•  

Kliimasoojenemine ähvardab enamikku Alpide taimeliike (06.06.2005 07:36)

Värskest uurimistööst ilmneb, et üleilmne kliimasoojenemine ähvardab rohkem kui pooli Euroopa taimeliike hävinguga. Eriti suures ohus on vahemereäärsed ja Alpide liigid.

Üle poolte Euroopa taimeliikidest on 2080. aastal üliharuldased, kui neid üldse alles on. Enim taimi kaob Vahemere põhjarannikul, Lõuna-Portugalis ja Edela-Hispaanias ning mägismail, kus taimi ohustavad nii soojem ilm, kui ka veepuudus.

Prantsusmaal, Grenoble's asuva Alpide Ökoloogialabori teadlase Sandra Lavoreli sõnul kaob suur osa taimeliikidest ka mõõdukaimate stsenaariumite käivitumise korral. Alpid on eriti suures ohus seetõttu, et seal on palju nišiliike, mis harjunud väga kindlate ja kitsapiiriliste elutingimustega. Piisab pisikesest nihkest ühes eluvajalikus teguris, et taimeliik välja sureks. Alpitaimed on harjunud karmi pinnase ja külmaga. Kuid just need kaks tegurit ähvardavad nüüd täielikult kaduda. Enamasti liiguvad taimeliigid kliima soojenedes ülespoole. Alpides on see piir aga juba käes.

Põhja-Euroopa erinevaist taimeliikidest nii lagedaks ei jää. Suures osa seetõttu, et kui külmalembesed taimed välja surevad, tulevad nende asemele koos soojaga ka lõunapoolsed soojalembesed liigid.
 

Deutsche Welle põhjal Arni Alandi  Roheline Värav

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam