•  

2008. a jaanuari agrometeoroloogiline iseloomustus (22.02.2008 19:54)

Jaanuar algas talvise ilmaga (joonis 1). Maa oli lumega kaetud ja õhus korralikud külmakraadid. Rekordiliselt kõrge õhurõhk registreeriti 4. jaanuaril — Jõgeval 784 mm ja järgmisel päeval (5. jaanuaril) mõõdeti jaanuari ja ka ühtlasi ka senise talve kõige madalamad õhutemperatuurid — mandriosas  –12…-18 kraadi (joonis 2). Kõige külmem oli Kagu-Eestis. Kuu esimestel päevadel oli lund vähe — kirmest kuni mõne sentimeetrini. Temperatuur langes kolme sentimeetri s.o taliviljade võrsumissõlme sügavusel mullas Jõgeval kuni –8,6 kraadini (minimaalne õhutemperatuur –15 kraadi) ja muld külmus põldudel 30 sentimeetri sügavuseni. Jõed ja järved kattusid jääga. 7. jaanuarist hakkas sadama lund ja paari päevaga tõusis lume paksus 7…18 sentimeetrini. Enam oli lund Vooremaal, Võrtsjärve ääres ja Valgamaal.

 

 

9. jaanuarist läks sulale (joonis 1), sadas vihma ja paari päevaga muutusid põllud mustaks. Kuna lumi oli kohev, siis sulas see kiiresti. Põldudel kogunes sulavesi lohkudesse, muutes paiguti pikemaajalise seismise järel taliviljaorased kollaseks. Külmunud muld hakkas üles sulama. Jaanuari teise kümmepäevaku jooksul püsis õhutemperatuur valdavalt plusskraadides ja kogu dekaadi keskmine õhutemperatuur ületas viimase 86 aasta keskmist Jõgeval ligi 8 kraadi võrra. Sadas vihma, mille hulka tuli lumelörtsi. Suurem vihmasadu ja tugev tuul  oli 19. ja 20. kuupäeval.

22. jaanuarist alates ilm veidi jahenes ja moodustus mõneks päevaks õhuke lumikate. Kuni kuu lõpuni ilm pidevalt muutus. Lumikate tekkis ja sulas korduvalt. Temperatuur kõikus mõne külma- ja soojakraadi vahel ning teed olid libedad. Muld sulas ja külmus pinnalt ning mullas oli aegajalt mitu külmunud kihti (üks nendest kuu alguse külmadega tekkinud). Temperatuur taliteraviljade võrsumissõlme sügavusel püsis null kraadi lähedal, valdavalt miinuspoolel.

Üldkokkuvõttes oli kogu jaanuari keskmine õhutemperatuur Jõgeval 1922…2007. a  keskmisest enam kui 5 kraadi võrra kõrgem. Negatiivseid ööpäeva keskmisi õhutemperatuure kogunes kuu kestel ainult –64 kraadi, mis on tavalisest kolm korda vähem. Samuti jäi kogu 2007/08. a talve negatiivsete õhutemperatuuride kasvav summa jaanuari lõpu seisuga (-138 kraadi) tavapärasest (-406 kraadi ) kolm korda väiksemaks.

Ka tänavu teatati jaanuaris üksikutest õitsema hakanud näsiniine põõsastest, põhiliselt Lääne-Eestis ja saartel, kuid ka sisemaal. Vaatamata tavalisest tunduvalt kõrgemale temperatuurirežiimile tänavu talvel, oli soojust talve esimesel poolel võrreldes eelmise aastaga tunduvalt vähem ja taimed (v a üksikute erandid) ei ole mandriosas kasvu alustanud. Maksimaalsed õhutemperatuurid tõusid sisemaal jaanuaris ainult üksikutel päevadel 5 kraadini ja Lõuna-Eestis veidi üle selle. Lääne-Eesti rannikul ja saartel on soojust rohkem olnud ja sealt on ka enam teateid taimede puhkefaasi lõppemisest.

Jõgeval, 11.02.2008.
Laine Keppart
Jõgeva Sordiaretuse Instituudi agrometeoroloog-ekspert

 

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam