•  

Aasta esimene nädal (07.01.2009 09:00)

Autor: Ele Pedassaar, sünoptik

Nädal, kuhu mahtus kaks aastanumbrit.

Nädala algul, esmaspäeva öösel langes kõrgrõhuala kaasabil Ida-Eestis õhutemperatuur kohati alla 10 külmakraadi (Jõgeval -11,6ºC). Päeval pöördus tuul Soomest itta liikuva madalrõhulohu tõttu läände ning Eestisse jõudis taas soojemat ja niiskemat õhku. Pärastlõunaks tõusis mandril õhutemperatuur kergelt plussi, saartel pea 4 soojakraadini. Vilsandil mõõdetud +3,9ºC jäi ka läinud nädala maksimumiks.

Foto: Leili Valdmets
detsembripiltide galeriist

Aasta viimased päevad ilmamuutust kaasa ei toonud: üle põhjalaiuste liikuvad madalrõhulohud puistasid Eestisse nii tahkemaid sademeid kui kerget vihma.  Õhutemperatuur langes öisel ajal sisemaal -3ºC-ni , päeval tõusis kergelt üle 0ºC, saartel valitsesid ööpäevaringselt plusskraadid.

Uue aastaga tulekuga saabus Eestisse ka uus ilm. Soomlastel möödus aastavahetus eriti tormiselt (ja seda sõna otseses tähenduses), kui aktiivne tsüklon üle Skandinaavia põhjatipu Põhja-Venemaale liikudes loode- ja põhjatuule uusaastaööl ligi 30 m/s paisutas. Meieni tugev torm ei ulatunud, siiski, pöörise edelaservas tugevnes loode ja põhjatuul Soome lahel iiliti 18, saartel 21 m/s, lumepilved ulatusid vaid Eesti kirdenurka. Peale keskööd hakkas õhutemperatuur kiirelt langema ning hommikuks valitsesid juba tervet Eestit miinuskraadid
(-6,7ºC Väike-Maarjas kuni -0,3ºC Ruhnus).
Päeva peale andis tuul vähehaaval järele ja loodetuul-taevaluud pühkis kõrgrõhuharjaga päiksegi pilve tagant välja. Õhtu poole lähenes merelt loode poolt aga uus madalrõhulohk, mis meie saartele uue aasta tervitusena valged lumehelbed kaasa tõi. Külma õhu juurdevool jätkus ja õhutemperatuur tõusis vaid kraadi paar.
2. jaanuari hommikuks langes õhutemperatuur juba 15 külmakraadist madalamale. Jõgeval mõõdeti külmakraade 17,3, kõige soojem oli Ristnas: -3,8ºC. Külmatunnet lisas Venemaa põhjaosa kohal väheliikuvaks jäänud madalõhkkonna servas uuesti tugevnenud põhjatuul 17-19 m/s. Kohati pudenes lund nii helveste kui kruupide kujul. Õhutemperatuur jäi Lõuna-Eestis 8, saartel 1 külmapügala kanti.
3. jaanuari ööl andis tuul taas järele ning õhutemperatuur langes veelgi. Nädala kõige madalam õhutemperatuur mõõdeti Jõgeva meteojaamas: -17,4ºC.
3. jaanuari hommik pakkus Tartu taevas nauditavat vaatepilti, kui lisaks igapäevasele valgusallikale (päikesele) ka valepäikesi nähti.

Vaikne ja külm öö põhjustas Lõuna- ja Ida-Eestis kohati ka udu tekke.

Foto: Leili Valdmets
jaanuaripiltide galeriist

Kui öösel sadas enam lund Põhjalahelt lõunasse laskuva osatsükloni tõttu meie saartel, siis laupäeva pärastlõunal lähenes Soome poolt madalrõhulohk, mis just mandril paljudesse kohtadesse lund juurde tõi.  
Pühapäeval tsükloni mõju vähenes ning Skandinaaviast laienes Eesti kohale kõrgrõhuala. Lumesadu jäi harvemaks ja ilm püsis külm.
Vaiksem ja külmem ilm kaunistas nädala lõpus nii traate, oksi kui hooneid härmatisega.

Foto: PeeterTeedla
Fotokonkursilt "Jõululumi"

Alanud nädala varahommikul mõõdeti külmakraade Jõgeval lausa 20,3.
Lumikatte paksus ulatus 5. jaanuari hommikul saartel kuni 14 cm-ni, mandri idaosas oli lund paar cm rohkem.  Mandri lääneosa oli suuremalt jaolt endiselt lumeta.

Olukord veekogudel.
Siseveed olid nädala lõpuks suuremalt jaolt kinni kaanetatud, üksikutel jõgedel ulatus veetemperatuur siiski veel 2 soojakraadini. 

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam