•  

Suved Euroopa linnades soojenevad (15.08.2005 10:57)

Allikas: Roheline Värav

Euroopa linnade suvine keskmine õhutemperatuur on kasvanud 2,2 kraadi võrra alates 1970ndatest ja globaalne soojenemine võib põhjustada veelgi kõrgemaid õhutemperatuure, teatab Maailma Loodusfondi raport.

Temperatuuri tõus võib mõjuda kurnavalt tervishoiuasutustele. 2003. aasta kuumalaine ajal hukkus 40 000 inimest, peamiselt Itaalias ja Prantsusmaal.

Uuriti 16 Euroopa pealinna keskmisi õhutemperatuure suvekuudel 2001-04 aastal ning võrreldi 1970-74 aasta temperatuuridega. Kraadid olid kõrgenenud ähemalt 1,0C võrra kõigis linnades, välja arvatud Helsingis (0,8C), Dublinis (0,7C) ja Kopenhagenis (0,2C). Kõige rohkem oli temperatuuri keskmine tõusnud Madriidis 2,2C võrra, London ja Luxemburg on 2,0C võrra soojemad, Lissabon ja Ateena 1,9C võrra.

"Suurlinnade suvistes keskmistes temperatuurides on toimunud oluline tõus," märkis Imogen Zethoven, kes on Maailma Loodusfondi säästuenergia programmi juht.

Maailma Loodusfond märkis, et temperatuuritõusu saab osaliselt seletada ka nn "kuumasaartega", mida põhjustab kasvav urbaniseeruv populatsioon. Zethoven märkis, et linnade tulevik on tume.

ÜRO 2001. aastal tehtud hinnangu kohaselt on maailma õhutemperatuur kasvanud 20. sajandi jooksul 0,6C võrra, selles saab peamiselt süüdistada kasvuhoonegaaside hulga suurenemist atmosfääris. See viitab, et aastaks 2100 võib olla maailma õhutemperatuur kasvanud 1,4-5,8C võrra, mis põhjustab tõsiseid ekstreemseid ilmaolusid - üleujutusi, põuda, torme, merepind tõuseb meetri võrra.

Mõned teadlased väidavad, et jutud globaalsest soojenemisest on ülepaisutatud, kuna mitmed meteoroloogiakeskused asuvad suurte linnade läheduses. Sealsed termomeetrid näitavad kõrgemat temperatuuri, kuna linnad suurenevad.

Zethoven aga viitab ÜRO uurimusele, mis ütleb, et "kuumasaarte"-efekt on ainult üks osa temperatuuritõusu põhjustest. Samuti lisab ta, et ei ole otsest ühenduslüli linnade kõrgema temperatuuri ja populatsiooni kasvu vahel. "Londoni populatsioon on 1970ndatest saadik tõusnud protsendi võrra, samas kui Madriidi rahvastik on kahekordistunud," ütles Zethoven. 

Loe täpsemalt: Summers in Europe's cities getting hotter 15/08/2005

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam