•  

Märtsi esimene nädal: päike hakkas kevadet reklaamima (11.03.2009 11:51)

Autor: Ele Pedassaar

Nädal algas esmaspäeva (2.03) öösel Eesti kohal oleva kõrgema rõhu toel selgimistega ja 3 kuni 8 miinuskraadiga. Päeval kiskus taevas enam pilve Skandinaaviast Läänemerele nihkuva madalrõhulohu ees. Samal ajal võitles Põhja-Ameerika nii tornaado kui lumesajuga.  Lähemalt võib USA ilma iseärasustega tutvuda Jüri Kameniku silme läbi: Mida teeb Nor´easter USA-s?

Foto: Leili Valdmets
Autori kommentaar: 03.03. Ilm endiselt hall ja värvitu. Hommik tõi küll lumelisa, kuid päevased paar plusskraadid vajutasud lume ligi maad

Teisipäeva (3.03) öösel tugevnes merelt läheneva lohu ees lõuna- ja kagutuul saartel 15, põhjarannikul 12 m/s. Peagi levis lohk koos lume ja tuisuga üle Lääne-Eesti, ida pool läks ilm samuti pilve, kuivemaks ja selgemaks jäi vaid kagunurgas Võrus, kus registreeriti külmakraade 12,5, mujal idapoolses Eestis oli külma 6 kuni 8, lääne pool jäid külmakraadid 1 ja 5 vahele. Päeval levis sadu kiirelt lumena ida poole, saartel pöördus tuul edelasse ja saju faas vahetati lörtsi ja vihma vastu. Soojema õhu juurdevool põhjustas mitmel pool ka udu ja jäidet. Õhtul eemaldus lohk itta, Eestis jäi sadusid vähemaks ning tuul nõrgenes. 

Kolmapäeval (4.03) jäime ilmakaardil Lääne- ja Lõuna-Euroopa kohal tegutseva madalrõhuala ja Venemaad valitseva kõrgrõhkkonna vahele. Ilm oli sombune, kohati sadas nii lund, lörtsi kui vihma ja mitmel pool piiras nähtavust kas udu või uduvine. Öösel olid Ida-Eestis kerged miinused, päeval tõusis õhutemperatuur kõikjal 0 ºC-st veidi kõrgemale.

Neljapäeval (5.03) läks ilm Venemaalt ulatuva kõrgrõhkkonna toel veidi helgemaks. Mõnevõrra andis tunda Vahemere ääres möllav äge tsüklon
mille Läänemerele ulatuvas servas tugevnes Eestis idakaarte tuul 11 m/s. Tugevam tuul hajutas samas ka pilvi ning päeval sai märtsipäike juba õige mitmel pool oma rõõmsamat palet näidata. Öised kraadid langesid kuni 6 miinuseni, päikselisem päev tõi aga kaasa nädala maksimumtemperatuuri, mis mõõdeti Tallinnas: +5,8 ºC. 

Foto: Leili Valdmets 6.03
Autori kommentaar: Lumekooriku all on nupud juba suured.Kuigi väiksed ja õrnad, suruvad lumikellukesed end läbi lume, mis kohati lausa jäiselt tugev

Reedel
(6.03) kerkis Lõuna-Euroopat räsiv madalrõhkkond mõnedsajad kilomeetrid põhja poole ning selle kirdeservas püsis Eestis mõõdukas idakaarte tuul (max 12 m/s). Venemaalt ulatuv kõrge langetas öised miinused kuni 9-ni, päeval tõstis märtsipäike õhutemperatuuri 4 soojakraadini. Samal päeval ulatusid temperatuurierinevused maailmas üle 100 kraadi.

Foto: Lea Marmor
Autori kommentaar: Pühapäev tõi päikesepaiste koos tundega, et kevad pole kaugel... 08.märts Nõmmel

Nädalavahetusel (7. ja 8. 03) sai päike Venemaal laiuvalt kõrgrõhualalt jõudu juurde ning kaunistas meie ilma. Tuul hakkas ka vähehaaval järele andma, kuna madalrõhkkonnad peatasid hetkeks Läänemerele pürgimise. Laupäevased õhutemperatuuri numbrid kopeerisid reedet, pühapäeval tõi selge öö Jõgevale selle nädala kõige madalama näitaja: -12,9 ºC. Päeval tõstis päike õhutemperatuuri taas kuni 4 soojakraadini.

Lumikatte pani päike küll kaunilt sillerdama, samas võttis ka omajagu sentimeetreid vähemaks. Nädala alguses saarte läänerannikut räsinud heitlik ilm pluss nädala lõpus särama löönud päike hävitasid nädala lõpuks sealt lumikatte sootuks. Saaremaa idaosas küündis siiski lume paksus veel 19 cm-ni. Mandri lääneosas ulatus lumikate kuni 12 cm-ni, ida pool 13 kuni 20 cm-ni. Ida-Viru Peipsi kaldal oli lund veel 28, Väikesel Munamäel 36 cm. Suure Munamäe lumehanged ulatusid aga uhkelt 42 cm-ni.

Jääolud kahanesid kõikjal, nii sisevetel kui merel. Peterburis töötas 5 jäämurdja asemel 3, jäämurdja Tarmo oli, ime küll, pandud tööle ka Kunda ja Sillamäe sadamates lõhkuma kalda lähedal 5-10 cm paksust jääd. Väinamere keskosas ulatus jääkamaka paksus veel 20 cm-ni, Pärnu lahel kohati 40 cm-ni (seal tegutses jätkuvalt jäämurdja Eva). Jääkattest aga polnud enam võimalik rääkida.

Eelmised artiklid:

Veebruari viimane nädal: ilm muutus tujukaks ning lootus jääteele mandri ja saarte vahel hävitati (04.03.2009) 24. veebruar 2009. Eesti sünnipäev.Foto Dmitri Djuženkov Esmaspäeva (23.02) öösel olime Gotlandi saare lähistelt kagusse tüüriva madalrõhkkonna kirdeservas, kus mitmel pool sadas lund ja tuiskas. Saartel ulatusid kagutuule iilid öö hakul 17, hommikuks nõrgenes kagu- ja idatuul13 m/s. Külma oli 3-st 9ºC-ni.Päeval sirutus meie kohale Venemaalt kõrgrõhuhari ning kerge lume taustal oli taevalaotuses näha ka selgimisi, tuul nõrgenes veelgi ning päev möödus 1 ja 6 külmakraadi vahel.

Veebruari III nädal: stabiilselt miinuspoolel: kaasa arvatud nädala miinimum- ja maksimumtemperatuur (25.02.2009) Foto: Leili Valdmetsveebruaripiltide galeriist Nädal algas esmaspäeval (16.02) Peipsi taha kaugeneva ja täituva madalrõhulohu ning samaaegselt Skandinaavia ja Soome kohal tugevneva kõrgrõhuala piiril. Mitmel pool sadas kerget lund, lääne pool oli selgimisi rohkem. Tuul puhus kahe rõhuala piiril põhjakaarest kuni 10 m/s. Venemaa pakkus samal ajal õige mitmekülgset ilmainfot.

Veebruari teine nädal, mis kulmineerus nädalavahetusel viimase kümnendi parima suusailmaga (17.02.2009) 09.02.2009Foto Leili Valdmetsveebruaripiltide galeriist Nädal algas Eestis esmaspäeval (9.02) Põhjalahelt kirdesse taanduva madalrõhkkonna lõunaservas pehmemate kraadidega, kui suurem sadu, (lörtsi ja vihma kujul) oli juba Peipsi taha liikunud ning mõõdukas edelatuul hoidis õhutemperatuuri öösel 0ºC lähedal.Päeval lähenes Läänemerelt Eestile kõrgrõhuhari, mis pilvi hajutas ja päikese toel õhutemperatuuri kõikjal plusspoolele tõstis. Nädala maksimumtemperatuur mõõdeti lausa kahes meteojaamas: Narvas ja Sõrves oli sooja 2,9ºC.

Veebruari algus: Eestimaiselt talvine (11.02.2009) 03.02.2009Foto: Kersti Kaivveebruaripiltide galeriist Nädala esimestel päevadel (2.-3.02) jätkas ilma kujundamist Peipsi tagant mööda Venemaa lääneserva lõuna poole liikuv kõrgrõhuala.Olulist sadu ei täheldatud, küll aga põhjustas vaikne ilm ja ööpäevaringselt miinuspoolel püsiv õhutemperatuur mitmel pool öisel ajal lumele kiirgusudu tekke. Päeval hajutas päike udu ja lõi lume sillerdama.  Lääne-Euroopa elas sel ajal lumetormi hirmus.

Jaanuari viimane nädal, mille veebruar endale napsas. Sompus ilm vahetus kiirelt külma ja kargega (04.02.2009) Foto: Vivian Ainsalujaanuaripiltide galeriist Nädal algas esmaspäeval (26.01) Läänemerelt üle Eesti kirde suunas leviva ja sompus ilma pakkuva madalrõhkkonnaga. Lumi, lörts ja vihm ühes nõrga läänekaare tuule ning ööpäevaringselt 0ºC ümber pendeldava temperatuuriga muutsid teeolud Eestis äärmiselt raskeks, rääkimata meeleolust.

Jaanuari 4 nädal. Pehme talv (28.01.2009) Nädal algas külmakraadidega, kui Venemaale taanduv kõrgrõhuala ja Ukrainast ulatuv madalrõhkkond Atlandi läänevoolu pidurdada üritasid. Esmaspäev (19.01) möödus veel kerge lumesajuga, kohati piilus isegi päike pilve tagant. Õhutemperatuur püsis ööpäevaringselt -1…-4ºC vahel, õhtu poole langes selgema taeva taustal paar kraadi.Saartel hakkas läänest lähenev hiigelpööris, mille kese asus Islandil, endast märku andma vähehaaval tugevneva kagutuulega.

Südatalv?! (21.01.2009) 12.01.2009Foto: Leili Valdmetsjaanuaripiltide galeriist Jaanuari kolmas nädal. Südatalv?! Nädala algus tervitas meid üsna kobedate plusskraadidega, mõnel pool isegi 12. jaanuari päevarekorditega.  Samas jäid need päevarekordid alla Tartus mõõdetud päeva ja ühtlasi nädala maksimumtemperatuurile: +6,5ºC. Soe õhutemperatuur meelitas lumele näiteks Valgamaal ühe rööviku, mis omakorda ei jäänud märkamata ühel tublil fotograafil. Sooja ilma põhjustajaks oli Norra merelt üle Soome Venemaale ulatuv mitmepealine madalrõhuala, mille lõunaservas puhuv tugev edelatuul (12.01. öösel Sõrves kuni 24 m/s) tõi Atlandi ookeanilt Eesti kohale soojemat õhku. Muide, sel päeval +4ºC-st madalamaid õhutemperatuure ei esinenud Eestis mitte kusagil.

Karm talv ja pehme talv. Kumb on meie oma? (14.01.2009) Foto: Leili Valdmetsjaanuaripiltide galeriist Jaanuari teine nädal.Nädal, mis seekord hõlmas tervet jaanuarijuppi, mahutas endasse kiirelt vahetuvaid ilmapilte. Nädal algas jaanuarile kohaselt vaikselt ja kargelt, kui Jõgeval mõõdeti külma 20,3ºC.  Üksikutes kohtades liugles talvetaevast alla kergeid lumehelbeid, kohati tikkis härmatis õhuniiskuse arvelt okstele ja hoonetele kaunistusi. Pakane oli selleks ajaks praktiliselt kõik siseveekogud kinni kaanetanud, samuti toimus merel agar jää moodustamine.

Aasta esimene nädal (07.01.2009) Foto: Leili Valdmetsdetsembripiltide galeriist Nädal, kuhu mahtus kaks aastanumbrit. Nädala algul, esmaspäeva öösel langes kõrgrõhuala kaasabil Ida-Eestis õhutemperatuur kohati alla 10 külmakraadi (Jõgeval -11,6ºC). Päeval pöördus tuul Soomest itta liikuva madalrõhulohu tõttu läände ning Eestisse jõudis taas soojemat ja niiskemat õhku. Pärastlõunaks tõusis mandril õhutemperatuur kergelt plussi, saartel pea 4 soojakraadini. Vilsandil mõõdetud +3,9ºC jäi ka läinud nädala maksimumiks.

Jõulunädal: nii valged kui mustad jõulud (30.12.2008)

Detsembri kolmas nädal: miinuskraadidega vihm (25.12.2008)

Tasakaaluolek ja väike soojasüst (16.12.2008)

Meie laiuskraadil oskab Emake Loodus üllatada (10.12.2008)

Novembri viimane nädal ehk kuidas talv kiiresti ära kadus (02.12.2008)

Nädal oli täis üllatusi (26.11.2008)

Eelmise nädalaga lõppesid keskmisest kõrgemad temperatuurid (18.11.2008)

Novembri algusesse mahtusid tuule- ja soojarekordid ning esimene lumi (12.11.2008)

Tavatult soe oktoober tõi rekordeid (04.11.2008)


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam