•  

Jaanuari 4 nädal. Pehme talv (28.01.2009 11:19)

Autor: Ele Pedassaar, sünoptik

Nädal algas külmakraadidega, kui Venemaale taanduv kõrgrõhuala ja Ukrainast ulatuv madalrõhkkond Atlandi läänevoolu pidurdada üritasid. Esmaspäev (19.01) möödus veel kerge lumesajuga, kohati piilus isegi päike pilve tagant. Õhutemperatuur püsis ööpäevaringselt -1…-4ºC vahel, õhtu poole langes selgema taeva taustal paar kraadi.
Saartel hakkas läänest lähenev hiigelpööris, mille kese asus Islandil, endast märku andma vähehaaval tugevneva kagutuulega.

20.01.2009
Foto: Leili Valdmets

Järgnev öö (20.01) möödus veel miinuskraadidega (-1…-6ºC) ja kohati kerge lumesajuga, päeval püsisid mandril miinused, saartel tõusis õhutemperatuur pärastlõunal kergelt plusspoolele. Õhtu poole jõudis saartele merelt madalrõhulohk koos niiske ja soojema õhumassiga: kagutuul tugevnes 16 m/s ning hakkas sadama tihedat lund ja lörtsi.

Kolmapäeva (21.01) öösel levis madalrõhulohk koos lume- ja lörtsisajuga üle vabariigi. Saartel läks sadu peale keskööd üle vihmaks. Vastukaaluks Eestile mõõdeti Venemaal Siberis sel ööl külma kuni 50ºC.
Madalrõhkkonna kese nihkus Islandilt kolmapäeva päevaks Norra läänerannikule. Selle lohk koos sajuga jõudis hommikul Eesti idaosa kohale ning üle Lääne-Eesti levis kõrgrõhuhari, mis tuule nõrgenedes udu arenguks soodsad tingimused lõi. Pärastlõunal taandus lohk ühes sajupilvedega itta Venemaale ning udu arenes ka Ida-Eestis. Õhutemperatuur tõusis -1ºC-ni Ida-Eestis kuni +3ºC-ni saartel.

Neljapäeval (22.01) kerkis väike madalrõhkkond Läänemere lõunaosast piki Baltimaade rannikut põhja. Eestis puhus öösel mõõdukas idakaare tuul, alates Lõuna-Eestist hakkas sadama lund. Hommikuks levisid sajupilved üle terve Eesti. Tuul pöördus päeval lõunakaarde ning lumi asendus lörtsi ja vihmaga. Kui Põhja-Eestis valitsesid miinused, siis lõuna pool oli sooja kuni 2ºC.

Reedel (23.01) eemaldus madalrõhkkond Soome kohale. Selle järel sadas Eestis öösel ja ennelõunal mitmel pool lörtsi ja vihma. Päeva peale sirutus Venemaalt kõrgrõhuhari, mis pilvi hajutas ja kohati päikese välja võlus. Reedese päeva peale jäi ka õhutemperatuuri nädala maksimum, kui Ruhnus mõõdeti sooja 3,1ºC.
Reedene õhtu tõi endaga kaasa ilmamuutuse. Selgem taevalaotus põhjustas maapinnal kiire jahtumise ja paljudes kohtades arenes udu.

Soodajärv, Keila vald 
 23. jaanuar 2009, järv on jääs ja autoga sai seal peal ringi sõidetud.
Foto: Marleen Matvejev

Laupäeva öösel (24.01) langes õhutemperatuur kõrgrõhuharja toel Jõgeval -10,8ºC-ni, mis jäi ühtlasi ka nädala miinimumiks. Laupäeva pärastlõunal lähenes lõuna poolt uus lohk ning Lõuna-Eestisse jõudsid uued sajupilved, seekord vihmana. Õhtuks oli õhk üle Eesti soojendatud 0…+2ºC-ni.

Pühapäev (25.01) möödus Eestis läänest ulatuva madalrõhkkonna servas sombuselt ja sajuselt. Euroopa oli aga nädalavahetusel tugeva tormi meelevallas.

Lumikatte paksus suurenes nädala jooksul pea kõikjal. Näiteks Saaremaal mõõdeti esmaspäeva (26.01) hommikul lund kuni 9 cm, mandri lääneosas kuni 12 cm. Virumaal mõõdeti lumikatte paksuseks kohati 15 cm, Võrumaa kagunurgas Haanjas 34 cm.  

Sula ja lumememmed kuuluvad kokku. 25.01.09 Nõmmel
Foto: Lea Marmor

Veekogud.
Üle Eesti valitsenud 0ºC-ne või siis veidi üle selle valitsenud õhutemperatuur jääd juurde küll ei kasvatanud, pigem kahandas ja mitte ainult jääd. Näiteks Väinameres oli nädalavahetusel veetase lausa nii madal, et häiris laevaliiklust.
15-30 cm paksune jääga sai uhkeldada vaid Soome lahe idaosas olev Peterburg, Eesti poolses osas ulpisid vaid jää algliigid.
Meie läänerannikul ulatus jääkatte paksus kohati 15 cm-ni, samas esines ka mitmel pool lahvandusi. 

Eelmised artiklid:

Südatalv?! (21.01.2009) 12.01.2009Foto: Leili Valdmetsjaanuaripiltide galeriist Jaanuari kolmas nädal. Südatalv?! Nädala algus tervitas meid üsna kobedate plusskraadidega, mõnel pool isegi 12. jaanuari päevarekorditega.  Samas jäid need päevarekordid alla Tartus mõõdetud päeva ja ühtlasi nädala maksimumtemperatuurile: +6,5ºC. Soe õhutemperatuur meelitas lumele näiteks Valgamaal ühe rööviku, mis omakorda ei jäänud märkamata ühel tublil fotograafil. Sooja ilma põhjustajaks oli Norra merelt üle Soome Venemaale ulatuv mitmepealine madalrõhuala, mille lõunaservas puhuv tugev edelatuul (12.01. öösel Sõrves kuni 24 m/s) tõi Atlandi ookeanilt Eesti kohale soojemat õhku. Muide, sel päeval +4ºC-st madalamaid õhutemperatuure ei esinenud Eestis mitte kusagil.

Karm talv ja pehme talv. Kumb on meie oma? (14.01.2009) Foto: Leili Valdmetsjaanuaripiltide galeriist Jaanuari teine nädal.Nädal, mis seekord hõlmas tervet jaanuarijuppi, mahutas endasse kiirelt vahetuvaid ilmapilte. Nädal algas jaanuarile kohaselt vaikselt ja kargelt, kui Jõgeval mõõdeti külma 20,3ºC.  Üksikutes kohtades liugles talvetaevast alla kergeid lumehelbeid, kohati tikkis härmatis õhuniiskuse arvelt okstele ja hoonetele kaunistusi. Pakane oli selleks ajaks praktiliselt kõik siseveekogud kinni kaanetanud, samuti toimus merel agar jää moodustamine.

Aasta esimene nädal (07.01.2009) Foto: Leili Valdmetsdetsembripiltide galeriist Nädal, kuhu mahtus kaks aastanumbrit. Nädala algul, esmaspäeva öösel langes kõrgrõhuala kaasabil Ida-Eestis õhutemperatuur kohati alla 10 külmakraadi (Jõgeval -11,6ºC). Päeval pöördus tuul Soomest itta liikuva madalrõhulohu tõttu läände ning Eestisse jõudis taas soojemat ja niiskemat õhku. Pärastlõunaks tõusis mandril õhutemperatuur kergelt plussi, saartel pea 4 soojakraadini. Vilsandil mõõdetud +3,9ºC jäi ka läinud nädala maksimumiks.

Jõulunädal: nii valged kui mustad jõulud (30.12.2008)

Detsembri kolmas nädal: miinuskraadidega vihm (25.12.2008)

Tasakaaluolek ja väike soojasüst (16.12.2008)

Meie laiuskraadil oskab Emake Loodus üllatada (10.12.2008)

Novembri viimane nädal ehk kuidas talv kiiresti ära kadus (02.12.2008)

Nädal oli täis üllatusi (26.11.2008)

Eelmise nädalaga lõppesid keskmisest kõrgemad temperatuurid (18.11.2008)

Novembri algusesse mahtusid tuule- ja soojarekordid ning esimene lumi (12.11.2008)

Tavatult soe oktoober tõi rekordeid (04.11.2008)


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam