•  

Märtsi IV nädal: kontrastne kevad  (01.04.2009 12:28)

Autor: Ele Pedassaar

27.03.2009 Põlvamaal
Foto: Riho Kaur

Esmaspäev
(23.03), RAHVUSVAHELINE METEOROLOOGIAPÄEV tervitas Eestit  Venemaalt ulatuva kõrgrõhuharja toel külmakraadidega: näiteks Jõgeval mõõdeti külma 13 °C. Päeval liikus Skandinaaviast üle Läänemere kagusse madalrõhkkond, mille servas üksikud sajupilved (kerge lumi, lörts) ka Eestit riivasid. Õhutemperatuur tõusis pilve tagant piiluva päikese abil 0…+3 ºC-ni.
 
Teisipäeval (24.03) liikus pööris üle Leedu Valgevene kohale ning pilvisem ja lumisem oli selle põhjaservas Lõuna-Eestis. Põhja-Eestis oli selgimisi enam ning  miinuseid oli 9 ºC.
Päeval otsustas madalrõhkkond taas kõrgemate laiuskraadide kasuks ning rühkis otsustavalt edasi kirde suunas Venemaale. Eestis pöördus tuul kirdesse ja põhja ning tugevnes sisemaal 12, saartel 15 m/s. Tsipake lund tuli juurde Ida-Eestis. Lääne pool hajutas pilvi Skandinaavia kohal tugevnev kõrgrõhuala. Õhutemperatuur jäi -1…+3 ºC vahele.
Venemaa pakkus taas kontrastset ilma ning prognoosid näitasid ka Eestis nädala teises pooles külma õhumassi laskumist (Temperatuurikontraste pakkuv märts Põhja-Venemaal)
 
Kolmapäeval (25.03) kerkis pööris Loode-Venemaale, Ida-Eestis esines öösel  kerge lumesajuga pinnatuisku (põhjatuul kuni 12 m/s), lääne pool hajutas pilvi lõuna poolt sirutuv kõrgrõhuhari. Öösel langes õhutemperatuur madalamates kohtades -10 ºC-st madalamale, päevalgi jäi üle vabariigi valdavalt miinuspoolele. 

26.03.2009 Raplamaal
foto: Kersti Kaiv

Neljapäeval (26.03) taandus madalrõhkkond Venemaalt kirdesse ning Eestile lähenes läänest kõrgrõhuhari. Selgimisi oli piisavalt, samas arenes mitmel pool ka sajupilvi, mille tekkepõhjusi uuris lähemalt Jüri Kamenik. (Lumesadude põhjustest 26, märtsil ehk miks mõnel pool sadas tugevalt lund, kuid teisal oli taevas selge). Öösel langes termomeetri näit Jõgeval 15 külmakraadini, päeval kahandas päike miinuseid Ida-Eestis enam kui 10 ºC, saartel tõusis õhutemperatuur öisest -3 ºCst  päeval +2 ºC-ni. 
Teisel pool Atlandi Ookeani jätkusid aga lume- ja äikesetormid ning kestsid üleujutused.

27.03.2009 Lõuna-Eestis
Foto: Riho Kaur

Reede (27.03) öösel lõi Eesti kohal taeva klaariks kõrgrõhuhari, mis tõi endaga kaasa nädala alguses prognoositud külma: nädala miinimum mõõdeti Väike-Maarjas:  -17,9 ºC. Päeval tõstis päike Väike-Maarjas õhutemperatuuri 0 ºC-ni. Läänest lähenev soojema õhumassiga madalrõhulohk ajas aga õhtuks Eestis ilma pilve ning tõi saartele lörtsi- ja vihmapilved.
Neil päevil näitas kevad ka Eesti lähiümbruses oma kontrastset palet (Salakaval kevad)

Nädalavahetus (28.-29.03) möödus Eestis madalrõhkkondade all hallide pilvedega ning vesise sajuga. Õhuvool pöördus edelasse ning pealevoolav niiske ja soojem õhk ei jätnud kuivaks ühtki nurka Eestimaal. Soe õhk põhjustas mitmel pool udu tekke. Nädala maksimumtemperatuur registreeriti laupäeval Narva-Jõesuu meteojaamas: +6,5 ºC.  

Lumeolud:
Lund hakkas kevadpäike nädala algul jõudsalt sulatama, nädala lõpus andis oma panuse soojema õhuga saabunud vihm. Eesti kagunurgas, Suurel Munamäel kahanes lumikate 9 cm (54 cm-lt 45 cm-ni), Väikese Munamäe lumikate õhenes 6 cm võrra (48 cm-lt 42 cm-ni), 4 cm vähenes lumi Peipsi põhjarannikul (35 cm-lt 31 cm-ni). Mujal Ida-Eestis kahanes lumikate mõne cm võrra.
Lääne-Eestist polnud niipalju võtta ning lund jäi vähemaks sentimeeter või paar. Saarte lääneosas oli päike lume nädala lõpuks teinud maatasa.

Jääolud:
Põhjarannikul oli nädala lõpus väga hõre jääkate Narva lahel, Kunda lahe ümbrust võis pidada juba jäävabaks.
Läänes hakkas Väinameri üsna laevatatavaks muutuma. Hõre jää kattis Väinamerd veel keskosas, samuti oli Hiiumaa poolsel küljel, Heltermaa lähedal 4-5 km laiune tihedama jää vöönd.      
Pärnu lahel oli 1-2 km laiune jääkate koondunud põhja poole, jääkatte paksus ulatus veel 30-36 cm-ni.
Eesti jäämurdjad saadeti suvepuhkusele.

Eelmised artiklid:

Märtsi III nädal: kevadtalvine ilm (25.03.2009) 16.03.2009 Jägala jugaFoto: Kaie Avistu Nädal algas esmaspäeval (16.03) nõrga kõrgrõhkkonna toel kargelt ja vaikselt, kui õhutemperatuur langes Virumaal, Jõhvi meteojaamas -11,3 ºC-ni, mis oli ühtlasi nädala miinimumiks. Päeval jäime Norra mere põhjaosa kohalt Barentsi merele nihkuva madalrõhkkonna lõunaserva: tuul pöördus edelasse ning tõstis õhutemperatuuri valdavalt plusspoolele: Narvas mõõdeti nädala maksimumtemperatuur: +5,7 ºC.Samal ajal võis Edela-Euroopa nautida juba suviseid temperatuure.

Märtsi II nädal möödus vaikselt, kuid libedalt (17.03.2009) Foto: Leili Valdmetsmärtsipiltide galeriistEsmaspäev (9.03.) läheb kirja kui aasta (2009) kõige libedam päev, vähemalt senimaani. Ukrainast ulatuva madalrõhulohu põhjaservas levis öösel alates lõunapoolsetest maakondadest üle Eesti niiske ja soojem õhumass, mis lumena alanud saju hommikuks Lõuna- ja Ida-Eestis vihmaks muutis ja seeläbi külmale maapinnale jäite tekitas. Põhja- ja Lääne-Eestis jäi sadu põhjakaare tuule toel lumeks-lörtsiks, õhtu poole, kui tuul kirdesuuna võttis, asendus vihm tahkema saju faasiga ka Lõuna- ja Ida-Eestis. Öised miinused (kuni -6 ºC) hävitas hommikuks soojem sadu ning õhutemperatuur jäi päeva lõikes pendeldama 0 ºC ümber.Jüri Kamenik uuris samal päeval tekkinud olukorda lähemalt: Libeduses on süüdi jäävihm, jäide ja ebatavaline temperatuurijaotus.

Märtsi esimene nädal: päike hakkas kevadet reklaamima (11.03.2009) Foto: Leili Valdmets Nädal algas esmaspäeva (2.03) öösel Eesti kohal oleva kõrgema rõhu toel selgimistega ja 3 kuni 8 miinuskraadiga. Päeval kiskus taevas enam pilve Skandinaaviast Läänemerele nihkuva madalrõhulohu ees. Samal ajal võitles Põhja-Ameerika nii tornaado kui lumesajuga.  Lähemalt võib USA ilma iseärasustega tutvuda Jüri Kameniku silme läbi: Mida teeb Nor´easter USA-s?

Veebruari viimane nädal: ilm muutus tujukaks ning lootus jääteele mandri ja saarte vahel hävitati (04.03.2009) 24. veebruar 2009. Eesti sünnipäev.Foto Dmitri Djuženkov Esmaspäeva (23.02) öösel olime Gotlandi saare lähistelt kagusse tüüriva madalrõhkkonna kirdeservas, kus mitmel pool sadas lund ja tuiskas. Saartel ulatusid kagutuule iilid öö hakul 17, hommikuks nõrgenes kagu- ja idatuul13 m/s. Külma oli 3-st 9ºC-ni.Päeval sirutus meie kohale Venemaalt kõrgrõhuhari ning kerge lume taustal oli taevalaotuses näha ka selgimisi, tuul nõrgenes veelgi ning päev möödus 1 ja 6 külmakraadi vahel.

Veebruari III nädal: stabiilselt miinuspoolel: kaasa arvatud nädala miinimum- ja maksimumtemperatuur (25.02.2009) Foto: Leili Valdmetsveebruaripiltide galeriist Nädal algas esmaspäeval (16.02) Peipsi taha kaugeneva ja täituva madalrõhulohu ning samaaegselt Skandinaavia ja Soome kohal tugevneva kõrgrõhuala piiril. Mitmel pool sadas kerget lund, lääne pool oli selgimisi rohkem. Tuul puhus kahe rõhuala piiril põhjakaarest kuni 10 m/s. Venemaa pakkus samal ajal õige mitmekülgset ilmainfot.

Veebruari teine nädal, mis kulmineerus nädalavahetusel viimase kümnendi parima suusailmaga (17.02.2009) 09.02.2009Foto Leili Valdmetsveebruaripiltide galeriist Nädal algas Eestis esmaspäeval (9.02) Põhjalahelt kirdesse taanduva madalrõhkkonna lõunaservas pehmemate kraadidega, kui suurem sadu, (lörtsi ja vihma kujul) oli juba Peipsi taha liikunud ning mõõdukas edelatuul hoidis õhutemperatuuri öösel 0ºC lähedal.Päeval lähenes Läänemerelt Eestile kõrgrõhuhari, mis pilvi hajutas ja päikese toel õhutemperatuuri kõikjal plusspoolele tõstis. Nädala maksimumtemperatuur mõõdeti lausa kahes meteojaamas: Narvas ja Sõrves oli sooja 2,9ºC.

Veebruari algus: Eestimaiselt talvine (11.02.2009) 03.02.2009Foto: Kersti Kaivveebruaripiltide galeriist Nädala esimestel päevadel (2.-3.02) jätkas ilma kujundamist Peipsi tagant mööda Venemaa lääneserva lõuna poole liikuv kõrgrõhuala.Olulist sadu ei täheldatud, küll aga põhjustas vaikne ilm ja ööpäevaringselt miinuspoolel püsiv õhutemperatuur mitmel pool öisel ajal lumele kiirgusudu tekke. Päeval hajutas päike udu ja lõi lume sillerdama.  Lääne-Euroopa elas sel ajal lumetormi hirmus.

Jaanuari viimane nädal, mille veebruar endale napsas. Sompus ilm vahetus kiirelt külma ja kargega (04.02.2009) Foto: Vivian Ainsalujaanuaripiltide galeriist Nädal algas esmaspäeval (26.01) Läänemerelt üle Eesti kirde suunas leviva ja sompus ilma pakkuva madalrõhkkonnaga. Lumi, lörts ja vihm ühes nõrga läänekaare tuule ning ööpäevaringselt 0ºC ümber pendeldava temperatuuriga muutsid teeolud Eestis äärmiselt raskeks, rääkimata meeleolust.

Jaanuari 4 nädal. Pehme talv (28.01.2009) Nädal algas külmakraadidega, kui Venemaale taanduv kõrgrõhuala ja Ukrainast ulatuv madalrõhkkond Atlandi läänevoolu pidurdada üritasid. Esmaspäev (19.01) möödus veel kerge lumesajuga, kohati piilus isegi päike pilve tagant. Õhutemperatuur püsis ööpäevaringselt -1…-4ºC vahel, õhtu poole langes selgema taeva taustal paar kraadi.Saartel hakkas läänest lähenev hiigelpööris, mille kese asus Islandil, endast märku andma vähehaaval tugevneva kagutuulega.

Südatalv?! (21.01.2009) 12.01.2009Foto: Leili Valdmetsjaanuaripiltide galeriist Jaanuari kolmas nädal. Südatalv?! Nädala algus tervitas meid üsna kobedate plusskraadidega, mõnel pool isegi 12. jaanuari päevarekorditega.  Samas jäid need päevarekordid alla Tartus mõõdetud päeva ja ühtlasi nädala maksimumtemperatuurile: +6,5ºC. Soe õhutemperatuur meelitas lumele näiteks Valgamaal ühe rööviku, mis omakorda ei jäänud märkamata ühel tublil fotograafil. Sooja ilma põhjustajaks oli Norra merelt üle Soome Venemaale ulatuv mitmepealine madalrõhuala, mille lõunaservas puhuv tugev edelatuul (12.01. öösel Sõrves kuni 24 m/s) tõi Atlandi ookeanilt Eesti kohale soojemat õhku. Muide, sel päeval +4ºC-st madalamaid õhutemperatuure ei esinenud Eestis mitte kusagil.

Karm talv ja pehme talv. Kumb on meie oma? (14.01.2009) Foto: Leili Valdmetsjaanuaripiltide galeriist Jaanuari teine nädal.Nädal, mis seekord hõlmas tervet jaanuarijuppi, mahutas endasse kiirelt vahetuvaid ilmapilte. Nädal algas jaanuarile kohaselt vaikselt ja kargelt, kui Jõgeval mõõdeti külma 20,3ºC.  Üksikutes kohtades liugles talvetaevast alla kergeid lumehelbeid, kohati tikkis härmatis õhuniiskuse arvelt okstele ja hoonetele kaunistusi. Pakane oli selleks ajaks praktiliselt kõik siseveekogud kinni kaanetanud, samuti toimus merel agar jää moodustamine.

Aasta esimene nädal (07.01.2009) Foto: Leili Valdmetsdetsembripiltide galeriist Nädal, kuhu mahtus kaks aastanumbrit. Nädala algul, esmaspäeva öösel langes kõrgrõhuala kaasabil Ida-Eestis õhutemperatuur kohati alla 10 külmakraadi (Jõgeval -11,6ºC). Päeval pöördus tuul Soomest itta liikuva madalrõhulohu tõttu läände ning Eestisse jõudis taas soojemat ja niiskemat õhku. Pärastlõunaks tõusis mandril õhutemperatuur kergelt plussi, saartel pea 4 soojakraadini. Vilsandil mõõdetud +3,9ºC jäi ka läinud nädala maksimumiks.

Jõulunädal: nii valged kui mustad jõulud (30.12.2008)

Detsembri kolmas nädal: miinuskraadidega vihm (25.12.2008)

Tasakaaluolek ja väike soojasüst (16.12.2008)

Meie laiuskraadil oskab Emake Loodus üllatada (10.12.2008)

Novembri viimane nädal ehk kuidas talv kiiresti ära kadus (02.12.2008)

Nädal oli täis üllatusi (26.11.2008)

Eelmise nädalaga lõppesid keskmisest kõrgemad temperatuurid (18.11.2008)

Novembri algusesse mahtusid tuule- ja soojarekordid ning esimene lumi (12.11.2008)

Tavatult soe oktoober tõi rekordeid (04.11.2008)


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam