•  

Kevad hiilib lähemale (07.03.2008 00:00)

Talve viimased ponnistused toimusid eile, mil korraga saavutati nii lumikatte maksimum (Mõedaku 20 cm), kui ka imepärane veeseis märtsis Pärnus (+127cm üle keskmise). See viimane võib olla kõigi aegade veetaseme kõrgseis kevadel ja märtsikuus, sest tavaliselt on märtsis-aprillis vesi madalal ja isegi 20-30 cm alla Kroonlinna nulli. Lisaks tukub märtsi algul tavaliselt nii Pärnu laht kui Väinameri jääkatte all. Siin väike meenutus 2 aasta tagant, kui talv oli veel talve moodi.


4.märts 2006. Sarve otsast Rohukülla. Kas enam kunagi?
Foto: Merike Merilain

Lähematel päevadel hiilib sulava lume kannul kevad järjest kõrgematele laiustele, vaata >>> ning üle +10 kraadi päevane õhutemperatuur tuleb kõigepealt üle 50-nda laiuse ning peagi juba meie lähinaabrite juurde Leedus ning Lätis . Ka kodust pilti tasub jälgida, vaata >>>. 

Täna on itta lahkunud madalrõhuala õhurõhu tõusu foon loomas selginevat taevast ja säravat päikesepaistet. Kuid samas ööks vastu laupäeva jäätuvaid teepindu.

Laupäeval on aga tulekul soojem õhk veel ühe läänest läheneva tsükloni servas. Tsükloni kese tokerdab pikemat aega Suurbritannia kohal ja selle aja jooksul toob valitsev lõunavool meile suhteliselt sooja õhku. Sademete äraarvamine on üsna raske. Kui laupäeval võib lörtsi ja vihmasadu veel intensiivne olla, siis kaugemale ei tahaks küll ülearust vihma lubada. Seda enam, et talvel pakkusid nii jaanuar kui veebruar tavalisest poole suuremaid sajuhulki, vaata >>> ning jõgedel sadude tagajärjel ammu kõrge veeseis, vaata >>>.

Usume, et peagi saab märtsipäike pilvedest jagu ja lumi sulab. Kuid mullust kiiret soojenemist vaevalt tuleb, küllap ka kuu teises pooles on veel talviseid hetki ning pikemad prognoosid pakuvad neid ka aprilli.

Merike Merilain, EMHI

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam