kirdenurgas 13, kagunurgas 18 cm-ni. Eesti lääneosas pesi vihm maa puhtaks, saartel pani aga vihm lausa sinililled õitsema.

Foto: Leili Valdmets
detsembripiltide galeriist

Olukord veekogudel:
Kolmapäeval (17.12) tekkis Pärnu lahele 4 cm paksune kinnisjää, läänest pealetunginud tsüklon aga lõhkus selle paari päevaga ära, nii et nädala lõpuks võis näha vaid lahel ulpivaid jäätükke. Mujal lahtedes oli meri veel jäävaba, veetemperatuur jäi enamjaolt +1…+3ºC vahele, tõsi küll, Narva lahes oli veesooja vaid 0,2ºC, samas Paldiski juures oli veetemperatuur lausa 4,6ºC kõrge.
Jõgede ja järvedega oli lugu selline, et kui nädala algul olid paljud neist kergelt jääkirmega kaanetatud, siis nädala lõpuks oli veetemperatuur kõikjal taas plusskraadides.

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam