•  

Jõulunädal: nii valged kui mustad jõulud  (30.12.2008 09:41)

Lumi põhjarannikul esimesel jõulupühal
Foto: ilm.ee

Nädala algul jõudis koos tsüklonitega nii lääne kui ka abiväena lõuna poolt Eestisse ports sooja õhku ning õhutemperatuur kerkis saatel üle 6 soojakraadi (nädala maksimum mõõdeti esmaspäeval, 22.12 Vilsandil +6,4˚C). Ida-Eesti valge lumevaip sai küll veidi räsida kergete plusskraadide poolt, kuid püsis kindla tekina maas.

Kui esmaspäeva öösel tõusid tuulepuhangud saartel 23 m/s, siis teisipäeva ööl liikus Skandinaaviast üle Soome kagu suunas aktiivne madalrõhkkond, mille lõunaservas sadas Ida-Eestis lund ja lörtsi, lääne pool vihma. Saartel pöördus tsükloni järel tuul loodesse ning iilid tugevnesid 29 m/s, mandri lääne- ja põhjarannikul ulatusid puhangud 20-23 m/s. Koos tuule loodesse pöördumisega jõudis meile põhjast külmemat õhku ning teisipäeva hommikuks langes õhutemperatuur saartel +2, mandril 0…-1˚C-ni. Päeval jätkus Soome lahe idaosa kohalt kagu suunas taanduva madalrõhkkonna lääneservas külma õhu juurdevool, Kesk- ja Ida-Eestis sadas lund, läänerannikule ja saartele sajupilved ei küündinud. Skandinaaviast läheneva kõrgrõhuharja eel hakkas õhtu poole järele andma ka tuul.

Kolmapäeval (24.12) ehk jõululaupäeval jäi Eesti Venemaale kaugeneva madalrõhkkonna ja läänest läheneva kõrgrõhuharja piirimaile: Ida-Eestis sadas kerget lund ning õhutemperatuur langes õhtuks -4˚C-ni, Lääne-Eestis oli kõrgrõhkkonna toel rohkem selgimisi, miinusesse langetas põhjakaare tuul õhtuks temperatuuri ka saartel.

Jõulude esimene püha (25.12) möödus vaikse põhjakaare tuulega, Ida-Eestis kerge lumesajuga ning valdavas Eestis miinuskraadidega.

Jõulude teine püha (26.12) tõi ilmakaardile veidi muutusi: Skandinaaviast liikus üle Soome itta  madalrõhulohk, mille lõunaservas pöördus tuul Eestis edelasse ja õhutemperatuur tõusis saartel hommikuks +4˚C-ni, mandri lääne- ja põhjarannikul päeva peale 0…+2˚C-ni, Eesti kagunurgas püsis termomeetri näit -4˚C juures. Öösel ja ennelõunal tibutas Lääne-Eestis vihma, ida pool möödus päev olulise sajuta.

Laupäevaks (27.12) nihkus sadu ida poole, sadas nii lund, lörtsi kui vihma. Õhtu poole pöördus mõõdukas läänekaare tuul põhja ning tugevneva kõrgrõhkkonna toel langes selgema taeva all õhutemperatuur hommikuks mandril mitmel pool alla 8 külmakraadi. Jõgeval mõõdeti pühapäeva (28.12) hommikul nädala miinimum: -11,7˚C.  Päev tõi selgimisi mitmel pool, õhutemperatuur jäi -5…-1, rannikul kohati 0…+1˚C vahele.
Lund oli nädala lõpus Ida-Eestis 10 cm ringis, Haanja kõrgustikul kuni 20 cm.

Veekogud.
Nii suuremad kui väiksemad siseveekogud saavutasid nädala lõpus 0˚C lähedase temperatuuri, üksikutes jõgedes oli veel sooja 2˚C.
Merelahtedes oli nädala lõpus sooja 1 kuni 2˚C, Narva lahes oli temperatuur 0˚C lähedal, Pakri poolsaarel oli seevastu sooja 4˚C.

28. detsembril Muhumaal
Foto: Leili Valdmets

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam