•  

Süvavees toimuvad olulised muutused (08.03.2005 10:01)

Teadlaste kinnitusel on Lõunamere süvavee temperatuur ja soolasus oluliselt muutunud. Muutuste põhjuseks peetakse üleilmselt kliimasoojenemist, kuid muutus mõjutab omakorda globaalset kliimamuutust.

Seni peeti süvavett üsnagi stabiilseks. Uued tõendid aga näitavad veenvalt, et süvavesi on külmem ja magedam, kui kümne aasta eest. Antarktika kliima- ja ökosüsteemide ühisuurimiskeskuse teadlase dr. Steve Rintouli juhitav uurimisrühm võttis veeproove erinevaist paigust Antarktika ja Austraalia vahelistest süvaveekihtidest. Kõigist paigust tuli üks ja sama tulemus.

“Meie uurimistöö näitab, et vee liikumine sooja ookeanipinna ja sügavama jaheda vee vahel muutub.? selgitab Rintoul: “Ookeanivee liikumisel on suur mõju üleilmsele kliimale. Seega on oluline, et me mõistaksime miks muutused toimuvad ja miks need toimuvad nii kiiresti?.

Uuritavas piirkonnas on kaks põhilist süvaveeliiki – Ross merest pärit soolane vesi ja Antarktika Mertzi liustiku ümbrusest tulev magedam vesi. Just viimase osakaal Lõunamere vees on aga suurem, kui minevikus.

EDIE-t refereeris Arni Alandi

Allikas: Roheline Värav

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam