•  

8. nädala pilv! (28.02.2011 00:00)

8. nädala pilveks said Kelvin-Hemholtz pilvelained. 25. veebruaril pildistas neid Eve Kõrts ja 27. veebruaril Maret Saareleht.

Loe, mis on Klevin-Hemholtz pilvelained.

Eve Kõrts
Kelvin Hemholtz
25.02.2011 hommikul, Kesk-Eesti

Maret Saareleht
Päev sai otsa
27.02 Järvamaa

Veel mõned 8. nädalal pildile jäänud pilved:

Eve Kõrts
Suured lained
25.02.2011 hommikul, Kesk-Eesti

Jüri Kamenik: Mõnikord on pilved lainelised, kusjuures lainete vahel võib näha sinist taevast, kuid võib-olla ka ainult heledam riba, st pilvekiht ei katke. Undulatus-vorm võib tekkida kihtrünkpilvede (Sc, kõrgrünkpilvede (Ac), kiudrünkpilvede (Cc), aga ka kihiliste (kiht-, kiudkiht- või kõrgkiht-) pilvede puhul.
Undulatus-vormid tekivad tuulenihke tõttu, st tuulekiirus muutub kõrgusega, olles näiteks pilvekihi kohal tugevam kui pilvekihi all ja nii võib õhk hakata laineliselt liikuma. Lainelised pilved näitavad tihti saju lähenemist, kui need tekivad tihenevate kiudkiht- ja kõrgkihtpilvede alla. Kui undulatus-pilvede kohal on taevas selge, siis pilvisus üldiselt suureneb, kuid sajule ei lähe.
Undulatus ja asperatus on omavahel sarnased, sest mõlema erikuju puhul on pilved lainelised. Samuti on mõlemal tekkimisel oluline roll tuulenihkel. Antud fotol on öise jahtumise tagajärjel tekkinud inversioonikiht ja sellega seoses õhukesed kihtpilved. Kuna maapinnalähedal valitses ilmselt tuulevaikus, teatud kõrgusel aga oli õhu liikumine märgatav, siis tekkisidki kiiruste erinevuse tõttu pilvelained. Järgnev päev oli tõenäoliselt selge, sest päikese soojendava mõju tõttu on inversioon kerge kaduma ja sellega koos ka kihtpilved.

Lüüli Suuk-Aasmäe
Hommik
Pildistatud 22.02.10 Pääskülas

Ivo Aksli
Päikesesambad
Põltsamaa 23.02.2011. Külm ja selge ilm, sõrmedelgi hakkas külm.

Signe Nõmmik
Taevasilmad
Pildistatud Türil 27.02

Signe Nõmmik
Kiudpilvesilm
Pildistatud Türil 27.02

Kalmer Lehepuu
Roosa vaikus
21.02.2011. Valgamaa

Eve Kõrts
Roosad kiired
27.02.2011, Kesk-Eesti

Jane Faizullin
Pedassaarele

Ootame ilmaolusid kajastavaid fotosid! Pilte saab lisada ilmapiltide galeriidesse, need on jagatud kuude kaupa - praegu siis jaanuari omasse. Kui lumi sulanud ja esimesed kevadlilled oma ninad välja pistavad, saab avatud eraldi lillepiltide galerii jne. Lisaks on sel kuul käimas optiliste nähtuste fotokonkurss. Huvitavate pilvede pildid on alati oodatud, kevadel läheb aga lahti järjekordne Pilvejaht, kuhu tänavu saab lisada pilte, mida nähtud-pildistatud alates oktoobrist 2010. Jätkuvad ka pööripäevaste ilmaolude pildistamise fotokonkursid - esimesena on tulekul kevadise pööripäeva fotokonkurss.

Igal esmaspäeval välime välja eelneva nädala pildi. Enamaltjaolt laekub aga niivõrd palju huvitavaid fotosid, et saab välja valitud ka mõni eraldi teema (ime, pilv, tormipilt jne.) Ilmastikku iseloomustab muuhulgas loomade-, lindude ja teiste elusolendite käitumine ja nii ongi juba mitu aastat teiste nädalat iseloomustavate fotode seas ka nädala elukas.

Kõikide saabunud piltide hulgast valime aga igas kuus välja kalendrikuu pildi, mille trükib välja ja vormistab seinalepanekuks ArtPrint.

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam