•  

Akadeemikud kutsuvad valitsusi kliimasoojenemist pidurdama (10.06.2005 23:32)

 Maailma juhtivate riikide teaduste akadeemiad manitsevad oma valitsusi otsustavamalt tegutsema võitluses kliimamuutuse vastu. Akadeemikute sõnul peavad ja saavad kõik riigid rakendada rahanduslikke meetmeid kasvuhoonegaaside õhkupaiskamise vähendamiseks.

Vastava avalduse tegid maailma juhtivaid tööstusriike ja Venemaad ühendavad G8 grupi liikmesriikide akadeemikud kolmapäeval, 8. juunil. Pöördumisele on alla kirjutanud juba 11 riigi, sealhulgas Hiina ja India, teadlased.

Akadeemikud loodavad, et nende häält võetakse kuulda G8 kohtumisel juulis Šotimaal, kus Suurbritannia peaminister Tony Blair on lubanud kliimamuutusega seonduva kavva võtta.

Avalduses öeldakse muuhulgas, et ilmselt võib suurema osa viimaste aastakümnete soojenemisest kanda inimtegevuse arvele. Seega saab valitsuste kiirete, otsustavate ja läbimõeldud sammude abil atmosfääri kasvuhoonegaasisisaldust oluliselt vähendada.

Suurbritannia Kuningliku Seltsi president lord May lisab, et maailma liidrid ei saa enam kasutada ebaselgust kliimasoojenemise mõnes aspektis vabandusena kiirete meetmete tarvitamatajätmise pärast.
May peab USA poliitikat eksitavaks ja rõhutab, et avaldusele lisavad kaalu arengumaade suurimate kasvuhoonegaasieritajate Hiina, India ja Brasiilia teadlaste allkirjad.

Avalduse lükkas kiiresti tagasi USA tunnustatud kliimasoojenemisskeptik, professor Fred Singer, Teadus- ja Keskkonnategevusekavade Projekti president. Singeri meelest ei ole üleilmse kliimasoojenemise kohta endiselt kindlaid tõendeid ning olemasolevad andmed on vastuolulised.

Suurbritannia Kuningliku Seltsi tegevdirektori Stephen Coxi kinnitusel jäävad Singer ja tema mõttekaaslased peagi isolatsiooni. Coxi sõnul viitab sellele tõik, et ka USA president George W. Bush hakkab vaikselt meelt muutma ning on kliimasoojenemise pärast muretsevaile teadlastele viimasel ajal järjest rohkem vastu tulnud. 

BBC-d refereeris Arni Alandi Roheline Värav

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam