•  

2007. a septembrikuu agrometeoroloogiline iseloomustus (09.10.2007 14:23)

Kui tavaliselt on mihklikuu algus veel suviselt soe ja edaspidi hakkab ilm jahenema, siis tänavu läks vastupidi (joonis 1). Septembri alguse ilm oli sel aastal päris sügisese moega. Kohe kuu alguses esinesid paiguti maapinna lähedal nõrgad öökülmad. Väga jahedad olid ka 8. ja 10. septembri ööd, kui hall oli maas ja osa taimi sai külmast kannatada. Idapoolses Eestis mõõdeti nendel öödel õhus kuni -2 kraadi külma. Mihklikuu esimese kümmepäevaku keskmine õhutemperatuur osutus tavapärasest 2...3 kraadi madalamaks. Jaheduse mõjul hakkasid puude lehed värvuma ja maastik muutus idapoolses Eestis varakult sügiseselt värvikirevaks. Puude alt võis korjata sarapuupähkleid ja tammetõrusid.

 

Kuu keskpaiku hakkas ilm soojenema. Tänavuse septembri kõige soojemateks päevadeks osutusid kaks viimast päeva, kusjuures ka nende vaheline öö oli soe (üle 10 kraadi). Mihklikuu õhutemperatuuri maksimumideks mõõdeti mandril 21...23 kraadi, Huvitav on tõdeda, et septembri viimane kümmepäevak on olnud keskmise õhutemperatuuri järgi Jõgeva 1922. aastast algava vaatlusrea järgi veelgi soojem ainult kahel eelneval, s o 2005. ja 2006. aastal. 

Vihma sadas septembris väga erinevalt (joonis 2). Kagu-Eesti sai paiguti ainult pool sademete kuu normist, Lääne-Eesti ja saared aga kohati kuni kaks normi.  Suurimad ööpäevased sademete hulgad ulatusid mõnel pool 30...60 millimeetrini. Tugevamad vihmad esinesid 1...4., 9.(saartel), 13...21. kuupäeval. Rohketest vihmadest tihenes pinnas ja muld püsis sadude järel põldudel liigniiskena pikka aega. Septembrivihmadele eelnesid augusti lõpu sajud, mille raskuspunkt samuti oli läänepoolses Eestis ja saartel. vihmad takistasid taliviljade külvamist, rapsi, kartuli ja köögiviljade koristust ning muid põllutöid. Liigniiskus muutis tärganud orased kollaseks. Septembri viimase nädala kuivade ja soojade ilmadega põldude seisukord paranes. Mihklikuu rohked sajud panid seened metsa all kasvama ja sooja ning kuivapoolse suve järel hakkasid mitmed taimed teistkordselt õitsema.

Efektiivseid üle 5 kraadi temperatuure kogunes mihklikuu jooksul Jõgeval (SAI automaatilmajaama andmete järgi) 169 kraadi, mis on lähedane summa 1946…2005. a keskmisele. Kasvavas kokkuvõttes kogunes efektiivseid temperatuure septembri lõpu seisuga 1568 kraadi, mis ületab keskmist ligikaudu 200 kraadi võrra. Septembrikuu aktiivsete temperatuuride summa oli Jõgeval 215 kraadi, mis on samuti keskmisele lähedane summa.

05.10.2007.
Laine Keppart
Jõgeva SAI agrometeoroloog-ekspert
Täiendatud 07.10.2007

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam