Talv pole enam kaugel ja õige aeg on rääkida kodu sisekliimast. Olenevalt sinu küttesüsteemist ja keskmisest temperatuurist, võib kargel talveperioodil muutuda kodune õhk väga kuivaks. Tihti on see probleemiks majades ja korterites, kus on keskküte või halb õhuvahetus. Õnneks on asjale lahendus - üks hea õhuniisutaja aitab hoida sisekliima tasakaalus.
Miks soetada hea õhuniisutaja koju?
Ventilatsiooniseadmed ja kliimaseadmed, mis ei tööta piisavalt, võivad pärssida õhuvahetust ja liigselt seda kuivatada, kui on parasjagu suur kütmise hooaeg. See võib muuta sinu koduse õhu liiga kuivaks, mis omakorda mõjutab sinu limaskesta. Ehk oled isegi juba tundnud seda, kuidas näiteks silmad või nina muutuvad toas kuivaks. Hea õhuniisutaja tuleb aga siinkohal appi ja aitab taastada normaalse õhuniiskuse, mida vajad kodus.
Normaalne õhuniiskuse tase on toas 40-60%, sellest kas madalamad või kõrgemad näitajad, on juba normaalsest tasemest kõrvale kaldunud. Peamiselt on kütteperioodil probleemiks liiga kuiv õhk, mis tähendab keskmiselt 20-25% või sellest isegi madalamat näitu. Hea õhuniisutaja seevastu tegeleb sellega, et taastada normaalne õhuniiskus.
Miks on õhuniiskus nii oluline?
Kui sul võib tekkida küsimus, kas hea õhuniisutaja tuleks koju soetada või mitte, siis meie igal juhul soovitame seda teha. Eriti, kui sinu kodus on liiga madal õhuniiskuse tase. Selleks tuleb alguses mõõta enda kodu õhuniiskuse taset. See ei ole midagi keerulist ja selle saab väga kergelt teada, kui osta poest või tellida mõnest e-poest hügromeeter. Kui tulemus näitab madalamat taset, tasub kaaluda mõne hea õhuniisutaja soetamist.
Liiga kuiv õhk ärritab sinu limaskestasid ja see annab üpriski kiiresti tunda. Kas oled märganud, kuidas sinu nina vajab rohkem niisutust või soovid kohe haarata silmatilkade järele? See võib tulla sellest, et kodus olev õhk on liiga kuiv.
Kas teadsid, et ka õhuniiskusest sõltub see, kuidas erinevad viiruse osakesed selles vastu peavad?! Kuivem õhk on tihti palju soodsam keskkond ja seetõttu võib see soodustada ka kergemat haigestumist.
Selleks, et sinu tervis ja enesetunne oleks parem, soovitame kaaluda mõne hea õhuniisutaja ostmist. Millega on aga tegu? Õhuniisutaja või ka õhuniisuti paiskab õhku veeauru vastavalt sellele intensiivsusele nagu on vaja. Ehk eesmärgiks on tagada optimaalne ja tervislik sisekliima. Milline on hea õhuniisutaja? Õhuniisutaja soetamisel tuleb arvestada ruumi suurusega, sest erinevad mudelid on mõeldud väga erinevatesse ruumidesse. Enne soetamist veendu, et see vastab sinu soovidele. Suuremasse elamisse tasub soetada mitu erinevat õhuniisutit.
Samuti on hea õhuniisutaja selline, millel on võimalik erinevaid funktsioone valida. Olulisel kohal on võimalus reguleerida töötamise intensiivsust või ajaperioodi, millal võiks seadeldis tööd teha. Üllata oma ema või mõnda teist lähedast inimest hea ja praktilise kingitusega, sest õhuniisutaja kulub ära pea igasse koju!
Kaks nippi toa sooja hoidmiseks külmal talvel (13.09.2022) On külm, on tuuline ja läheb varem pimedaks. Mida see kõik tähendab? Talv on tulemas. Isegi nendele meist, kes on piisavalt õnnelikud, et nende kodus on keskküte, ei ole vaja palju, et siseruumides talveunes veedetud päevad hakkaksid tunduma lõputud. Õnneks on palju viise, kuidas hoida end soojana ja kodu hubasena kogu külmema perioodi jooksul.
Parimad tegevused, mida teha Riias, Lätis (13.09.2022) Kunagi hansalinnana tuntud Riia on näinud nii tõuse kui mõõne. Õnneks on linna praegune tõusutee selline, millega ta seekord lõplikult püsima jääb.
Laste vihmariided – õige valik vihmase ja muutliku ilma korral (29.08.2022) Eestis ei saa kunagi kindel olla, et vihma sajab vaid kevadel ja sügisel. Sagenenud on nii vihmased ja tuulised suved kui ka lumevaesed talvel, mil talvesaabaste asemel tuleb jalga tõmmata hoopis kummikud. Seega meie laiuskraadidel elades tuleb kindlasti varuda nii lapsele kui ka endale sobivad vihmariided, et õues olemist võimalikult palju nautida.
Millest alustada aianurga sisustamist? (21.08.2022) Aianurga sisustamine ei erine palju mõne toa sisustamisest. Peamine erinevus on selles, et aianurka planeerides tuleb arvestada erinevate ilmastikuoludega ja valida selline mööbel, mis peab vastu ka vihmasajus ja kannatab ööpäevaseid temperatuuri kõikumisi. Selleks tuleb valida selliseid aiamööblikomplekte, mis on loodud õuetingimustesse.
Kuidas sobitada kokku mitu käevõru? (09.08.2022) Aksessuaaride valikul tasub meeles pidada, et vähem on rohkem. Kuid igal reeglil on erandeid ning käevõrud on üks nendest. Mõned käevõrud sobivad iga riietuse juurde, näevad suurepärased välja tavalise käekellaga ning on stiilseks elemendiks.
Mida teha koos lastega õues? Rume.ee pakub sulle soovitusi! (01.08.2022) Ilusad suveilmad, mida kindlasti ei saa kasutama jätta, on ees. Kui sa otsid muid tegevusi lastega kui rannas lebamist, siis oled jõudnud õigesse kohta, sest jagame sulle vahvaid ideid, mida koos lastega suvistel päevadel ette võtta. Jagame sinuga tegevusi, mis on lõbusad ja arendavad, ning sobivad ideaalselt kaunisse suvepäeva. Tutvu Rume soovitustega ja avasta maailma koos oma lapsega!
Päike kütab tuba? Kuidas kodus produktiivne keskkond luua (29.07.2022) Neid soojasid suvepäevasid tuleb nautida seni kuni need kestavad. Kuid kas sa oled märganud, et tunned end neil päevadel natuke laisana ning sul on keeruline produktiivne olla?
Jahedad ilmad on ideaalsed kodu korrastamiseks (29.07.2022) Kui sa oled oodanud pikisilmi soojasid ja päikesepaistelisi ilmu, aga ilmateade lubab hoopiski madalat õhutemperatuuri, siis on aeg enda plaanid ümber teha. Sellise ilmaga ei ole paslik randa päevitama minna, küllaga sobivad need ilmad tööde tegemiseks, mida oled pikalt edasi lükanud.
Mobiilne konditsioneer tuppa sobib nii koju kui suvilasse (29.07.2022) Kui sinu kodus või hoopiski suvekodus ei ole konditsioneeri, mis palavatel suvepäevadel hoiaks sisetemperatuuri jahedana, võid leida lahenduse just mobiilses konditsioneeris.
Suvised tormid: kuidas olla tormiks valmis ja ennetada kahjusid? (20.07.2022) Suvised tormid on raputanud Ida-, Lääne - ja Lõuna-Eestit, mille käigus said kannatada mitmed kodud. Keerulised ilmaolud on Gjensidige kindlustuse statistika kohaselt peamine varakahjude põhjustaja. Siinkohal tuletab Päästeamet meelde, kuidas tuleks enne tormi ja selle ajal käituda.
Kuidas mõjutab ilm meie psühholoogiat? (01.06.2022) Kas te olete tähele pannud, et vihmase ilma puhul on enesetunne kuidagi loid ning energiat jääb vajaka? Raskematel juhtudel hakkavad ka liigesed valutama ning peavalu rõhub ka kõige rahulikemal hetkedel. Tegemist ei ole lihtsalt kujutlusvõimega või et vanem generatsioon seda meile aastate algusest peale rääkinud on, mis aga omakorda tähendaks, et see kõik tõsi on. Tegemist on faktiga, mis on nüüdseks juba teaduslikult tõestatud.
Väljas jahe? - 4 lõbusat tegevust toas (01.06.2022) Perekondlikud kokkusaamised on alati märgiks viia oma tegevused toast õue, sest vaid nii saavad kõik osa kehalisest aktiivsusest ning koosviibimise rõõmust. Väljas toimetades kaasatakse tavaliselt kogu pere ühiskondlikesse eesmärkidesse, kuid kui ilm on kehva ning liiga jahe, tuleks siiski tagasi tuppa kolida. Kuid mida põnevat ning lõbusat saab toas teha, kui kogu pere on koos ning ruumi vähe?
Telk – vastavalt ilmale ja kohale (01.06.2022) Vaadates erinevaid nimekirju ja soovitusi, võiks matkamiseks soetada suisa terve kaubikutäie varustust. Mis mainitud saab, on reeglina erinev, küll leiab aga alati sellise eseme nagu telk. Pole ka ime. Tegu on matkaseltsilisega, mis on kodu väljaspool kodu, pakub turvalist varjualust ning hoiab sind kuiva ja mugavana.
3 võimalust säästa elektrit ja hoolida keskkonnast (29.12.2021) Seoses kõrge elektrihinnaga oleme kõik hakanud mõtlema, kuidas säästa energia. Kuidas seda ka teha hoolides keskkonnast, mitte lihtsalt väiksemast elektriarvest? Jagame kolme mõtet, kuidas seda teha.
Naiste villased ja soojad mantlid (29.11.2021) Jahedamad ilmad tähendavad vajadust oma garderoob üle vaadata. Mis sobis suvel, on talvisel ajal liigagi õhuke. Ilmade pimenemisega samal ajal ongi vaja välja otsida naiste soojad mantlid. Talveks sobilikud naiste mantlid ei ole aga kõik identsed. Kuidas siis teada, millised naiste mantlid sobivad ja millised mitte?
Põnevad sügisõhtud Euroleague korvpalli saatel (19.11.2021) November on peagi lõppemas ning see tähendab, et päevad muutuvad aina lühemaks ja õhtud pikemaks ning jahedamaks. Külmakraadid ja tume pilt akna taga aga ei takista sul oma õhtud põnevamaks muuta. Kuumad Euroleague mängud panevad su sügisesi miinuskraade unustama!
11 põhjust, miks soetada koju robottolmuimeja (20.10.2021) Enamike inimeste jaoks on koristamine tüütu ja aeganõudev tegevus. Seda ei jõuta teha enne kodust väljumist ning pärast tööd ollakse küürimise ja puhastamise jaoks liialt väsinud. Tihti võetakse suurem koristus ette nädalavahetuseti ning sel juhul kulub selle peale vähemalt pool, kui mitte terve päev.
Kas valida robotniiduk vihmaanduriga või ilma selleta? (20.10.2021) Robotniidukid on võrdlemisi uus nähtus. Nende populaarsus kasvab kiiresti, sellega koos ka küsimus, kuidas endale sobivat masinat valida. Enamasti jõuavad taolised arutlused välja ühe ja sama teema juurde – kas eelistada vihmaanduriga robotniidukit või valida andurita robotmuruniiduk.
Ilmastiknähtustele panustamine (07.09.2021) Foto: Koidula Kliimann
Sademete tõenäosus – Kuidas mõjutab ilm peaaegu kõiki tulemusi (26.07.2021) Ilmselt ei ole see meile kellelegi üllatuseks, et sademed mõjutavad meie igapäevases elus äärmiselt palju tegureid. Kõige lihtsama näitena, kuidas sademed mõjutavad otseselt tulemust, on sport.
Ilmaennustustustest (15.03.2021) Aga kuidas jõudis ennustamine lindude lendamise ja puulehtede värvi vahetumise pealt üsna täpsete ilmaprognoosideni?
Kehv ilm rikub meeleolu? 5 soovitust, kuidas tuju tõsta! Sisuturundus (03.12.2020) Käes on aastaaeg, kus me loodaksime näha juba maapinda ja puid katmas ilusat kohevat lund, kuid pigem saame näha vihmaseid ja kõledaid ilmu. Justkui oleks sügis jälle venima jäänud, saadavad meie päevi hallikad pilved, kust alla sadada võib vihma ja lörtsi. Linnatänavad muutuvad poriseks, mänguväljakud jäävad tühjaks ja õuetegevused asenduvad tubastega. Igavuse peletamiseks tuleb kasutada veidi loovust, et tubane aeg oleks meeldivalt ja huvitavalt sisustatud. Siin on sulle 5 soovitust, mis aitavad kehva ilma korral toas olles leida tegevust ning viia mõtted eemale sombusest ilmast.
Kuidas külm mõjutab Sinu sõidukit (19.12.2019) Foto: Peeter Rokk Külm ilm võib sinu sõidukile mõjuda päris rängalt. Et ära hoida kulukaid parandustöid siis soovitame viia ennast kurssi sellega, mida miinuskraadidesse langenud ilm võib sinu masinaga teha. Külm ilm võib mõjuda palju kiiremini, kui esialgu oodata võiks, nii et tee kindlaks, et võimalused auto korralikuks käivitumiseks on nii soodsad kui vähegi võimalik. Ekstreemselt külm ilm võib auto aku tühjaks tõmmata ja see omakorda peatab auto korrektset käivitamist.
Nanotehnoloogia kaitseb saapaid suure sula eest (25.01.2019) Eestis toodetud nanokaitsevahendid hoiavad jalad kuivana ning pärsivad niiskuskahjustuste ja plekkide teket nahk- ja tekstiilesemetele. Sünoptikud ennustavad lähipäevadeks kogu Eestis tõsist sulailma. Kui tahta täpsem olla, tähendab see läga, liga, löga, soppa, pori, niiskeid jalgu ja rõvedaid soolajälgi saabastel. Nii kurb kui see ka poleks, lõppeb iga lumi ühel hetkel, kuid sulaveest ja räpasest plögast tekkivaid ebamugavusi saab lihtsasti ja mugavalt ära hoida.