•  

Lahke jürikuu (04.04.2008 00:00)


Kerge lähenemiskatse
Foto: Ilme Laane
2008.a. aprillipiltide galeriist

Heldelt päikest ja sooja jaganud jürikuu algus andis eilse päeva tulemuseks +15,6°C Pärnus. Nii kõrget õhutemperatuuri pole neil päevil läänerannikul enne mõõdetud, küll on aga Tartus 1990.a. 3 aprillil kätte saadud koguni 19 soojakraadi.

Eks kõik ootavad juba põnevusega, kuhu see ilm siis edasi kaldub, ei saa ju olla, et aprillist otse suvesse. Ilmakaardid lubavadki, et suhteliselt soe õhumass hakkab Balti riikide kohal jahtuma või õigemini, kuna meie kohale on saabumas nn. kõrgrõhusadul ehk eikellegimaa kahe kõrgrõhuala ja kahe madalrõhuala vahel, siis saab võimust ikka külmem pool.

Seega on juba täna suurem tõenäosus, et rannikul pöördub tuul ja hakkab puhuma külma mere poolt. Põhjarannikul seega põhjakaare tuul, läänerannikul läänekaare tuul ning Peipsi poolt ikka idakaare tuul. Kõigis neis vee-äärsetes paikades suurt üle 10 kraadi ei tõuse, pigem jääb veelgi madalamaks.

Edasi võib ohjad haarata Norra merele saabuv tsüklon, mida piitsutab tagant põhjalaiustelt Briti saartele ja edasi kaugemale Lääne-Euroopasse tungiv külm kiire õhuvool. Samas peaks see protsess tsükloni idaservas liikvele laskma lõunapoolsete laiuste sooja õhumassi.
See aga võtab natuke aega ja nii ta paika pandud on, et läheneva tsükloni idaservas läheb aina pilvisemaks ja sajualad vajuvad lähemale.
Kuid esialgu poole ka tsükloni tagalapoolele sattumist ette näha, seega otsustavat külmalainet lähemat päevad ei too.

Kriitiliselt tuleks suhtuda ka erinevatesse USA ilmamudeli ilupiltidesse, mis päev-päeva järel nii vihma kui lörtsi pakuvad, pigem jääb ilm kuivapoolseks ja kulutuli võib puhkeda igas paigas, kus hooletuid leidub, vaata >>>

Merike Merilain, EMHI

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam