•  

2007 a oktoobri agrometeoroloogiline iseloomustus (16.11.2007 09:49)

Kuuvahetus algas vihmasajuga ja Kesk-Eestis esines äikest. Oktoobri esimestel päevadel tõusis õhutemperatuur üle 15 kraadi, öösel oli sooja 10 kraadi ringis ja ööpäeva keskmine ületas tavapärast 6...7 kraadi võrra (joonis 1). Edasi toimus jahenemine. 11.-14. oktoobril jäi päeval juba õhutemperatuur idapoolses Eestis ainult 4...7 kraadi piiresse ja 11. oktoobri öösel langes temperatuurinäit ‑1...-4 kraadini.  Külma öö järel hakkas sadama vihma, mille hulka tuli ka lumekruupe. 12. oktoobril muutus ilm tormiseks ja sadu väga tugevaks. Ööpäevaga sadas paiguti 30 mm ja üle selle, mis vastab peaaegu poolele oktoobrikuu normile. Vihmaga koos tuli lumelörtsi ja kohati muutus maa lühikeseks ajaks valgeks. Väga külmaks osutus läänepoolses Eestis ka 14. oktoobri öö — õhutemperatuur langes -6 kraadini. Idapoolses Eestis kattis sellel ööl taevast pilvkate ja miinuskraade ei esinenudki.

15.-18. oktoobril oli ilm uuesti soe. Sajud jätkusid ja ilm püsis uduse ning niiskena. Vihmad lõppesid 20…21. kuupäevast ja selginemisega koos algasid öökülmad. Esines 4...5 külma ööd järjest. Õhutemperatuur langes hommikutundidel -3...-6 kraadini ning muld külmus pinnalt. Ööpäeva keskmine õhutemperatuur langes 5...8 päeval alla 5 kraadi ja vegetatsioon katkes. Kuu viimased päevad olid uuesti soojad ja sombused. 29.-30. oktoobril mõõdeti päeval sooja 10…13 kraadi, öösel enam kui 5 kraadi ja ilm oleks sobinud oma soojusega pigem septembri kui oktoobrikuu lõppu.

Üldkokkuvõttes oli oktoober keskmisest enam kui kraadi võrra soojem. Vihma sadas kuu kestel Eesti piires erinevalt. Vähe tuli vihma saartel ja Kirde-Eestis. Rohkesti sadas lõunapoolses Eestis, kus paiguti ületas oktoobri sademete summa tavapärast  hulka kahekordselt (joonis 2).

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam