•  

Suvised tormid: kuidas olla tormiks valmis ja ennetada kahjusid? (20.07.2022 15:39)

Autor: Sisuturundus

Suvised tormid on raputanud Ida-, Lääne - ja Lõuna-Eestit, mille käigus said kannatada mitmed kodud. Keerulised ilmaolud on Gjensidige kindlustuse statistika kohaselt peamine varakahjude põhjustaja. Siinkohal tuletab Päästeamet meelde, kuidas tuleks enne tormi ja selle ajal käituda.

Eelmisel aastal puutusid Gjensidige kindlustuse kliendid kõige enam kokku tormi poolt põhjustatud veekahjudega, mis moodustasid 35% kõikidest laekunud varakahjuavaldustest. Sel aastal on aga Gjensidige esindaja Denis Nikolajevi sõnul üks  tähelepanuväärsemaid tormist tingitud kahjujuhtumeid tuulega ära lennanud kortermaja katus. „Veebruarikuise tugeva tuulega lendas peaaegu tervenisti ära kahekorruselise kortermaja katus, mille hüvitiamine läks kokku maksma 73 000 eurot.”

Veekahjud on Nikolajevi sõnul enamlevinud kahjustused, siis tuleb palju ette hoonetele või autodele kukkunud puid. „Sellest lähtudes soovitame perioodiliselt üle kontrollida kinnistul kasvava kõrghaljastuse ja lasta spetsialistil enne tormihooaega üle vaadata haigustunnustega, viltu vajunud või kahjustada saanud puud, sest ainult eksperdid oskavad anda kõige parema hinnangu puude elujõulisusele ja nõnda on ka suuremad kahjud ennetatavad.”

Lisaks soovitavad kindlustusandjad veenduda, et kodukindlustuse leping  sisaldaks vastutuskindlustuse kaitset, mis katab ootamatud kulud siis, kui kliendi kinnistul kasvav puu kahjustab naabri vara.

Tormihoiatus pole naljaasi

„Tormihoiatuse korral tuleb kindlasti läbi mõelda kõik kodused asjad, mida torm võib mõjutada. Kodus peaks olema varu toiduainetest ja joogiveest, alternatiivsed valgusseadmed  ning külmal ajal ka küttelahendused. Viimane on oluline, kuna  kui torm peaks ära viima elektriühenduse, siis tuleb mõnda aega ilma selleta hakkama saada,” tuletab meelde Päästeameti meedianõunik Silver Kuusik.

Enne saabuvat tormi peaks korjama õuest, rõdudelt ning terrassidelt kokku kõik asjad, mis võivad tugeva tuulega lendu minna. Lisaks tasub jälgida seda, et autod ei oleks pargitud puude alla. „Tugeva tuule korral on tormi- ehk tuulemurd võrdlemisi sage tekkima ja nii on võimalik vältida sõidukite kahjustusi. Veel on mõistlik jälgida, et auto kütusepaak oleks alati vähemalt poolenisti täis, juhuks kui peaks tekkima vajadus kuhugi mujale liikuda. Tormihoiatusi tuleb võtta tõsiselt,” sõnas Kuusik.

Ohtlik autosõit

Kuusiku sõnul tasub tormi ajal püsida siseruumides ning vältida autoga sõitmist. Juhul, kui sõit on vältimatu, tuleb valida selleks sobiv sõidukiirus ning arvestada puude teele langemise ohuga või muude takistustega. „Asjaolu mida inimesed tavaliselt ei tea on see, et võimalusel tasub tormi ajal vältida ka kütmist, sest korsten võib tugeva tuule tõttu tagurpidi käima hakata, mis tähendab, et kui tuul on väga suur, võib see kaaluda üles korstna tavapärase tõmbe.”
„Päästjate jaoks toob torm enamasti kaasa väga palju väljakutseid,” tõdes Päästeameti meediaesindaja. „ Kõige rohkem tuleb tormi korral tavaliselt eemaldada teele langenud puid, et vabastada sõidusuundi ning sama  on toimunud ka tänavuste tormide korral. Inimvigastuste ja otsest ohtu põhjustavate purustuste korral tuleb helista hädaabinumbril 112.”

Eelmised artiklid:

Kuidas mõjutab ilm meie psühholoogiat? (01.06.2022) Kas te olete tähele pannud, et vihmase ilma puhul on enesetunne kuidagi loid ning energiat jääb vajaka? Raskematel juhtudel hakkavad ka liigesed valutama ning peavalu rõhub ka kõige rahulikemal hetkedel. Tegemist ei ole lihtsalt kujutlusvõimega või et vanem generatsioon seda meile aastate algusest peale rääkinud on, mis aga omakorda tähendaks, et see kõik tõsi on. Tegemist on faktiga, mis on nüüdseks juba teaduslikult tõestatud.

Väljas jahe? - 4 lõbusat tegevust toas (01.06.2022) Perekondlikud kokkusaamised on alati märgiks viia oma tegevused toast õue, sest vaid nii saavad kõik osa kehalisest aktiivsusest ning koosviibimise rõõmust. Väljas toimetades kaasatakse tavaliselt kogu pere ühiskondlikesse eesmärkidesse, kuid kui ilm on kehva ning liiga jahe, tuleks siiski tagasi tuppa kolida. Kuid mida põnevat ning lõbusat saab toas teha, kui kogu pere on koos ning ruumi vähe?

Telk – vastavalt ilmale ja kohale (01.06.2022) Vaadates erinevaid nimekirju ja soovitusi, võiks matkamiseks soetada suisa terve kaubikutäie varustust. Mis mainitud saab, on reeglina erinev, küll leiab aga alati sellise eseme nagu telk. Pole ka ime. Tegu on matkaseltsilisega, mis on kodu väljaspool kodu, pakub turvalist varjualust ning hoiab sind kuiva ja mugavana.

3 võimalust säästa elektrit ja hoolida keskkonnast (29.12.2021) Seoses kõrge elektrihinnaga oleme kõik hakanud mõtlema, kuidas säästa energia. Kuidas seda ka teha hoolides keskkonnast, mitte lihtsalt väiksemast elektriarvest? Jagame kolme mõtet, kuidas seda teha.

Naiste villased ja soojad mantlid (29.11.2021) Jahedamad ilmad tähendavad vajadust oma garderoob üle vaadata. Mis sobis suvel, on talvisel ajal liigagi õhuke. Ilmade pimenemisega samal ajal ongi vaja välja otsida naiste soojad mantlid. Talveks sobilikud naiste mantlid ei ole aga kõik identsed. Kuidas siis teada, millised naiste mantlid sobivad ja millised mitte?

Põnevad sügisõhtud Euroleague korvpalli saatel (19.11.2021) November on peagi lõppemas ning see tähendab, et päevad muutuvad aina lühemaks ja õhtud pikemaks ning jahedamaks. Külmakraadid ja tume pilt akna taga aga ei takista sul oma õhtud põnevamaks muuta. Kuumad Euroleague mängud panevad su sügisesi miinuskraade unustama!

11 põhjust, miks soetada koju robottolmuimeja (20.10.2021) Enamike inimeste jaoks on koristamine tüütu ja aeganõudev tegevus. Seda ei jõuta teha enne kodust väljumist ning pärast tööd ollakse küürimise ja puhastamise jaoks liialt väsinud. Tihti võetakse suurem koristus ette nädalavahetuseti ning sel juhul kulub selle peale vähemalt pool, kui mitte terve päev.

Kas valida robotniiduk vihmaanduriga või ilma selleta? (20.10.2021) Robotniidukid on võrdlemisi uus nähtus. Nende populaarsus kasvab kiiresti, sellega koos ka küsimus, kuidas endale sobivat masinat valida. Enamasti jõuavad taolised arutlused välja ühe ja sama teema juurde – kas eelistada vihmaanduriga robotniidukit või valida andurita robotmuruniiduk.

Ilmastiknähtustele panustamine (07.09.2021) Foto: Koidula Kliimann

Sademete tõenäosus – Kuidas mõjutab ilm peaaegu kõiki tulemusi (26.07.2021) Ilmselt ei ole see meile kellelegi üllatuseks, et sademed mõjutavad meie igapäevases elus äärmiselt palju tegureid. Kõige lihtsama näitena, kuidas sademed mõjutavad otseselt tulemust, on sport.

Ilmaennustustustest (15.03.2021) Aga kuidas jõudis ennustamine lindude lendamise ja puulehtede värvi vahetumise pealt üsna täpsete ilmaprognoosideni?

Kehv ilm rikub meeleolu? 5 soovitust, kuidas tuju tõsta! Sisuturundus (03.12.2020) Käes on aastaaeg, kus me loodaksime näha juba maapinda ja puid katmas ilusat kohevat lund, kuid pigem saame näha vihmaseid ja kõledaid ilmu. Justkui oleks sügis jälle venima jäänud, saadavad meie päevi hallikad pilved, kust alla sadada võib vihma ja lörtsi. Linnatänavad muutuvad poriseks, mänguväljakud jäävad tühjaks ja õuetegevused asenduvad tubastega. Igavuse peletamiseks tuleb kasutada veidi loovust, et tubane aeg oleks meeldivalt ja huvitavalt sisustatud. Siin on sulle 5 soovitust, mis aitavad kehva ilma korral toas olles leida tegevust ning viia mõtted eemale sombusest ilmast.

Kuidas külm mõjutab Sinu sõidukit (19.12.2019) Foto: Peeter Rokk Külm ilm võib sinu sõidukile mõjuda päris rängalt. Et ära hoida kulukaid parandustöid siis soovitame viia ennast kurssi sellega, mida miinuskraadidesse langenud ilm võib sinu masinaga teha. Külm ilm võib mõjuda palju kiiremini, kui esialgu oodata võiks, nii et tee kindlaks, et võimalused auto korralikuks käivitumiseks on nii soodsad kui vähegi võimalik. Ekstreemselt külm ilm võib auto aku tühjaks tõmmata ja see omakorda peatab auto korrektset käivitamist.

Nanotehnoloogia kaitseb saapaid suure sula eest (25.01.2019) Eestis toodetud nanokaitsevahendid hoiavad jalad kuivana ning pärsivad niiskuskahjustuste ja plekkide teket nahk- ja tekstiilesemetele. Sünoptikud ennustavad lähipäevadeks kogu Eestis tõsist sulailma. Kui tahta täpsem olla, tähendab see läga, liga, löga, soppa, pori, niiskeid jalgu ja rõvedaid soolajälgi saabastel. Nii kurb kui see ka poleks, lõppeb iga lumi ühel hetkel, kuid sulaveest ja räpasest plögast tekkivaid ebamugavusi saab lihtsasti ja mugavalt ära hoida.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam