•  

Aprilli agrometeoroloogiline iseloomustus (17.05.2007 10:03)

Aprill on tuntud oma muutliku ilma poolest ja nii oli see ka tänavu (joonis 1). Kohe jürikuu alguses läks jahedaks. Pärast märtsi lõpu erakordset soojust tundus ilm väga külmana, kuigi esimese kümmepäevaku keskmine õhutemperatuur osutus Jõgeval tegelikult 1922…2006. a keskmisest veidi kõrgemakski. 3…10. aprillini oli päeval sooja 3…8 kraadi ja kõige külmematel öödel langes termomeetri näit -5…-9 kraadini. Hommikuti oli muld pinnalt külmunud, rohi hallast valge. Ristiku kasvukõrgusel langes temperatuur Jõgeval -11,5...-12,5 kraadi. Külmatunnet süvendas tugev tuul. Samuti kiirendas tuul muldade tahenemist, mis muutusid harimisküpseks juba aprilli esimesel viispäevakul. Veelgi varem on saanud mullad harimisküpseks Jõgeval viimase 42 aasta jooksul 1990. aastal. Aprilli alguse jahedusega jäi looduse areng, mis märtsi lõpu seisuga oli Jõgeva andmeil jõudnud tavapärasest ligi kuu aega ette, peaaegu seisma. Juba 25…26. märtsil kasvu alustanud taliteraviljaorase lehed muutusid öistest külmakraadidest lillaks.

Ilm soojenes uuesti 11. kuupäevast alates. Kuu kõige soojematel keskpäevadel 16. ja 17. aprillil mõõdeti mandriosas maksimaalseteks õhutemperatuurideks 18…23 kraadi, ööpäeva keskmine õhutemperatuur oli tavalisest 7…8 kraadi kõrgem. Loodus muutus kiiresti roheliseks. Aedades avanesid marjapõõsaste lehed, metsadele andsid värske rohelise jume noored toomingate lehed. Lehtimine toimus nimetatud liikidel Jõgeval 2,5 nädalat 1964…2006. a keskmisest varem.

Uus jahe ilmaperiood algas 19. aprillist. Ööpäeva keskmine õhutemperatuur püsis tavapärasest madalamana 24. kuupäevani. Päeval oli sooja ainult 4…9 kraadi, ööd jäid nullilähedasteks. Sadas vihma, mille hulka tuli aegajalt lörtsi ja lund, esines äikest. 20. aprilli õhtupoolikul moodustus paiguti lühiajaline lumikate.  Kuigi vihmad segasid põllutöid, olid sademed väga vajalikud, sest muld oli muutunud pinnalt juba kuivaks ja tolmas. Samuti valitses looduses suur tuleoht. Nii märtsi viimasel kümmepäevakul kui ka aprilli esimesel poolel polnud õieti vihma tulnud. Viie päevaga (19…24. aprillini) sadas 15…35 mm, mis suutis mulda niisutada enam kui 10 cm sügavuseni.

Pärast jüripäeva läks ilm uuesti mõneks päevaks soojaks. 25…27. aprillil tõusid päevased temperatuurid 14…21 kraadini, kusjuures ka ööd olid valdavalt enam kui 5 kraadise temperatuuriga. Lühikese soojaperioodi lõpus 27. aprillil esines äike. Jürikuu viimased kolm päeva olid külmad. Mulla pinnal langes Jõgeval termomeetrinäit 29. aprillil –4 kraadini, rohu kasvukõrgusel –11 kraadini, õhus oli samal ajal külma ‑3 kraadi.  30. aprilli hommikul oli idapoolses Eestis lumi maas, puhus tugev tuul (mandriosas iiliti 19 m/s), aegajalt sadas vihma, mis vaheldus ajuti tiheda lumesajuga.

 

Kogu jürikuu keskmine õhutemperatuur osutus üldkokkuvõttes Jõgeval 1922…2006. a keskmisest 1,5 kraadi kõrgemaks. Sademeid esines aprillis 18…41 mm, mis moodustab pikaajalisest keskmisest 60…105%  (joonis 2).

Taimedele kasuliku soojuse (efektiivseid üle 5 kraadi) kasvav summa pärast talve oli kasvanud kuu lõpu seisuga Jõgeval ligi 100-kraadiseks, ületades pikaajalist keskmist enam kui 40 kraadi võrra. Loodus oli oma arengus tavalisest enam kui nädala võrra ees. Kuuvahetusel alustasid siinkandis karusmarjad õitsemist, mustad ja punased sõstrad enamikes aedades veel ootasid, talirukkil oli alumine kõrresõlm tõusnud mullapinnale, talinisul veel mitte, aprilli esimesel poolel külvatud suviteraviljad hakkasid tärkama, tee äärtes päikesepaistelistes kasvukohtades õitsesid esimesed võililled, metsaalused valendasid ja kolletasid ülastest, võis leida veel ka sinililleõisi.

Laine Keppart
Jõgeva SAI agrometeoroloog-ekspert

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam